Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia 21 kwietnia odbył się etap diecezjalny 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”.

Zmagania konkursowe miały miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi przy ul. Stanisława Kostki 14. Wzięło w nich udział 59. uczestników ze szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji łódzkiej. Zakres tematyczny tegorocznej edycji OKWB obejmuje: Księgę Jeremiasza oraz Listy Św. Piotra wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami i słownikiem.

Etap diecezjalny Konkursu został zainaugurowany wspólną Mszą Świętą, której przewodniczył ks. prof. Stanisław Skobel, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” Oddziału w Łodzi.

Pierwszą część zmagań konkursowych stanowił test pisemny składający się z 45 pytań. Pozwolił on na wyłonienie siedmiu najlepszych uczestników, którzy przystąpili do kolejnej części – ustnej. Odpowiedzi uczniów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: ks. prof. Stanisław Skobel – (przewodniczący), P. dr Michał Zborowski (członek) oraz ks. dr Przemysław Szewczyk (członek). Ten etap ostatecznie rozstrzygnął, kto zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Finału. Wyniki Konkursu przedstawiały się następująco:

Pierwsze miejsce: K. Kuzańska z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Ozorkowie (katecheta: ks. M. Gortyński)

Drugie miejsce: P. Grabowicz z Zespołu Szkół Salezjańskich im. Ks. J. Bosko w Łodzi (katecheta: ks. M. Drewniak)

Trzecie miejsce: H. Ignatowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Ozorkowie (katecheta: ks. M. Gortyński)

Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą archidiecezję w czasie finału, który odbędzie się w dniu 30 – 31 maja br. w Niepokalanowie. Zwycięzcy, poza nagrodami rzeczowymi, otrzymali również zaproszenia na „Spotkanie Młodych z Biblią” w Częstochowie, które odbędzie się 12. maja br.

Reklama

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w czasie zmagań w ogólnopolskim finale!

2022-04-23 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sędziejowice: Wystawa Perła Województwa Łódzkiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W parafii św. Marii Magdaleny i św. Klemensa w Sędziejowicach prezentowana jest wystawa „Sędziejowice – Perła Województwa Łódzkiego”, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję