Reklama

Kościół

Włochy: kolejna zagraniczna parafia Patriarchatu Moskiewskiego zmienia przynależność kościelną

Kolejna zagraniczna parafia Patriarchatu Moskiewskiego zmienia przynależność kościelną, tym razem we Włoszech. Parafia Świętego Krzyża w Udine postanowiła przejść pod jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopola – oświadczył proboszcz, ks. Wołodimir Mielniczuk.

[ TEMATY ]

prawosławie

ks. Paweł Kłys

Boże Narodzenie w cerkwii

Boże Narodzenie w cerkwii

Według niego, decyzja o przejściu do Patriarchatu Konstantynopola spowodowana była tym, że patriarcha moskiewski Cyryl nie tylko nie potępił bratobójczej wojny na Ukrainie, ale poparł ją, nazywając „wojną metafizyczną” przeciwko faszyzmowi. Inni hierarchowie rosyjscy wypowiadali się w podobnym duchu lub milczeli. – Widzimy dziś tego owoce w Buczy, Irpieniu, Worzelu, Hostomelu, Mariupolu. Wszystko to jasno pokazuje, że Patriarchat Moskiewski nie może być dłużej uważany za ojca czy patriarchę ukraińskich prawosławnych – wskazał duchowny.

W zeszłym miesiącu na podobny krok zdecydowała się parafia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego św. Mikołaja w Amsterdamie w Holandii.

2022-04-10 13:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moskwa: Cyryl I wezwał do modlitwy w intencji zakończenia konfliktu na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

WIKIPEDIA

Patriarcha moskiewski Cyryl poprosił wszystkich wiernych rosyjskiego prawosławia o modlitwę w intencji zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie. Modlitwy o pokój będzie się odmawiać podczas wszystkich cerkiewnych liturgii oraz we wspólnotach zakonnych.

Cyryl I wezwał wszystkie wspólnoty parafialne rosyjskiego prawosławia do wzmożonej modlitwy o pokój na wschodniej Ukrainie, gdzie skutki krwawego konfliktu według jego oceny są przerażające. Do szczególnie intensywnej modlitwy zobowiązał wszystkich mnichów w monasterach.

CZYTAJ DALEJ

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie apeluje: "Podaruj znicz na Kresy"

2022-10-04 07:14

[ TEMATY ]

Znicz

Adobe.Stock.pl

Po raz szesnasty Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski wraz z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska ruszył z akcją "Podaruj znicz na Kresy". Mają one zapłonąć na opuszczonych grobach rodaków na starych nekropoliach m.in. w Borysławiu, w Drohobyczu, we Lwowie czy w Samborze.

Finał zbiórki planowany jest 21 października – poinformowano w komunikacie przekazanym PAP przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję