Reklama

„Głos dla Życia”

„Gdzie ci mężczyźni?”

W kulturze zachodniej coraz częściej mówi się o problemie demaskulinizacji mężczyzn. Zjawisko przybiera na sile. Psychologowie sygnalizują, że rośnie liczba „wiecznych, młodych chłopców”, którzy nie dokonują fundamentalnych wyborów życiowych. Coraz więcej mężczyzn nie potrafi być ani mężem i ojcem, ani kapłanem czy zakonnikiem…

Najnowszy numer Głosu dla Życia (4/06) diagnozuje zjawisko demaskulinizacji mężczyzn i wskazuje środki, by odwrócić tę niezdrową tendencję. Prof. Maciej Giertych w interesującym tekście przypomina podstawowe różnice między płciami. Wskazuje jednocześnie na zwiększający się na świecie szkodliwy wpływ takich zjawisk, jak: feminizm, homoseksualizm, promowanie aborcji, antykoncepcji, zapłodnienie in vitro, które odzierają mężczyzn z ich męskości. Niestety, wielu ludzi nie widzi tutaj żadnego związku. Weźmy np. antykoncepcję, która w opinii autora jest podstawowym narzędziem demaskulinizacji mężczyn: „Spłodzić dzieci, utrzymać je i wychować to wyraz męskości. Prowadzić dla przyjemności aktywne życie płciowe, ale unikać posiadania dzieci, unikać odpowiedzialności za konsekwencje swojej płciowości - to brak męskości, to infantylizm. Sprowadza się do samogwałtu, nawet jeśli odbywa się on z pomocą innych”.
Z kolei znakomity psycholog, duszpasterz i autor - ks. Marek Dziewiecki w wywiadzie udzielonym redakcji Głosu nie ma wątpliwości, że kluczem do budowania męskości jest… duchowość: „Swoją tożsamość może odkryć tylko człowiek ducha, a nie ktoś skupiony na cielesności, emocjonalności czy doraźnej przyjemności”. Szczególną rolę w formowaniu mężczyzn mają do spełnienia dojrzałe i szczęśliwe kobiety, które „będą postępowały jak Boże księżniczki, świadome swego piękna i uroku, a jednocześnie swej godności i swego powołania do świętości. Boże księżniczki nie dadzą się manipulować ani przez ojców, ani przez mężów, ani przez synów czy innych mężczyzn. Postępując jak księżniczki, będą wychowywały chłopców i mężczyzn na książęta, czyli na takich mężczyzn, którzy każdą kobietę traktują z szacunkiem i miłością”. Wywiad z ks. Dziewieckim nosi znamienny tytuł: Być mężczyzną to myśleć, kochać i pracować.
Z kolei Jacek Pulikowski - jeden z najbardziej znanych w Polsce publicystów prorodzinnych - przypomina sprawdzoną zasadę: mężczyzna ma być głową domu. Jak kapitan statku winien być zdolny do oddania życia za najbliższych…
James Stenson - na łamach Głosu dla Życia - w artykule pt. Dobrzy ojcowie ukazuje, co znaczy pełnić tę zaszczytną rolę społeczną. A zatem dobrzy ojcowie m.in. doceniają i przyjmują wsparcie swoich żon, często rozmawiają ze swymi dziećmi, ograniczają do minimum oglądanie telewizji, odznaczają się głęboką i żywą wiarą, przedkładają szczęście swojej rodziny ponad pracę zawodową. Ewa Rozkrut natomiast w tekście zatytułowanym: Jak nauczyć dzieci odpowiedzialności? przychodzi z pomocą rodzicom Autorka zachęca matki i ojców: „Od najmłodszych lat obdarowujmy dzieci obowiązkami. Właśnie tak: obdarowujmy. To jest znakomita szkoła przygotowania do szczęśliwego życia. W przyszłości łatwiej odnajdą się w sytuacjach, gdy nie będzie w pobliżu rodziców, docenią wysiłek innych, zauważą czyjeś zmęczenie i może przejmą część ich trudu”.
W najnowszym Głosie warto się również zapoznać z fragmentami niezwykle ważnego dokumentu wydanego przez Papieską Akademię Życia, w którym zaprezentowane zostało stanowisko Kościoła w sprawie szczepionek pochodzących z abortowanych dzieci. Jest to tym bardziej istotne, że w sumieniach wielu rodziców, którzy muszą poddać szczepieniom swoje pociechy, budzą się nierzadko wątpliwości moralne na wieść, że szczepionki wyprodukowano na bazie komórek pochodzących z dzieci uśmierconych w wyniku przerwania ciąży.
Poza tym w numerze znajdziemy wiele innych artykułów i wiadomości ze świata pro-life. Warto zapoznać się z relacją z Walnego Zjazdu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która przyjęła kilka uchwał wyznaczających kierunki budowania w naszym kraju cywilizacji życia. Wybrane zostały też nowe władze Federacji (prezesem został dr Paweł Wosicki).

Głos dla Życia dostępny w prenumeracie (roczna - 30 zł, półroczna - 15 zł). Zamówienia można składać drogą pocztową lub elektroniczną: Fundacja „Głos dla Życia”, ul. Forteczna 3, 61-362 Poznań, tel. (0-61) 653-03-91, fax (0-61) 653-03-94, glos@prolife.com.pl; www.prolife.com.pl; wpłat można dokonywać na blankietach pocztowych lub bezpośrednio na konto: nr 22 1090 1359 0000 0000 3501 8621.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronka do Bożego Miłosierdzia w centrum miasta

2020-09-28 18:17

[ TEMATY ]

Częstochowa

koronka

Iskra Bożego miłosierdzia

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Modlitwa na Placu Biegańskiego

Modlitwa na Placu Biegańskiego

Po raz kolejny częstochowianie wzięli udział w modlitewnej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”. 28 września o godz. 15.00 modlili się m.in. na pl. Biegańskiego oraz na „kwadratach” (skrzyżowanie al. Wolności i Al. NMP).

– Plac Biegańskiego to serce miasta. Tutaj odbywa się wiele uroczystości, spotykają się ludzie. Dlatego z mieszkańcami, którzy mają odwagę, modlimy się do Bożego Miłosierdzia. Jest to modlitwa w intencjach świata, ojczyzny i Kościoła. Przede wszystkim ogarniamy koronką nasze miasto, ludzi sprawujących w nim władzę i tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują, a zatem chorych, cierpiących i biednych – powiedziała „Niedzieli” s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa.

Zobacz zdjęcia: Koronka do Bożego miłosierdzia w centrum Częstochowy

W modlitwie na pl. Biegańskiego uczestniczyli m.in. Michał z żoną Katarzyną i synkiem, ośmiomiesięcznym Leonkiem. – W naszym domu jest kult Bożego Miłosierdzia. Dlatego dzisiaj na tę modlitwę przynieśliśmy obraz Jezusa Miłosiernego. Ta modlitwa w centrum miasta jest dla mnie nie tylko świadectwem wiary, ale płynie prosto z serca – podkreślił Michał.

– Nasz synek Leonek urodził się osiem miesięcy temu, a było niebezpieczeństwo, że mógł się nie urodzić. Lekarze nie chcieli zrobić mi cesarki, a było naprawdę źle. Dopiero interwencja męża poskutkowała. Leonek jest takim cudem Bożego Miłosierdzia. Pomogła nam też bardzo dużo s. Milena – podzieliła się swoim świadectwem Katarzyna.

W modlitwie uczestniczył również razem z żoną Justyną Grzegorz, który wyszedł z bezdomności. – Teraz dzięki pomocy Kościoła i s. Mileny mam dom i żonę Justynę. Gdyby nie Pan Bóg, byłoby w życiu bardzo ciężko. To również był cud Bożego Miłosierdzia – powiedział „Niedzieli”.

Jowita Kostrzewska

Modlitwa na Kwadratach

Modlitwa na Kwadratach

Mieszkańcy Częstochowy modlili się także na „kwadratach” (róg al. Wolności i Al. NMP). – To wielka łaska móc dziś stanąć tutaj i razem z innymi modlić się, przyzywając Bożego Miłosierdzia dla nas, dla naszych rodzin, ojczyzny i całego świata. W czasach gdy otwarcie atakuje się Kościół, rodzinę i podważa najważniejsze wartości, nie wolno nam być obojętnym. Naszym orężem jest właśnie modlitwa i zawierzenie Jezusowi oraz Maryi. To jedyna i najpewniejsza droga – powiedziała nam Jowita.

– Stanięcie do modlitwy w centrum miasta jest też świadectwem, że nie wstydzimy się naszej wiary i pokazaniem innym, zwłaszcza ludziom zagubionym, że miłosierne ramiona Jezusa zawsze są dla nich otwarte, że On tylko czeka na nasze „tak”, żeby mógł działać i przemieniać nasze życie – dodała.

– Popieram wspólną modlitwę i bardzo bym chciała, żeby w naszym Olsztynie też w przyszłości była wspólna modlitwa poza kościołem, żeby innych zaprosić do modlitwy. Jestem członkiem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa i ta modlitwa jest bliska mojemu sercu. Modlę się nią codziennie wspólnie z Misjonarzami Świętej Rodziny. Odmawiam ją też w intencji kapłanów, modląc się „Margaretką” – powiedziała w rozmowie z nami Jadwiga Minkina.

Od kilku lat wierni co roku spotykają się na modlitwie 28 września w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki weźmie udział w zebraniu plenarnym COMECE

2020-09-29 17:09

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki weźmie udział 30 września w zebraniu plenarnym Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE).

Ze względu na kwestie sanitarne tegoroczne spotkanie odbędzie się w formie wideokonferencji. Zebranie plenarne COMECE poprowadzi kard. Jean-Claude Hollerich SJ, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe Episkopatu.

Podczas spotkania odbędzie się debata nad kwestiami związanymi z duszpasterstwem w czasie pandemii, zaniku szacunku dla eucharystii, oraz o chrześcijaństwie kulturowym. Tematy te poruszane były w czasie spotkania przewodniczących konferencji episkopatów Unii Europejskiej.

W zebraniu plenarnym COMECE weźmie udział Przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki.

Na zakończenie zebrania zostanie opublikowane przesłanie nadziei i solidarności ze strony Kościoła do instytucji europejskich i państw członkowskich.

Ze względu na środki ostrożności w kwestii sanitarnej, tegoroczne spotkanie odbędzie się w formie wideokonferencji.

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej powstała 3 marca 1980 r. przy aprobacie Stolicy Apostolskiej. Jan Paweł II chciał aby Kościół katolicki był obecny w strukturach Wspólnot Europejskich nie tylko poprzez urzędników, którzy są katolikami, ale w konkretnej formie instytucjonalnej.

COMECE składa się z delegowanych biskupów, przedstawicieli 25 konferencji episkopatów Unii Europejskiej, pochodzących z Anglii i Walii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szkocji, Węgier, Włoch. Przedstawiciele Konferencji Episkopatów Serbii i Szwajcarii są także członkami stowarzyszonymi.

Członkowie COMECE, spotykają się dwa razy w roku na Zgromadzeniach Ogólnych. Głównym celem zadań COMECE jest monitorowanie i analiza procesów politycznych w Unii Europejskiej, we wszystkich sferach zainteresowania i działalności Kościoła.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję