Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: poznać Jezusa, kochać Go, naśladować, razem z Nim zmieniać historię!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki zakończyły się uroczystości związane z zakończeniem jubileuszu 100- lecia Diecezji Łódzkiej.

- Jezus, Jezus, Jezus! Poznać Jezusa, kochać Go, naśladować, razem z Nim zmieniać historię! Kiedy rozpoczynaliśmy ten rok jubileuszowy, to mówiliśmy, że ten rok jest po to, by oddać Kościół Jezusowi, że za dużo, że za często Kościół jest nasz, a nie Jezusa. Bo za wiele w Nim jest naszych pomysłów, naszych projektów, i dziesiątek setek rzeczy, zamiast skupienia się na Osobie. Taki moment jest krytyczny, bo kiedy nasza wiara nie skupia się na Osobie Jezusa Chrystusa, ale na rzeczach, to staje się ideologią! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki zakończyły się uroczystości związane z zakończeniem jubileuszu 100- lecia Diecezji Łódzkiej. Mszy Świętej połączonej z zamknięciem drzwi świętych przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W liturgii uczestniczyli bp Andrzej Franciszek Dziuba - ordynariusz Diecezji Łowickiej, bp Wojciech Osial - biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej oraz abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski oraz bp Marek Marczak, licznie zgormadzeni duchowni diecezjalni i zakonni, alumni seminariów duchownych, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

W homilii metropolita odwołując się do dokumentu Ojca Świętego Jana Pawła II – Novo Millennio Ineunte – kończącego Rok Święty 2000 – zwrócił uwagę na to, że po zakończeniu wielkich obchodów jubileuszowym trzeba nam powrócić do zwyczajności – kiedy kończy się jubileusz, zaczyna się zwyczajność – zwyczajność jest jakimś kluczem, i ta zwyczajność ona składa się z rzeczy oczywistych i prostych – z modlitwy, ale gdyby modlitwa była przez nas praktykowana z wysoką miarą, to pewnie nasze parafie byłyby szkołami modlitwy. Kolejnym elementem naszej zwyczajności jest niedzielna Eucharystia – która jest ważna dla przeżywania naszej tożsamości zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy poczucie, że stajemy się małą trzódką. Kolejnym zwyczajnym momentem jest sakrament pojednania i pokuty. Wracamy do naszej zwyczajności, codzienności, byle mieć w nich wysoką miarę. – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

- W samym środku codzienności Kościoła jest Jezus! Jaka jest dobra nowina tej Ewangelii – Jezus przychodzi, żeby uczniowie mogli Go zobaczyć, żeby uczniowie mogli spojrzeć w Jego twarz i zobaczyć swoje oblicze. Kiedy kontemplujemy Jego oblicze, widzimy twarz Zmartwychwstałego tzn. czy widzimy w Nim Pana i Boga? Kiedy widzimy Jego dłonie i bok, widzimy Jego człowieczeństwo. (..) Patrzymy na wschód, patrzymy za siebie i zaczynamy tracić poczucie kto, to jest człowiek, widzimy do czego człowiek jest zdolny. Potrzebujemy mieć przed oczami Jezusa, by przyjąć to Boże objawienie człowieczeństwa – kim człowiek może być. Jezus, Jezus, Jezus. Papież powie: poznać kochać naśladować, razem z Nim zmieniać historię! – tłumaczył metropolita łódzki.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że - Kościół potrzebuje wiele rzeczy, ale jeśli Mu zabraknie Miłości, to one wszystkie stają się bezużyteczne. Możemy mieć wszystko, ale jeśli nasza miłość do Jezusa nie prowadzi nas do wzajemnej troski o siebie, i nie przekłada się na rzeczywistą wspólnotę między nami, to wszystko, co mamy, a prawda jest taka, że nic nam nie brakuje w naszym Kościele - Papież mówi - to wszystko jest bezużyteczne.

Podziel się cytatem

Myślę, że to jest bardzo ważne, gdyż półtora roku świętego, które minęło, też nam to pokazał – pokazał nam wszystkie braki w przeżywaniu wspólnoty - pomiędzy świeckimi, a duchownymi. Między duchownymi – w gronie prezbiterium – jak jest trudno o rzeczywistą wspólnotę, jak jest trudno o konkretne propozycje życia wspólnotowego w parafiach. Jest parafia – wszystko w niej jest, ale nie ma w niej życia we wspólnocie – w konkrecie – zauważył abp Ryś.

Kończąc swoje słowo hierarcha wyjaśnił - jak buduje się wspólnotę – duchowość wspólnoty (duchowość komunii) polega na tym – wyjaśniał arcybiskup powołując się na Ojca Świętego Jana Pawła II – trzeba popatrzeć na drugiego jako na kogoś, kto jest mi bliski w Chrystusie. Dostrzegać w nim to - co pozytywne, oraz czynić miejsce drugiemu – zrób drugiemu miejsce. Ojciec Święty zapisał również to, co sprzeciwia się tej postawie, a jest to: egoizm, rywalizacja, bezwzględne dążenie do kariery, nieufność i zazdrość. W tej zwyczajność, w tym wszystkim zwyczajnym, co chcemy robić są te dwa punkty odniesienia – Jezus, którego poznaję - kocham, poznaję - naśladuję i z Nim chcę zmieniać historię oraz komunia z całą jej duchowością! – zakończył metropolita łódzki.

Reklama

Przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię metropolita łódzki poinformował o projekcie wybudowania w Łodzi 10 lub 15 domów, w których mieliby zamieszkać przybyli z Ukrainy uchodźcy. – Zachęcam was do hojności na ten cel. Ja jutro wpłacę na subkonto Caritas Archidiecezji Łódzkiej na dwa domy oraz wpłyną pieniądze na jeden od Archidiecezji Łódzkiej. Tym samym będziemy mieli już na trzy takie domy. Czy będzie ich więcej, zależy od nas. Potrzebujemy na ten cel przynajmniej 700 tys. To dużo, ale na respiratory w pierwszej fazie pandemii zebraliśmy blisko 2 mln. to może i tym razem nam się uda i pomożemy tym, którzy tego potrzebują. Wierzę, że biskup Wincenty Tymieniecki, który budował domy dla potrzebujących w Łodzi dziś uśmiecha się widząc nasze działanie. To będzie widomy owoc jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej. – zauważył abp Ryś.

Każdy, kto chciałby włączyć się w budowę jubileuszowego osiedla może to uczynić składając swój dar serca na rachunek:
Caritas Archidiecezji Łódzkiej 90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Pekao S.A. V O/Łódź PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181
USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178 z dopiskiem OSIEDLE SWIFT: PKOPPLPW IBAN Bank Pekao S.A.: PL + numer rachunku na który chcesz wysłać przelew.

Podczas procesji wyjścia metropolita łódzki zamknął dni jubileuszowe katedry łódzkiej – przechodząc przez które - w czasie jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej - można było uzyskać odpust zupełny.

2022-04-25 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Statystyki Kościoła w Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane statystyczne za rok 2022. Przeglądając ogólnodostępne zestawienia możemy zaobserwować nieznaczny spadek zaangażowania religijnego Polaków, w tym mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję