Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Nasi duchowni wzięli na siebie główny ciężar tej wojny

Nasi duchowni wzięli na siebie główny ciężar tej wojny, służąc tam, gdzie są największe potrzeby. Dziś szczególnie dziękuję naszym księżom na terytoriach okupowanych, którzy wraz ze swoim ludem znajdują się w ogniskach działań wojennych. Dziękuję zwłaszcza za posługę naszym kapelanom wojskowym, którzy są blisko naszego wojska i dzień po dniu głoszą słowo Boże tam, gdzie rozgrywa się dramat wojny – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu 21 kwietnia, w 57. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

kapłani

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

BP KEP

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk

„Dziś Ukraina przeżywa Wielki Czwartek. W tym dniu wspominamy ustanowienie Najświętszego Sakramentu Eucharystii, Ciała i Krwi naszego Zbawiciela, którym karmi On człowieka, a także obchodzimy dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kapłaństwa Nowego Testamentu” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Zaznaczył, że nabożeństwa w Wielki Czwartek są wyjątkowe. „Przecież w katedrze patriarchalnej dzisiaj zostaną konsekrowane antyminsy [kładziona na ołtarz jedwabna chusta z relikwiami przedstawiająca ciało Chrystusa w grobie, odpowiednik korporału w Kościele katolickim – KAI], które służą jako trony, aby sakrament Eucharystii był na nich sprawowany, a także będziemy konsekrować świętą i wielką myrrę [święty olej krzyżma – KAI], która będzie podróżowała z Kijowa, serca naszego Kościoła, do wszystkich zakątków Ukrainy i świata, aby nieść ze sobą łaskę Ducha Świętego, uświęcającą moc duchową, która ożywia Kościół każdego dnia z roku na rok” – powiedział mówca.

Przypomniał także o specjalnym nabożeństwie kościelnym, które odbywa się w Wielki Czwartek: obmyciu nóg kapłanom. „Biskup czyni to za przykładem Chrystusa, który tym gestem ukazał sens i sposób świętej posługi Boga wobec człowieka. Bóg klęka przed człowiekiem jako sługa i umywa mu nogi, zmywając jego grzechy i uzdrawiając jego rany” – wyjaśnił zwierzchnik UKGK.

„W ten święty Wielki Czwartek pragnę szczególnie podziękować za posługę, za gorliwą odpowiedź na powołanie do kapłaństwa naszym biskupom, kapłanom, mnichom, diakonom i klerykom, którzy przygotowują się do kapłaństwa” – mówił dalej abp Szewczuk. Zwrócił uwagę na szczególną wartość posługi kapłańskiej, zwłaszcza w czasach wojny, gdzie – jak zaznaczył – „kapłan Chrystusa jest pierwszym, który ratuje ludzkie życie, pochyla się nad ranami współczesnego człowieka, nad ranami Ukrainy”.

Reklama

„Dzisiaj pragnę prosić wszystkich naszych świeckich i zakonników: dziękujcie waszym kapłanom za ich posługę. Powiedzcie im dobre słowo, złóżcie im życzenia w tym dniu, gdyż muszą czuć, że ludzie ich kochają. Są oni gotowi oddać życie za swoje owce. Księża czynią to z gorliwą pracą dzień po dniu” – podkreślił abp Szewczuk.

„Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Pobłogosław naszą ukraińską armię! Boże, ocal nasze miasta i wsie od płonących Charkowa, Donbasu, Mariupola, Chersonia, Mikołajowa po wszystkie miasta i wsie, które czekają na Twoją obecność. Boże, poślij kapłanów, tych robotników na swoje wielkie żniwo, które przygotowałeś dzisiaj w tym trudnym czasie! Niech Bóg błogosławi Ukrainę!” – zakończył swe przesłanie zwierzchnik UKGK.

2022-04-21 17:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: kapłan na dzisiejsze czasy to taki, który jednoczy, a nie dzieli

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

kapłani

Mazur/episkopat.pl

„Kapłan na dzisiejsze, wyjątkowe czasy to kapłan, który niesie przebaczenie i pojednanie. Inaczej jest kapłanem, który dzieli, jątrzy i nie pozwala ludziom żyć w nadziei. O takich kapłanów codziennie się modlę” – mówił abp Wojciech Polak podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego w gnieźnieńskim seminarium duchownym.

W krótkim słowie skierowanym do uczestników uroczystości Prymas Polski nawiązał do hasła jutrzejszego Dnia Papieskiego: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Nadzieja – jak tłumaczył – to coś więcej niż optymizm i dobre samopoczucie. To rzeczywistość, która „pozwala ufać, i której fundamentem jest Jezus Chrystus”.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję