Reklama

Kościół

Każde dziecko jest dzieckiem Boga - dzieci z ukraińskiego sierocińca w „Świętej Puszczy”

Dziennikarze „Niedzieli” odwiedzili Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”. Na co dzień odbywają się w nim rekolekcje i dni skupienia. W ostatnich tygodnia to miejsce stało się drugim domem dla prawie 90 dzieci z Ukrainy i ich opiekunów, którzy musieli uciekać przed wojną.

- Niedaleko naszego domu w Ukrainie jest lotnisko wojskowe, skąd było słychać wybuchy. Obudziliśmy dzieci i wyjechaliśmy do Zaporoża, gdzie byliśmy 10 dni. Później, gdy wojska rosyjskie były coraz bliżej Zaporoża, ewakuowano nas do Polski - mówi w rozmowie jeden z opiekunów dzieci z Ukrainy.

- Dzieci czują się w tym ośrodku bardzo dobrze. Nie słyszą wybuchów, nie odczuwają tej wojny. Dziękuję naszym dobrym gospodarzom - mówi ze wzruszeniem opiekunka dzieci z Ukrainy.

Nasi dziennikarze rozmawiali także z wolontariuszami, którzy aby pomóc uchodźcom przyjechali do Świętej Puszczy m.in. aż ze Stanów Zjednoczonych.

Reklama

- Kiedy zaczęła się wojna, było czymś druzgocącym patrzeć na to co się dzieje i myśleć, co się może stać dzieciom, które nie tylko są zaniedbane przez rodziny, ale do tego żyją w kraju rozdartym wojną. Po prostu zaczęliśmy się modlić i zastanawiać co możemy zrobić. Dlatego tu jesteśmy. Pomagamy tym dzieciom, chcemy zostać ich przyjaciółmi, nauczyć ich tego co jest najlepsze w życiu, co Bóg im przygotował. Wierzymy, że każde dziecko jest dzieckiem Boga - mówi z przekonaniem młody chłopak z USA.

Całość reportażu ukazała się w ramach programu "Niedziela w mieście" w TV Orion.
2022-04-25 11:44

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turnus, który łączy pokolenia

W Poniku koła Janowa tradycyjnie już odpoczywają dzieci z naszej archidiecezji na koloniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestników ostatniego turnusu 27 sierpnia odwiedził abp Wacław Depo.

– Ufam, że ten czas tutaj spędzony będzie czasem wielkich łask i błogosławieństwa na nowy rok szkolny – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 27 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję