Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Jezus żyje i chce działać w moim i twoim życiu

– Kościół będzie piękny, jeśli tej nocy odnowimy naszą miłość do niego – powiedział bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W Wigilię Paschalną my, ludzie wierzący, przychodzimy do grobu Jezusa, żeby się zanurzyć w Jego śmierć – wskazał w homilii.

Nawiązując do historii narodu wybranego, przypomniał, co się może zdarzyć, kiedy człowiek przestaje słuchać Boga i sprzedaje się bożkom. – Przecież te wszystkie wojny, cierpienia, tragedie, niewole to wszystko spadło na lud, bo przestali słuchać Pana i zaczęli słuchać siebie – przestrzegał biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że „zmartwychwstanie to nie jest ekshumacja zwłok”. – My tej nocy chcemy sobie przypominać zmartwychwstanie Pana nie na zasadzie wspominania wielkiego cudu, że jakiś wyjątkowy człowiek umarł, a potem powstał z martwych 2 tys. lat temu. My tu przyszliśmy, żeby zaświadczyć i sobie przypomnieć, że Jezus żyje, że działa i że chce działać w moim i twoim życiu, że chce tobie dać życie i to nie byle jakie życie, ale życie Boże. To jest zanurzenie się w śmierć – wyjaśnił bp Przybylski.

Zwrócił uwagę, że Wigilia Paschalna od samego początku była nazywana nocą chrztu Kościoła. – Przy grobie zmartwychwstałego Pana powstaje Kościół, wspólnota. Nawet jeśli ktoś indywidualnie biegnie do grobu, to zaraz idzie do uczniów. Tam się rodzi Kościół, wspólnota i tak jak chrzczeni byliśmy w pojedynkę, tak dzisiaj mamy ten chrzest przyjąć razem jako Kościół – kontynuował.

Biskup wezwał, aby odnowić chrzest, przez który „weszliśmy do wspólnoty ludzi wierzących”. – Bardzo trzeba nam w tych czasach odnowić rzeczywistość Kościoła, odnowić rozumienie, czym jest ten Kościół, odnowić swoją wiarę w Kościół, odnowić swoją miłość do Kościoła – podkreślił.

Zachęcił również, aby pomyśleć o Kościele pozytywnie w kontekście tego, ile każdy z nas łaski w nim otrzymuje. – Święte rzeczy dostajemy w Kościele – stwierdził bp Przybylski. Dodał, że doświadczenie pandemii i związane z nią limity w świątyniach może były potrzebne, „żebyśmy zobaczyli dziś piękno Kościoła”. Przyznał, że „Kościół potrafi mieć piękną twarz”, wskazując na domy rekolekcyjne i plebanie, gdzie przyjmowani są uchodźcy z Ukrainy. – Kościół będzie piękny, jeśli tej nocy odnowimy naszą miłość do niego – powiedział biskup.

Reklama

Wyjaśnił, że zanurzyć Kościół w śmierć Jezusa, „to sprawić, żeby mniej zajmował się sobą, a bardziej Jezusem, żeby nie był światowy, ale cały Jezusowy”.

Zauważył, że Polska przyjęła chrzest w Wielką Sobotę, co ma też znaczenie społeczne i polityczne. – Na czym będziemy budować ten świat, Polskę? Na zanurzeniu się w śmierć Jezusa czy na jakiejś pustce, ludzkich pomysłach, ekonomii, polityce? – pytał.

Biskup Przybylski porównał Kościół do światła, czyli strumienia pojedynczych cząsteczek, które muszą świecić. – To jest tajemnica Kościoła. Nie wystarczy, że świecę ja czy ty. Musimy to zrobić razem, aby dać strumień łaski, bo ciemności tego świata są za wielkie, żebyśmy pokonali je w pojedynkę. Bądźcie takim Kościołem – zakończył.

Na Wigilię Paschalną złożyły się: liturgia światła, liturgia słowa, liturgia chrzcielna, podczas której do wspólnoty Kościoła został włączony Jonasz Jan, oraz liturgia eucharystyczna. Celebrację zakończyła procesja rezurekcyjna.

2022-04-17 00:56

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Wielkanoc daje nam tę odwagę i radość życia wiarą, której świat dać nie może

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Wigilia Paschalna

Bożena Sztajner/Niedziela

„Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie Wielkanoc daje nam tę odwagę i radość życia wiarą, której świat dać nie może?” – pytał w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 11 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Liturgia transmitowana była przez katolickie Radio Fiat.

Liturgię Wigilii Paschalnej i Mszę św. koncelebrował m.in. abp senior Stanisław Nowak.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona teściowa

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. 50-51

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

błogosławiona

teściowa

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Teściowa – jako bohaterka licznych anegdot do sympatycznych nie należy. Dlatego my skupimy się na pozytywnych przykładach i przedstawimy teściową idealną.

Anna żyła długo, aż 98 lat. Doczekała dzieci, wnuków i prawnuków. Rodzina wspomina ją jako niezwykle żywotną staruszkę, która nawet po dziewięćdziesiątce stawała w bramce i broniła goli strzelanych przez prawnuka! Zmarła w 2014 r. Jej życie zakończyłoby się jednak dużo wcześniej, gdyby nie... teściowa, Marianna Biernacka.

CZYTAJ DALEJ

„Przeprowadzka” Matki Bożej

2024-07-13 05:58

[ TEMATY ]

parafia Zwiastowania Pańskiego w Warszawie

Archiwum parafii Zwiastowania Pańskiego

Na terenie parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie uroczyście poświęcono przydrożną kapliczkę Matki Bożej.

Kapliczka została przeniesiona z drugiej stony ulicy 1 sierpnia, spod numeru 21 dzięki inicjatywie ks. dr. Marka Makowskiego, proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, przy wsparciu i zaangażowaniu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy. Na uroczystości obecny był Dominik Wymysłowski, zastępca burmistrza dzielnicy Włochy, proboszczowie: ks. dr Bartosz Szoplik i ks. dr Marek Makowski, ks. prałat Władysław Grędowski oraz liczne grono mieszkańców sąsiadujących ze sobą parafii. Matka Boża „przeprowadziła się” w ten sposób z parafii św. Franciszka z Asyżu na teren parafii Zwiastowania Pańskiego. Jest to druga kapliczka na terenie parafii, obok tej znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury i Racławickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję