Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Chcą być jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa

W sobotnie przedpołudnie, 23 kwietnia, kilkudziesięciu kandydatów na lektorów i ceremoniarzy przeżywało swój dzień skupienia.

[ TEMATY ]

Świdnica

służba liturgiczna

ks. Krzysztof Ora

kurs lektorski

paulini Świdnica

kurs ceremoniarski

ks. Wojciech Oleksy

Hubert Gościmski

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Jednym z punktów dnia skupienia była konferencja wygłoszona przez ks. Wojciecha Oleksego.

Pierwszym punktem był egzamin składający się z części ustnej i pisemnej, podczas którego przyszli ceremoniarze starali się zaprezentować z jak najlepszej strony. Wśród nich był Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.

– Na początku musiałem wykazać się znajomością Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego, następnie musiałem zaprezentować umiejętność obsługi mszału. Ostatnim elementem były zagadnienia związane z podawaniem mitry i pastorału – opisuje Patryk. – Egzamin nie był dla mnie skomplikowany, najlepiej czuję się po części związanej z obsługą mszału. Teraz już tylko czekam na najważniejszy moment, czyli na błogosławieństwo do posługi ceremoniarza – dodaje.

Dać świadectwo

Gdy część egzaminowa została zakończona, do kandydatów na ceremoniarzy dołączyli przyszli lektorzy i wspólnie przeszli do parafii św. Józefa przy ul. Kotlarskiej. Na samym początku wysłuchali tematycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Wojciecha Oleksego z wałbrzyskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednym z aspektów, na który kapłan zwrócił uwagę, było dawanie świadectwa postawą swojego życia.

– Lektorami czy ceremoniarzami nie jesteście tylko w kościele, jak chciałby dzisiejszy świat. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim jestem dzisiaj świadkiem tego, co czytam i w czym biorę bliski udział. Czy mam w sobie odwagę do tego, aby przyznać się przed innymi, że w kościele służę samemu Bogu? – pytał zebranych, akcentując również, że dzięki tej posłudze inni słyszą Słowo Boże i mogą jak najlepiej przeżywać Eucharystię.

Uczestnictwo w pełni

Następnie ks. Krzysztof Ora zaprosił Huberta, jednego z ceremoniarzy posługującego na co dzień w parafii katedralnej, i poprosił go o świadectwo.

– Znajduję się bardzo blisko kapłana, dlatego mi zależy na tym, by wówczas jak najczęściej być w stanie łaski uświęcającej. Dzięki temu nie tylko służę księdzu pomocą, ale mam wyjątkową możliwość przeżycia Eucharystii w pełni. Jeżeli uczestnictwo w liturgii jest dla nas głębokim doświadczeniem duchowym, to wówczas żadna sytuacja nas nie zaskoczy – mówił.

Reklama

Chęć podążania za Jezusem

Dzień skupienia miał przede wszystkim wymiar duchowy, dlatego chwilę później wszyscy odmówili koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Ora.

– Niezależnie od tego, czy zostaniecie powołani do funkcji lektora czy ceremoniarza, nie zapominajcie o wierności Chrystusowi. Nie tylko przy ołtarzu, ale w każdej okoliczności życia. Miejcie w sobie chęć podążania za Jezusem, bądźcie świadkami konsekwencji wyboru. Jeżeli dzisiaj wypowiecie kolejne słowo na drodze wiary, to za nim powinny pójść kolejne. I pomimo tego, czy będzie Wam na duszy radośnie, czy smutno, nadal będziecie chcieli stawać się jeszcze lepszymi naśladowcami Chrystusa – życzył w homilii ks. Krzysztof przyszłym lektorom i ceremoniarzom.

Na koniec odbyła się próba generalna przed majową Mszą świętą, podczas której bp Marek Mendyk udzieli tym członkom Służby Liturgicznej błogosławieństwa powołującego ich do pełnienia funkcji lektora lub ceremoniarza.


2022-04-24 22:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Paulini mają nowego proboszcza

[ TEMATY ]

paulini Świdnica

archiwum parafii

Nowy i ustępujący proboszcz świdnickiej parafii Św. Józefa

Nowy i ustępujący proboszcz świdnickiej parafii Św. Józefa

Nie tylko w parafiach diecezjalnych zmieniają się proboszczowie, ale także na wniosek wyższych przełożonych zakonnych, w których posługują ojcowie zakonni, biskup miejsca ustanawia nowego zarządcę.

Tak było w parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP, gdzie po majowej prezentacji generała zakonu paulinów o. dr Arnolda Chrapkowskiego, bp Marek Mendyk zatwierdził i ustanowił nowego proboszcza, którym został dotychczasowy wikariusz o. Rafał Kwiecień. Wprowadzenia na urząd 10 lipca, zgodnie z normami kanonicznymi, dokonał dziekan dekanatu Świdnica – Zachód ks. prał. Rafał Kozłowski, przyjmując od nowego zarządcy parafii uroczyste wyznanie wiary i przyrzeczenie wierności związane z powierzonymi beneficjami Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tymoteusz i Tytus

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 4-5

wikipedia.org

Św. Tymoteusz

Św. Tymoteusz

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję