Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski była wzruszającym hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, a także wyrazem miłości do narodu, który dał Kościołowi i światu wielkiego Papieża.
Ojciec Święty pielgrzymował śladami życia i posługi pasterskiej swojego Poprzednika, nie była to jednak - jak powiedział - tylko „podróż sentymentalna”, ale „wędrówka wiary” wpisana w misję następcy Piotra. W swoich wypowiedziach Benedykt XVI nawiązywał do nauczania sługi Bożego Jana Pawła II i poruszał ważne i aktualne tematy, takie jak: wiara, jedność chrześcijan, formacja kapłańska, przebaczenie i pojednanie, godność osoby ludzkiej, pokój.
Podróż Benedykta XVI do Polski zwróciła na nasz kraj uwagę całego chrześcijaństwa i świata. Papież pragnął niewątpliwie, by Kościół powszechny zobaczył, jak żyje Kościół w ojczyźnie Jana Pawła II, by dostrzegł żywą wiarę Ludu Bożego w Jezusa Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, oraz gorące przywiązanie do Jego Matki. Wielokrotnie podkreślał, że Europie i światu potrzebne jest ewangeliczne świadectwo rodaków Sługi Bożego.
Równocześnie, zgodnie z hasłem podróży apostolskiej: Trwajcie mocni w wierze, na każdym etapie swego pielgrzymowania Ojciec Święty umacniał w naszym narodzie wiarę i wskazywał na potrzebę budowania życia osobistego, rodzinnego i społecznego na nauce Chrystusa. Chodzi o wiarę świadomą, dojrzałą, „działającą przez miłość” (por. Ga 5, 6), która przemienia człowieka i otwiera go na innych ludzi.
„Proszę Was - mówił Benedykt XVI w homilii na Błoniach w Krakowie - byście czyniąc dobro bliźniemu i troszcząc się o dobro wspólne, świadczyli, że Bóg jest miłością; proszę Was w końcu, byście skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata, również przez pamięć o Waszym Rodaku, który jako następca św. Piotra czynił to z niezwykłą mocą i skutecznością”.
Dni spędzone w Polsce zapadły głęboko w serce Ojca Świętego. Już kilkakrotnie w publicznych wystąpieniach nawiązywał do swojej podróży, dziękując Polakom za żywe świadectwo wiary, przywiązanie do Kościoła i miłość do biskupa Rzymu. Dwie trzecie nowego numeru polskiego wydania L’Osservatore Romano (6-7/2006) poświęcone są pielgrzymce Benedykta XVI do Polski. Zostały w nim opublikowane wszystkie przemówienia i homilie Ojca Świętego, które w dniach wizyty tak bardzo trafiały do umysłów i serc słuchaczy, a także słowa powitań skierowane do Papieża, kronika pielgrzymki oraz bogatsza niż zwykle kolorowa dokumentacja fotograficzna.
Nadto są zamieszczone w numerze przemówienia Ojca Świętego wygłoszone w Rzymie do młodzieży, jak również przemówienia poświęcone formacji diakonów stałych, obronie życia ludzkiego od chwili poczęcia, działalności misyjnej Kościoła, odpowiedzialności pracowników społecznego przekazu.
Numer zamyka homilia papieska: Praca a duchowość człowieka.

D.

Zamówienia na prenumeratę pisma w 2006 r. należy kierować do parafii, kurii biskupich lub pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana

2020-09-24 19:28

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

konkurs muzyczny

Organizatorzy

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz z Rycerstwem Niepokalanej Polski Południowej organizuje Pierwszy Ogólnopolski Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Konkurs jest organizowany z okazji 80. rocznicy jego śmierci męczeńskiej, która przypadnie 14 sierpnia 2021 roku.

Stawiamy sobie za cel poznawanie życia i działalności o. Kolbego i przy tym uczczenie jego męczeńskiej śmierci. Oprócz tego konkurs pomoże poszerzyć repertuar pieśni liturgicznych ku czci świętego i nawiązać współpracę z kompozytorami – mówią organizatorzy, zaznaczając że przedmiotem konkursu jest melodia i tekst pieśni ku czci o. Maksymiliana. Tekst musi nawiązywać ściśle do życia i działalności męczennika, a melodia musi spełniać wymogi wykonywania jej w trakcie liturgii Mszy św.

Uczestniczyć w konkursie może każdy chętny, a prace należy nadsyłać do 3 maja 2021 roku na adres e-mail: organista.harmeze@onet.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 lipca 2021 roku. Nagroda główna to 2 tys. zł, a pierwszy nagrodzony utwór będzie wykonany 14 sierpnia 2021 roku przy bloku śmierci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie Eucharystii z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Szczegóły oraz regulamin na rycerstwoniepokalanej.pl .

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Porozumienie z górnikami - przełomowe

2020-09-25 14:23

[ TEMATY ]

górnicy

Mateusz Morawiecki

KPRM

Porozumienie z przedstawicielami branży górniczej śmiało można nazwać przełomowym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Śląsk jest dla niego regionem szczególnym.

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały w piątek porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.

"Wielokrotnie podkreślałem, że Śląsk jest dla mnie regionem szczególnym. Tym bardziej cieszy mnie dzisiejsze porozumienie z przedstawicielami branży górniczej, które śmiało można nazwać przełomowym. Było ono możliwe dzięki temu, że po obu stronach negocjacyjnego stołu siedzieli ludzie, którym zależy zarówno na rozwoju i nowoczesnej energetycznej transformacji Polski, jak i zabezpieczeniu godnych warunków pracy całej śląskiej społeczności" - czytamy w piątkowym wpisie szefa rządu.

Morawiecki dodał, że chciałby osobiście pogratulować i podziękować za zaangażowanie w trudne, ale owocne negocjacje przedstawicielom Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wymienił wiceministra Artura Sobonia, posła PiS Krzysztofa Kubów oraz szefa śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza. Podziękował też wszystkim, którzy brali udział w rozmowach.

"Współpracą doprowadzimy do wytyczenia nowej drogi dla całego Śląska, gdzie nowoczesne technologie, ekologia i polskie tradycje górnicze będą koegzystować, budując energetyczną i gospodarczą potęgę Polski na miarę wyzwań XXI wieku!" - napisał Morawiecki. (PAP)

drag/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję