Reklama

Wiara

20 lat Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

stowarzyszenie

lekarz

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Jubileusz 20-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich odbędzie się w sobotę, 15 lutego na Jasnej Górze i w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Uroczystości rozpocznie Msza św. dziękczynna odprawiona o godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a przewodniczyć jej będzie abp Zygmunt Zimowski z Watykanu, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Dalsza część spotkania m.in. sesje i wykłady będą miały miejsce w Auli Wyższego Seminarium Duchownego.

Reklama

Patronat honorowy nad uroczystościami jubileuszowymi objęli: abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia; abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia.

* Przed nami Jubileusz XX-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Nazwa „jubileusz” pochodzi od łacińskiego słowa jubilare - cieszyć się, weselić się, radośnie wykrzykiwać, wydawać okrzyk. To właśnie wypada nam czynić i przeżywać w nadchodzących dniach! Cieszyć się i głosić swoją radość z tego, że w Polsce od 20 lat istnieje i działa Stowarzyszenie lekarzy, którzy w indywidualnym życiu zawodowym oraz wspólnotowo opowiadają się za prawdą Ewangelii. Są i chcą być świadkami niepojętej rzeczywistości, że Bóg stał się człowiekiem; że „powołał i powołuje człowieka, aby przylgnął do Niego całą swą naturą, w wiecznym uczestnictwie nieskazitelnego życia Boga” (Gaudium et spes). Dlatego uznają człowieka, każdego człowieka, szczególnie chorego, za najwyższą po Bogu wartość i chcą mu służyć. Cieszmy się i radośnie zapraszajmy się wzajemnie, aby przyjechać na wspólną uroczystość, jak najpełniej skorzystać z bogatego programu oferowanych przeżyć i błogosławić Pana za to, że jest dobry.

Reklama

Do zobaczenia w Częstochowie!

Wanda Terlecka, prezes Stowarzyszenia

*

Program uroczystości

JASNA GÓRA
godz. 9.30 - Msza św. dziękczynna przed Cudownym Obrazem Matki Bożej - przewodniczy abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia

AULA WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W CZĘSTOCHOWIE
ul. św. Barbary 41
godz. 11.30-14.15 - Sesja Jubileuszowa:
moderatorzy
– prof. dr hab. Grażyna Świątecka
– dr hab. Jadwiga Nowicka
• Gaude Mater – chór Basilica Cantans
• Powitanie obecnych
– dr n. med. Wanda Terlecka, prezes KSLP
• Słowo wprowadzenia
– abp Zygmunt Zimowski
• Przemówienia gości
• Rys historyczny Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich – ks. dr Mariusz Terka
• Dzieje Archiwum Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich – ks. dr Jacek Kapuściński
• Odznaczenia lekarzy zasłużonych dla KSLP – prof. dr hab. Jerzy Jurkiewicz, Kanclerz Kapituły Odznaczeń

godz. 14.15-14.30 Przerwa

godz. 14.30-17.00 Sesja naukowa: Istota życia – moderator ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak

godz. 14.30-15.00 Dar życia w perspektywie biblijnej – ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, UKSW Warszawa

godz. 15.15-15.45 Co współczesne nauki przyrodnicze mogą powiedzieć o istocie życia? – prof. dr hab. Józef Zon, KUL Lublin

godz. 16.00-16.30 Początek życia – genetyczne i epigenetyczne uwarunkowania ludzkiej prokreacji – prof. dr hab. Alina Midro, UM Białystok

Po każdym wykładzie możliwość dyskusji

godz. 16.45 Podsumowanie części oficjalnej – dr n. med. Wanda Terlecka prezes KSLP

2014-02-15 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wkrótce walne zgromadzenie wybierze nowy zarząd stowarzyszenia Wiosna

Kurator stowarzyszenia Wiosna Karol Tatara zwołał na 19 czerwca walne zgromadzenie, które ma wybrać prawowity zarząd organizacji. Jak poinformował na spotkaniu z mediami, do udziału zaproszeni zostali również przedstawiciele innych środowisk zainteresowanych sytuacją Wiosny.

Karol Tatara jest kuratorem stowarzyszenia od 20 maja. W tym czasie przeprowadzał rozmowy z pracownikami, wolontariuszami, darczyńcami i partnerami, analizował także prawną i finansową sytuację Wiosny.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję