Reklama

Kościół

Stowarzyszenie LEDNICA 2000: zapraszamy na Lednicę uchodźców z Ukrainy

- Bardzo zależy nam, by w tym roku nad Lednicą obecni byli również nasi goście z Ukrainy – podkreśla dr Andrzej Ranke, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000, które organizuje tegoroczne spotkanie młodych. Odbędzie się ono 4 czerwca br. pod hasłem „Na krańce świata” a poprowadzi je o. Tomasz Nowak OP z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Jak zapowiadają organizatorzy jednym z elementów programu spotkania będzie refleksja nt. wartości jaką jest pokój.

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

Bóg powierzył kapłanom misję m.in. uświęcania i ewangelizowania ludu Bożego

Bóg powierzył kapłanom misję m.in. uświęcania i ewangelizowania ludu Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- 4 czerwca br. odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 i po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Pola Lednickie znowu napełnią się rzeszami młodych ludzi – zapowiada dr Andrzej Ranke, rzecznik prasowy Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. O. Jana Góry. Jak przypomina, hasło tegorocznego spotkania zostało już ogłoszone kilka miesięcy temu i brzmi „Na krańce świata”.

Dr Ranke wskazuje, że hasło to można interpretować na wiele sposobów. – Może ono się wiązać z podejmowaniem misji, z głoszeniem Chrystusa na krańcach świata w wymiarze geograficznym. To na pewno bardzo istotny wymiar. Jest jednak i drugi, który został zaznaczony przez o. Jana Górę w jednym z jego felietonów, który ukazał się w miesięczniku „W drodze” w 2009 r. Tekst ten zatytułowany był właśnie „Na krańce świata”. O. Góra podkreślał w nim, że te „krańce świata” to często drugi człowiek, to często każdy z nas dla samego siebie. To często może być również Bóg, z którym relacja wcale nie musi być prosta – mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne spotkanie przebiegać będzie według znanego już z lat poprzednich schematu. Momentem zawiązania wspólnoty na Polach Lednickich będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15. O godz. 17 odbędzie się uroczysta procesja rozpoczynająca spotkanie. Około godz. 20 sprawowana będzie Eucharystia a między godz. 23 a północą, po dokonaniu aktu wyboru Chrystusa, uczestnicy przejdą przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.

- Jest to pewien kanon lednicki. Dopracowanie szczegółów programu oraz symboli lednickich jest jeszcze przed nami. Dopiero od kilku dni współpracujemy z o. Tomaszem Nowakiem OP, z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, posłanym przez dominikanów jako duszpasterz tegorocznego spotkania. To on ma być autorem programu duszpasterskiego i ewangelizacyjnego oraz poprowadzić spotkanie. Chcielibyśmy dać mu przestrzeń, by mógł zaproponować swoją koncepcję – wyjaśnia dr Ranke. Jak zaznacza, spotkanie lednickie w wymiarze organizacyjnym od lat jest przygotowywane przez grono świeckich, natomiast za wymiar duchowy, duszpasterski byli zawsze odpowiedzialni dominikanie.

Reklama

Rzecznik Stowarzyszenia Lednica 2000 podkreśla jednak, że ważnym akcentem tegorocznego spotkania będzie pokój, jako centralna wartość, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie i obecności uchodźców wojennych z Ukrainy na terenie Polski.

- Bardzo zależy nam na tym, by ten temat rozważać – mówi dr Ranke. Podkreśla, że nie będzie to pierwszy lednicki akcent związany z Ukrainą. Przypomina, że już w 2004 r. na Polach Lednickich miała miejsce modlitwa o pojednanie miedzy narodami polskim i ukraińskim, w której uczestniczył kard. Lubomyr Huzar.

- W wielu naszych rodzinach są goście z Ukrainy. Chcemy, aby oni w naturalny sposób znaleźli się też nad Lednicą. Zapraszamy! Będziemy zachęcać do tego, by organizować ich przyjazd z różnych miejsc, w których mieszkają na terenie Polski. Ich obecność jest dla nas bardzo istotna – zaznacza rzecznik.

Jak podkreśla, trudno dziś stwierdzić, ilu osób można spodziewać się na Lednickim Spotkaniu. – Z jednej strony jesteśmy w sytuacji pewnej reaktywacji tej inicjatywy po 2 latach pandemii, z drugiej strony jednak widzimy bardzo rozbudzony apetyt a może nawet głód takich spotkań, co daje nam nadzieję, że na Polach Lednickich zgromadzi się może 15 a może nawet 20 tys. młodych ludzi – stwierdza.

2022-04-26 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno/Pola Lednickie: wraca Lednica i Jutrznia Lednicka

[ TEMATY ]

Lednica

abp Wojciech Polak

Lednica 2000

Materaiał organizatorów

W pierwszą sobotę czerwca (4 czerwca) na Polach Lednickich odbędzie się XXVI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem: „Na krańce świata”.

Po pandemicznej przerwie wraca też Jutrznia Lednicka. Tego dnia rano, razem z Prymasem Polski, młodzi modlić się będą przy relikwiach św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rejonowe Spotkania Synodalne [Zaproszenie]

2024-06-13 15:21

Tomasz Lewandowski

Podczas katechezy w kościele NMP na Piasku

Podczas katechezy w kościele NMP na Piasku

W najbliższym czasie odbędą się spotkania rejonowe w ramach II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Dla dekanatów Trzebnica, Milicz, Prusice, spotkanie odbędzie się już jutro tj. pt. 14 czerwca w Koniowie, a ostatnie z takich spotkań dekanalnych dla dekanatów Wrocław Katedra o Wrocław - Sępolno, odbędzie się w kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu [20 czerwca 2024].

Podczas spotkania będzie czas na modlitwę, wysłuchanie konferencji, a także rozmowy w ramach agapy. Tematem przewodnim będą słowa Maryi z Kany Galilejskiej “Uczyńcie wszystko, co Wam powie Syn”. Podczas spotkania przedstawiony zostanie także kalendarium synodalne i plan na ten czas, a także omówiony zostanie harmonogram prac zespołów synodalnych i wskazana zostanie forma, w jakiej można się w synod zaangażować.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka sacrum niemal z całego świata prezentowana na Sacroexpo! To najważniejsze spotkanie branży sakralnej w Europie

2024-06-14 12:18

[ TEMATY ]

wystawa

podsumowanie

targi

SacroExpo

mat. prasowy

Wystawa Sacroexpo już od ćwierć wieku gromadzi przedstawicieli sztuki sakralnej niemal z całego świata. Oferta tegorocznej edycji zachwyciła różnorodnością dewocjonaliów, akcesoriów i szat liturgicznych oraz elementów wyposażenia kościołów. Wydarzenie obfitowało także w różnorodne ekspozycje: współczesnej sztuki religijnej i słowackiego malarstwa sakralnego, bogactwa tradycji maronickiej oraz wystawę szkoły pisania ikon. Swoją ofertę prezentowało blisko 200 wystawców z 14 krajów, a wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób z niemal całego świata.

Tradycja i nowoczesność w jednym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję