Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Wołanie o powrót do chrześcijańskich wartości

W 82. rocznicę zbrodni katyńskiej biskup świdnicki apelował o wierność prawdzie i tradycji europejskich.

[ TEMATY ]

Katyń

Świdnica ‑ Katedra

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. w katedrze odbyła się z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Wrocław

Msza św. w katedrze odbyła się z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Wrocław

We wtorek 12 kwietnia w świdnickiej katedrze Mszą św. rozpoczęły się uroczystości upamiętniające jednym z najbardziej nieludzkich morderstw.

Ośmieszanie patriotyzmu

- Prawda o katyńskiej zbrodni bardzo długo była ukrywana, a wręcz zakłamywana. Dopiero w 1990 roku przyznano, że tego dokonali Rosjanie, a dwa lata potem (dokładnie 30 lat temu) zdecydowano o udostępnieniu dokumentów na jej temat. Katyń to bolesna rana polskiej historii; historii, która nas uczy i przypomina, że walka o naród, jego tożsamość i duchową żywotność jest w dużej mierze walką o jego kulturę. Dlatego jest to przestrzeń, o którą tak bardzo zabiegają aktywni przedstawiciele różnych środowisk. Nie brakuje ciągle i takich, którzy ośmieszają patriotyzm, kpią z mówienia o miłości i gotowości poświęcenia w obronie i niepodległości ojczyzny. Polskość przedstawiana jest jako zaściankowość, balast i raczej powód do wstydu. Dzisiaj, może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, patriotyczna myśl dojrzewa w nas szczególnie mocno – zauważył w homilii bp Marek Mendyk.

Dwie cywilizacje

Przypominał, że prawda jest podstawowym pokarmem dla duszy i nie potrafimy bez niej żyć. Dodał, że dla człowieka, który nie wierzy w to, że człowiek ma duszę, uwierzyć, że prawda jest tylko jedna – bez rozgraniczenia „prawda moja”, „prawda twoja” – pozostaje kompletnie niezrozumiałe.

- Europa przez całe lata przyglądała się temu co dzieje się na wschodzie. I liczyła pieniądze. Efektem tego to co dzieje się dzisiaj za naszą wschodnią granicą jest zderzenie dwóch cywilizacji: europejskiej i wschodniej, zderzenie światów wartości. Ujawniają się w całej pełni kody kulturowe tych cywilizacji. Z jednej strony kod kulturowy, który znamy, który jest naszą własnością. Z drugiej strony – kod kulturowy, który pozostał w Buczu, Charkowie, Mariumpolu, a wcześniej w Katyniu – przestrzegał zwracając uwagę, że nikt nie chciał słuchać, kiedy głośno wołano o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Młodzi ze Szczepu Harcerskiego "Dęby" im. Andrzeja Małkowskiego - Hufiec ZHP Świdnica

Młodzi ze Szczepu Harcerskiego

Bez żadnych hamulców

Wyjaśniał, że nie sposób patrzeć na to, co wydarzyło się wiosną 1940 roku w Katyniu bez powiązania z tym, co dzieje się teraz na naszych oczach.

- Wstrząsająca masakra, jaka prowadzona jest na ukraińskich cywilach od kilku tygodni jest faktem. Trudno o większe ujawnienie zbrodniczego oblicza dyktatora. A jednak są tacy, którzy wątpią. Tacy, którzy tępą kosą odetną przyczyny od skutków, byle tylko nie rozdrażnić, żeby się nie narazić. Z jednej strony będą patrzeć na to, do czego zdolny jest agresor, a jednocześnie z premedytacją odrzucą najbardziej prawdopodobne przyczyny katastrofy sprzed 12 lat. Nawet w obliczu tego ludobójstwa. Nawet wtedy, gdy cały świat widzi, jak człowiek opętany przez zło już nie ma absolutnie żadnych hamulców i nie cofnie się przed niczym, by zniszczyć swoich przeciwników – podkreślał biskup.

Po Mszy św. wraz z jej uczestnikami wraz z uczestnikami Mszy przeszli udał się na plac św. Małgorzaty, gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Żołnierze odczytali Katyński Apel Poległych, a młodzież z MDK-u zaśpiewała przygotowany program artystyczny.

2022-04-12 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec o przestrzeniach działania Ducha Świętego

2022-06-06 23:29

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Zesłanie Ducha Świętego

Świdnica ‑ Katedra

Hubert Gościmski

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

O dostrzegalnych znakach działania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej oraz miejscach, w których przebywa i uwidacznia się Jego wpływ, mówił bp Ignacy Dec w katedrze świdnickiej.

W swojej homilii biskup senior, po przypomnieniu znaczenia i skutków Pięćdziesiątnicy paschalnej w Jerozolimie, skupił się na przestrzeniach działania Ducha Świętego. Najpierw pochylił się nad wspólnotą Kościoła, która w mocy Ducha Świętego „naucza, sprawuje świętą liturgię i pełni dzieła miłości”. Także święci wspominani w liturgii „stali się heroldami wiary i miłości dzięki Duchowi Świętemu”.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla księży do udziału w rekolekcjach

2022-06-24 10:17

[ TEMATY ]

rekolekcje

kapłani

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – ofiara stanu wojennego, kapelan „Solidarności”, symbol moralnego oporu wobec komunizmu. Jest postacią często przywoływaną, jako przykład okrucieństwa władzy komunistycznej i jej bezwzględności oraz prześladowania Kościoła. Przez środowiska opozycyjne lat osiemdziesiątych jest do dziś uważany za człowieka bezinteresownie niosącego pomoc i umocnienie duchowe.

Taki jest ks. Jerzy Popiełuszko z portretów, wspomnień i książek. A jakim kapłanem był, niejako poza zaangażowaniem społecznym? Jaka była jego duchowość i droga kapłańskiego rozwoju?

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest łaskawy

2022-06-24 20:38

Renata Czerwińska

Wspomnienie św. Jana Chrzciciela to dzień odpustu w toruńskiej katedrze Świętych Janów, a także święto patronalne kapituły katedralnej i miasta Torunia.

Eucharystii przewodniczył bp Józef Szamocki. Wraz z nim Mszę św. koncelebrował biskup senior Andrzej Suski, kanonicy katedralni oraz kapłani z Torunia, Grudziądza i Nowego Miasta Lubawskiego; w tym nowo przyjęci członkowie kapituły katedralnej - ks. prał. Sławomir Oder oraz ks. prał. Krzysztof Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję