Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara ratuje od utraty człowieczeństwa

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 26 kwietnia poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.

Zwrócił uwagę, że „wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij”. – Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić – to postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że „wydarzenie wiary wprowadziło Maryję w nowy świat, świat nowych zasad, nowej odpowiedzialności. (...) W codzienność Maryi wtargnęła nowa perspektywa, weszła obietnica, wszedł Jezus”. W tym kontekście zaznaczył, że „wiara obejmuje zmianę zachowania, przemianę, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk, które mogą się stać przyzwyczajeniem o jednolitym kolorze tradycji czy świętego spokoju”.

Duchowny nawiązał również do opisu wskrzeszenia syna wdowy z Nain z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 7, 11-17). Wskazał, że Jezus, zauważywszy rozpacz matki podczas wynoszenia ciała jej zmarłego syna, powiedział do niej tylko: „Nie płacz”, po czym nastąpił cud wskrzeszenia. – Jezus niejako chciał dać do zrozumienia tej kobiecie, że nie chce jej widzieć we łzach: płacz pozostaw temu, kto nie ma wiary. Łzy niech zostaną przy tym, kto wegetuje bez nadziei na życie wieczne. Jeśli nie chcesz płakać – wierz! Nie płacz, tylko wierz – bo wiara pociesza, wiara uzdrawia, wiara ratuje od utraty człowieczeństwa – mówił ks. Grabowski.

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu, do jakiegokolwiek działania – kontynuował. Dodał, że w kontekście zmartwychwstania Chrystusa, „wobec tragedii, rozpaczy i łez należy powtarzać: nie płacz, tylko wierz!”. – Wiara jest jak ratunkowa szalupa na rozszalałym morzu, jest aktem odwagi wśród przeciwieństw. Potrzebujemy wciąż siły i odwagi w wyznawaniu wiary, która potrafi nas uratować z najgorszych opresji. Trzeba zawierzyć Bogu, by w sytuacji ekstremalnej, gdy nadejdzie czas próby, okazać się bratem, a nie wilkiem, by ratować nasze człowieczeństwo – wzywał naczelny „Niedzieli”.

Reklama

Nawiązując do uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski i patrona ewangelizacji zjednoczonej Europy, duchowny przywołał wezwanie św. Jana Pawła II: „Europo, bądź na powrót sobą! Odkryj na nowo swe źródła! Ożyw swoje korzenie! Odnajdź swoją duszę!” („Ecclesia in Europa”, 120). – Europa jest i będzie chrześcijańska, jeśli chrześcijanie na Starym Kontynencie będą żyli wiarą, jeśli będą wierni swojej misji i powołaniu zleconemu przez Chrystusa – stwierdził ks. Grabowski. – Wiara domaga się od nas odwagi i entuzjazmu, by pomimo groźnych chmur na horyzoncie teraźniejszości i przyszłości zaufać Bogu i wyznawać Go w każdej życiowej sytuacji – dodał.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w 1996 r. w Watykanie podczas spotkania z pracownikami tygodnika: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli i talentów, który jest w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności. Podejmujcie to wezwanie z zapałem i miłością do Boga i do Kościoła”.

Zawierzając Maryi pracowników i czytelników tygodnika, ks. Grabowski prosił przez Jej wstawiennictwo, aby „Niedziela” jako wiarygodne pismo katolickie stawała się przewodnikiem na drogach wiary i mogła docierać do coraz szerszego grona czytelników.

2022-04-27 12:36

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” jutra

Gdy dwa lata temu otrzymałem zadanie pokierowania Niedzielą jako jej redaktor naczelny, towarzyszyła mi świadomość, że staję przy sterze dużego, wiekowego i dobrze znanego statku. Nie miałem patentu żeglarskiego – jedynie patent sternika motorowodnego – wiedziałem jednak, że na tym statku są doświadczeni marynarze, którzy dobrze go znają, bo pływają na nim wiele lat... A Niedziela to wyjątkowy statek, który raz na spokojnych, raz na wzburzonych morzach pływa od 95 lat. To statek napędzany siłą ludzkich umysłów, dojrzałej wiary i... mocnych powiewów wiatru, bo Duch Święty stale mu towarzyszy. „Niedziela jest wielkim darem Bożej Opatrzności” – powiedział pięć lat temu papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Na prośbę lekarzy papież Franciszek odwołał swoją podróż do Dubaju

2023-11-28 19:56

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Na prośbę lekarzy papież Franciszek odwołał swoją podróż do Dubaju na konferencję klimatyczną ONZ w dniach 1-3 grudnia - poinformowało biuro prasowe Watykanu we wtorek. Powodem jest stwierdzony w tych dniach stan zapalny dróg oddechowych - wyjaśniono.

Papież przyjął z wielkim żalem prośbę lekarzy - dodał Watykan w komunikacie przekazanym dziennikarzom. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze jedno muzeum!

2023-11-29 22:45

plakat organizatorów

    Do końca przyszłego roku Kraków wzbogaci się o jeszcze jedno muzeum. Będzie to Muzeum Misyjne z multimedialną wystawą poświęconą pierwszym polskim błogosławionym misjonarzom-męczennikom, zamordowanym w peruwiańskim Pariacoto.

    Muzeum znajdzie siedzibę przy Franciszkańskiej 4, gdzie przez sześć lat bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek studiowali i odbywali formację zakonną i kapłańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję