Reklama

Polska

Jasna Góra: uchodźcy z Ukrainy na Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich

„Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” to hasło XXV Międzynarodowej Pielgrzymki Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN). Uczestniczyli w niej uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie u polskich rodzin. W wigilię Niedzieli Miłosierdzia członkowie i sympatycy ruchu modlili się o nawrócenie Rosjan, ocalenie Ukrainy i błogosławieństwo dla Polski. W pielgrzymce wzięło udział ok. tysiąca osób.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodziny Nazaretańskie

Karol Porwich/Niedziela

- Wojna krzyczy - nawróćcie się! Ile jeszcze musi być wylanej krwi, ile zniszczonych domów? Ludzie nie chcą wojny - mówiła przedstawicielka Ruchu Rodzin Nazaretańskich z Żytomierza na Ukrainie. - Każdy Ukrainiec, każdy uchodźca szczególnie teraz przytula się do serca Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedziała Ukrainka i dodała, że jeszcze przed wojną przedstawicielki ruchu z Ukrainy chciały przyjechać do Polski na pielgrzymkę.

-To wielki cud od Matki Bożej, że możemy tutaj być. Dziękujemy również Polakom za pomoc i naszym Nazaretańskim Rodzinom za to, że nas przygarnęły - kontynuowała Ukrainka.

Ks. Gustaw Kaczkowski obecnie jest proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Świata w Węgrzynie. Przez 11 lat posługiwał także na Ukrainie, dziś pomaga uchodźcom. Tegoroczną pielgrzymkę nazwał „pielgrzymką ufności”, bo jak podkreśla „chcemy wierzyć, że wojna się skończy i będzie pokój”.

- Ukraińcy wierzą, że będą mogli wrócić do swoich domów, rodzin i bliskich. Pokój bierze się z czystego nawróconego serca. Zło zawsze prowadzi do nienawiści, dlatego modlimy się o nawrócenie serc, żeby zapanował pokój na świcie – podkreślił ks. Kaczkowski.

Pani Grażyna z diec. łomżyńskiej od 20 lat należąca do RRN, zauważyła, że dzięki tej wspólnocie nawróciła się i każdego dnia dziękuję za dar życia i pokoju Matce Bożej. – Kiedy się budzę, dziękuję Maryi za przespaną noc i proszę o dobry dzień. Jestem lekarzem, więc proszę też o zdrowie moich pacjentów, a zdarza się wiele trudnych przypadków – opowiadała pani Grażyna. Jak dodała, poznała Ukrainę i jej mieszkańcy są jej bardzo bliscy.

Ks. Dariusz Kowalczyk, Krajowy Moderator Ruchu Rodzin Nazareńskich podkreślił, że w tym roku rozważania są poświęcone Matce Bożej Fatimskiej i Jej przesłaniu. - Wypraszamy dar pokoju dla Ukrainy, Rosji i całego świata. Prosimy o nawrócenie rosyjskich serc i wszystkich, które oddaliły się od Boga. Wołamy zgodnie ze słowami koronki: „Boże Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” – mówił moderator.

Reklama

Pielgrzymi przeszli procesją z archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę, aby uczestniczyć we wspólnej Mszy św. w jasnogórskiej Bazylice. Modlili się Koronka w Godzinie Miłosierdzia o 15.00 i adorowali Jezusa Eucharystycznego

Ruch Rodzin Nazaretańskich to maryjny ruch w Kościele, który został założony w 1985 r. w Warszawie. Dziś Ruch Rodzin Nazaretańskich jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin. Wzorem dla członków jest Chrystus żyjący w Świętej Rodzinie.

Ruch istnieje w ok. 40 krajach świata. Należy do niego ponad 45 tysięcy osób. Należą do niego dzieci, młodzież i dorośli. Jego członkowie podejmują wezwanie do nowej ewangelizacji.

2022-04-23 17:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Niedziela toruńska 38/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Rodziny Nazaretańskie

Brygida Maliszewska

Słowo Boże padało na glebę naszych serc podczas medytacji, konferencji, Eucharystii i adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie

Słowo Boże padało na glebę naszych serc podczas medytacji, konferencji, Eucharystii i adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie

W dniach 17-24 sierpnia we Wielu odbyły się ogólnopolskie rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób z diecezji: gdańskiej, toruńskiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińskiej, warszawsko-praskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i pelplińskiej; była też osoba zamieszkująca w Londynie. Liczną grupę stanowiły młode małżeństwa z dziećmi. Podczas podróży mogliśmy zobaczyć, jakie zniszczenia w kompleksach leśnych spowodowała nawałnica. Ten widok poruszał nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję