Reklama

Niedziela Świdnicka

Wielkanocy Jarmark w Strzegomiu

Nie tylko prezentacja palm wielkanocnych, ale rekordowa liczba wystawców i odwiedzających zaskoczyła organizatorów.

[ TEMATY ]

Strzegom

Krystyna Smerd

Jarmarkowe stoły uginały się pod ciężarem ciast wielkanocnych

Jarmarkowe stoły uginały się pod ciężarem ciast wielkanocnych

Dziedziniec zabytkowego Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” stał się miejscem wystaw i pokazów tegorocznych strzegomskich palm wielkanocnych, które przygotowali mieszkańcy Strzegomia oraz delegacje wsi wchodzących w skład gminy. Wcześniej tradycyjne gałązki wierzby, które w symbolice Kościoła są znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zostały poświęcone w pobliskiej bazylice św. Piotra i Pawła.

Wśród wielu stoisk XXII Strzegomskiego Jarmarku Wielkanocnego można było podziwiać także pisanki, stroiki świąteczne oraz posmakować wielkanocnych ciast, szynek, sałatek i barszczów, a także większość z tych produktów zakupić. Jarmarkowi towarzyszyły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Kostrzanie”.

Radość z jarmarku była ogromna. Dość powiedzieć, że udział wzięło ponad dwudziestu wystawców, to było ich nawet więcej niż przed pandemią, o czym z radością informowali organizatorzy z centrum kultury. Do miejsc odwiedzanych ze szczególnym zainteresowaniem należało stoisko klasztoru sióstr elżbietanek, gdzie swoje wielkanocne stroiki i ciasta sprzedawały kobiety z Ukrainy, którym miejscowy klasztor udziela schronienia i pomocy. Wielu wystawców i gości wsparło swoimi datkami kwesty na rzecz pomocy ciężko chorym dzieciom z gminy oraz dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

2022-04-10 14:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Spragnieni sportowej rywalizacji

[ TEMATY ]

piłka nożna

diecezja świdnicka

służba liturgiczna

Strzegom

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Złoci medaliści z parafii MB Częstochowskiej z Bojanic

Złoci medaliści z parafii MB Częstochowskiej z Bojanic

Na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, odbył się XII Turniej Piłki Nożnej Służby Liturgicznej.

- Bardzo się cieszę, że po pandemicznej przerwie, możemy po raz kolejny spotkać się w bardzo życzliwym, otwartym i gościnnym Strzegomiu, w duchu sportowej rywalizacji oraz wzajemnego braterstwa i przyjaźni – mówił w sobotę 14 maja w kościele Najświętszego Zbawiciela i MB Szkaplerznej ks. kan. Krzysztof Ora, witając przybyłych ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

[ TEMATY ]

adwent

wieniec adwentowy

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. Wieńce adwentowe poświęca się w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję