Reklama

Kościół

Rosyjskiemu prawosławiu na Ukrainie na razie nie grozi rozwiązanie

Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) na razie nie grozi rozwiązanie. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk powiedział portalowi informacyjnemu RBC Ukraina, że uzgodniono, iż nie zostanie przyjęta ustawa dzieląca społeczeństwo ukraińskie w czasie wojny. „Naród musi być zjednoczony" – zaznaczył i dodał: "Po zwycięstwie zajmiemy się wszystkimi projektami".

[ TEMATY ]

prawosławie

ARTUR STELMASIAK

Pod koniec marca opozycyjni deputowani wnieśli do Rady Najwyższej dwa różne projekty ustaw zakazujących działalności UKP PM. Oskarżają Cerkiew rosysjką o sabotowanie państwa ukraińskiego i współpracę z Kremlem.

Za zakazem działalności UKP PM opowiada się większość (51 proc.) Ukraińców, którzy wzięli udział w niedawnym sondażu. Tylko 20 proc. odrzuciło jakąkolwiek ingerencję państwa w sprawy religijne i uznaje wnioski o delegalizację za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i ukraińskiej konstytucji.

Według przewodniczącego Rady Najwyższej ugrupowania parlamentarne już od dłuższego czasu dyskutowały o ewentualnym zakazie działalności UKP PM. "Zobaczymy, kto jak zachowywał się w czasie wojny" - powiedział Stefańczuk. Jego zdaniem było "wielu pseudo-patriotów", którzy przez całe życie opowiadali, jak bardzo kochają Ukrainę, a po rozpoczęciu wojny uciekli z Kijowa za granicę lub do spokojniejszych ukraińskich miast. „Teraz staje się jasne, kto jest za Ukrainą, a kto ma inne zamiary" – powiedział.

Około 60 proc. Ukraińców wyznaje prawosławie Zasadniczo należą oni do dwóch różnych wspólnot kościelnych: Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz powstałego w 2019 r. niezależnego (autokefalicznego) Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Kościół wierny Moskwie jak na razie ma na Ukrainie więcej parafii niż jakiekolwiek inne wyznanie. W ostatnich sondażach większość obywateli deklaruje jednak swoje poparcie dla PKU.

2022-04-26 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patryk Panasiuk: patriarcha Cyryl popadł w schizmę i powinien być zdetronizowany

[ TEMATY ]

prawosławie

Rosja

schizma

WIKIPEDIA

„W mojej opinii patriarcha Cyryl popadł w schizmę i powinien być zdetronizowany przez Synaksę Zwierzchników - czyli zgromadzenie zwierzchników autokefalicznych Cerkwi” - mówi Patryk Panasiuk. W rozmowie z KAI działacz polskiego środowiska prawosławnego specjalizujący się w polityce religijnej i protokole dyplomatycznym Kościoła prawosławnego m. in. omawia dotychczasowe zaangażowanie polskich prawosławnych dla uchodźców z Ukrainy, komentuje milczenie metropolity Sawy oraz postawę patriarchy Cyryla, a także postuluje dyskusję o podniesieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego do rangi patriarchatu.

Dawid Gospodarek (KAI): Do Polski przybyło już prawie 2 mln uchodźców z Ukrainy, uciekających przed wywołaną przez Rosję wojną. Czy środowiska prawosławne włączają się w jakiś sposób w inicjatywy pomocowe dla nich?

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję