Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Brzezińska fara

Przejeżdżając przez Brzeziny uwagę zwraca ufortyfikowany, wzniesiony na wzgórzu kościół, z charakterystyczną kopułą, przypominającą kaplicę Zygmuntowską na Wawelu.

Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach jest jedną z niewielu w Polsce posiadających relikwię z drzazgą z Krzyża świętego. Parafia została erygowana prawdopodobnie w 1139 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba ze Żnina. Majestatyczna świątynia to jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków województwa. Została wybudowana w XIII wieku (najpewniej w 1321 roku), prawdopodobnie przez zakon Bożogrobców. Była wielokrotnie przebudowywana i restaurowana. Dziś łączy w sobie elementy stylowe gotyku, renesansu i baroku. Na początku była tylko nawa główna. Od strony południowej dobudowana została renesansowa kaplica Matki Boskiej Różańcowej, ufundowana w 1534 r. przez Stanisława Lasockiego. Charakterystyczna kopuła z latarnią wzorowana jest na bazylice św. Piotra w Rzymie i przypomina kaplicę Zygmuntowską na Wawelu. W 1619 r. od strony północnej dobudowana została kaplica Świętego Krzyża. W połowie XIX wieku nieodnawiany kościół bliski był ruiny i jakiś czas nawet był zamknięty. Po przebudowie został ponownie poświęcony 30 października 1853 r.

Relikwie Krzyża Świętego

Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest relikwiarz, pochodzący prawdopodobnie z XVIII wieku. Drzazga z Krzyża Świętego umieszczona została w zabytkowym relikwiarzu, w krzyżu z kryształu górskiego. Dla przechowywania i eksponowania relikwiarza wybudowana została kaplica Krzyża Świętego, zwana inaczej Kaplicą Miedzianków lub Kaplicą Grobu Bożego. Znajduje się w niej klasycystyczny ołtarz, w którym mensa ołtarzowa zlokalizowana została dosyć wysoko, pod nim znajduje się grupa figuralna przedstawiająca złożenie Chrystusa do grobu. Sama drewniana rama jest zabytkiem ruchomym. W tabernakulum mieści się ponad pół metrowy relikwiarz krzyża świętego. W kaplicy znajdują się dwa wmurowane w ściany nagrobki rodziny Lasockich, którzy byli fundatorami Brzezin, w tym także fary. Są one dziełem architekta Giovanniego Ciniego ze Sieny, którego fundatorzy Brzezin sprowadzili z Włoch, w celu wykonania kaplicy Matki Bożej Różańcowej. W przeciwległej ścianie kaplicy znajduje się renesansowa rzeźba nagrobkowa, dzieło Jana Michałowicza z Urzędowa. Po drugiej stronie wejścia do kaplicy wmurowano płytę nagrobną dawnych proboszczów brzezińskiej fary. Lasoccy prawdopodobnie sprowadzili także zakonników do Brzezin, o czym świadczą drewniane stalle w nawie świątyni. Historycy przypuszczają, że zakonnicy mieli swój klasztor po drugiej stronie drogi, w okolicach dzisiejszych stawów, skąd farę i ten budynek klasztorny łączył podziemny tunel, istniejący do dzisiaj pod drogą.

Reklama

W bogato złoconym prezbiterium znajdują się trzy krzyże, tabernakulum oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na suficie nawy głównej znajduje się scena zmartwychwstania pańskiego. W połowie kościoła, po prawej stronie znajduje się wkomponowany w całość świątyni ołtarz miłosierdzia z obrazem „Jezu ufam Tobie” i obrazem św. Siostry Faustyny, zaś po lewej ołtarz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z obrazem św. Jana Pawła II. Pod kościołem znajduje się krypta z grobowcami członków rodziny Lasockich. Obok kościoła znajduje się murowana plebania z drewnianą weranda wybudowana około 1890 roku.

Prace renowacyjne

W ostatnich latach przeprowadzono prace renowacyjne, w trakcie których odsłaniane są zewnętrzne ściany świątyni. Widać przemurowania, otwory, dodatkowe drzwi, jakie zostały zamurowane, co świadczy o wielu przebudowach kościoła. Od 2011 roku zabezpieczano fundamenty przed wilgocią. Od 2018 roku remont konserwatorski elewacji fary. Zdejmowany jest tynk, który szkodzi murom. Prace rozpoczęły się strony zachodniej, potem ściana południowa, ściana wschodnia i w 2021 roku odsłonięto ścianę wschodnią. Wszystkie prace prowadzone są w porozumieniu i na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Prace są sukcesywnie Dofinansowywane z Wojewódzkiego Funduszu Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Brzeziny. Podczas przeprowadzonych prac odwilgoceniowych fundamentów kościoła, zostały odkryte ślady osadnictwa średniowiecznego na tym terenie, datowanego na XII wiek. W trakcie prac archeologicznych pozyskano szereg fragmentów naczyń ceramicznych z jeszcze wcześniejszych etapów, sięgających co najmniej epoki brązu. Podczas prowadzenia tych robót został odkryty tunel łączący nieistniejący dziś „zamek” Lasockich z kościołem farnym. W najbliższym czasie priorytetem jest zajęcie się dachem, który wymaga całkowitej zmiany. W dalszej kolejności także witraże wymagają konserwacji.

Reklama

Działalność parafialna

Parafia liczy 6500 osób. Proboszczem od lipca 2015 roku jest ks. kan. Mariusz Wojturski. W codziennej pracy parafialnej wspomaga go wikariusz ks. Roman Jaguś, zaś rezydentem jest ks. Bogumił Walczak, emerytowany proboszcz fary. Do parafii poza Brzezinami należy także: Adamów, Grzmiąca, Helenów, Ksawerów, Lipiny, Małczew, Paprotnia, Polik, Tadzin oraz Witkowice. Na jej terenie znajduje się także drewniany kościół św. Anny, będący perełką architektury drewnianej województwa łódzkiego. Kapłani przygotowują grupę dzieci pierwszokomunijnych oraz grupę młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Na terenie parafii działa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Brzezinach i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipinach oraz dwa domy pomocy społecznej – jeden w mieście, drugi w Lipinach, gdzie kapłani odprawiają msze święte i sprawują opiekę duszpasterską. Działa także klub anonimowego alkoholika. Parafia współpracuje z Towarzystwem Pomocy Świętego Alberta, która zajmuje się pomocą żywnościową dla biedniejszych mieszkańców Brzezin. Parafia organizuje także wiele wydarzeń np. jasełka, nabożeństwa drogi krzyżowej, pielgrzymkę na Jasną Górę. Obecnie podstawowym zadaniem jest odbudowanie duszpasterstwa po zmaganiach pandemicznych. Kapłani na nowo zapraszają dzieci i młodzież do udziału w grupie ministrantów, scholi dziecięcej i młodzieżowej. W tygodniu w kościele odmawiana jest nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, nabożeństwo do św. Jana Pawła II, w piątki odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz nabożeństwo adoracyjne. W pierwszą sobotę miesiąca rano na mszy świętej gromadzą się czciciele Matki Bożej, zaś w ostatnią niedzielę miesiąca na modlitwie spotyka się Apostolstwo Dobrej Śmierci. W pierwsze niedziele miesiąca odbywa się całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Bożego Grobu.

2022-04-01 14:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

U Świętego Maksymiliana

CZYTAJ DALEJ

USA: teologowie krytykują postulaty odejścia od „Humanae vitae”

2022-08-10 20:15

[ TEMATY ]

USA

Adobe.Stock

Nauczanie Humanae vitae na temat antykoncepcji jest instancją magisterium zwyczajnego i powszechnego, i jako takie nie może podlegać zmianom - stwierdził znany amerykański teolog moralny w odpowiedzi na publikację Papieskiej Akademii pro Vita. W lipcu ukazał się tom zawierający referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez Akademię w ubiegłym roku. Pojawiły się głosy krytyki stanowiska niektórych teologów, którzy argumentowali za rozróżnieniem pomiędzy normami moralnymi, takimi jak potępienie przez Kościół sztucznej kontroli urodzeń, a konkretną aplikacją duszpasterską tych norm. Zdawali się oni sugerować, że w pewnych okolicznościach, pary mogą być usprawiedliwione w wyborze antykoncepcji lub metod zapłodnienia in vitro.

Ojciec Thomas Petri, OP, rektor Dominikańskiego Domu Studiów w Waszyngtonie, zauważył, że nawet krytycy nauczania o antykoncepcji „przyznali, iż zawsze Kościół nauczał, że wewnętrznie złe jest wszelkie działanie, które - czy to w przewidywaniu aktu małżeńskiego, podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków - miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego. Jest to więc częścią zwyczajnego, uniwersalnego magisterium" - powiedział Petri. Zaznaczył, że nawet jeśli jakaś konkretna encyklika, taka jak Humanae vitae nie jest nieomylna, to nauczanie, które przedstawia jest w rzeczywistości niezmienne, ponieważ należy do zwyczajnego i powszechnego magisterium Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Zofia Kossak-Szczucka opublikowała "Protest!"

2022-08-11 07:22

[ TEMATY ]

historia

Zofia Kossak

ARCHIWUM

Zofia Kossak-Szczucka

Zofia Kossak-Szczucka

80 lat temu, 11 sierpnia 1942 r., Zofia Kossak-Szczucka wydała odezwę "Protest!". Był to wyraz osobistych poglądów katolickiej pisarki, apel do polskiego społeczeństwa i jednocześnie sprzeciw wobec niemieckiej zbrodniczej polityki eksterminacji ludności żydowskiej.

"Na rampie czekają wagony kolejowe. Kaci upychają w nich skazańców po 150 w jednym. Na podłodze leży gruba warstwa wapna i chloru polana wodą. Drzwi wagonu zostają zaplombowane. Czasem pociąg rusza zaraz po załadowaniu, czasem stoi na bocznym torze dobę, dwie… To nie ma już dla nikogo żadnego znaczenia. Z ludzi stłoczonych tak ciasno, że umarli nie mogą upaść i stoją nadal ramię w ramię z żyjącymi, z ludzi konających z wolna w oparach wapna i chloru, pozbawionych powietrza, kropli wody, pożywienia – i tak nikt nie pozostanie przy życiu. Gdziekolwiek, kiedykolwiek dojadą śmiertelne pociągi – zawierać będą tylko trupy" - pisała w opublikowanej 11 sierpnia 1942 r. odezwie-ulotce "Protest!" podpisanej przez konspiracyjny Front Odrodzenia Polski Zofia Kossak-Szczucka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję