Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara ratuje od utraty człowieczeństwa

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 26 kwietnia poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.

Zwrócił uwagę, że „wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij”. – Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić – to postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że „wydarzenie wiary wprowadziło Maryję w nowy świat, świat nowych zasad, nowej odpowiedzialności. (...) W codzienność Maryi wtargnęła nowa perspektywa, weszła obietnica, wszedł Jezus”. W tym kontekście zaznaczył, że „wiara obejmuje zmianę zachowania, przemianę, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk, które mogą się stać przyzwyczajeniem o jednolitym kolorze tradycji czy świętego spokoju”.

Duchowny nawiązał również do opisu wskrzeszenia syna wdowy z Nain z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 7, 11-17). Wskazał, że Jezus, zauważywszy rozpacz matki podczas wynoszenia ciała jej zmarłego syna, powiedział do niej tylko: „Nie płacz”, po czym nastąpił cud wskrzeszenia. – Jezus niejako chciał dać do zrozumienia tej kobiecie, że nie chce jej widzieć we łzach: płacz pozostaw temu, kto nie ma wiary. Łzy niech zostaną przy tym, kto wegetuje bez nadziei na życie wieczne. Jeśli nie chcesz płakać – wierz! Nie płacz, tylko wierz – bo wiara pociesza, wiara uzdrawia, wiara ratuje od utraty człowieczeństwa – mówił ks. Grabowski.

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu, do jakiegokolwiek działania – kontynuował. Dodał, że w kontekście zmartwychwstania Chrystusa, „wobec tragedii, rozpaczy i łez należy powtarzać: nie płacz, tylko wierz!”. – Wiara jest jak ratunkowa szalupa na rozszalałym morzu, jest aktem odwagi wśród przeciwieństw. Potrzebujemy wciąż siły i odwagi w wyznawaniu wiary, która potrafi nas uratować z najgorszych opresji. Trzeba zawierzyć Bogu, by w sytuacji ekstremalnej, gdy nadejdzie czas próby, okazać się bratem, a nie wilkiem, by ratować nasze człowieczeństwo – wzywał naczelny „Niedzieli”.

Reklama

Nawiązując do uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski i patrona ewangelizacji zjednoczonej Europy, duchowny przywołał wezwanie św. Jana Pawła II: „Europo, bądź na powrót sobą! Odkryj na nowo swe źródła! Ożyw swoje korzenie! Odnajdź swoją duszę!” („Ecclesia in Europa”, 120). – Europa jest i będzie chrześcijańska, jeśli chrześcijanie na Starym Kontynencie będą żyli wiarą, jeśli będą wierni swojej misji i powołaniu zleconemu przez Chrystusa – stwierdził ks. Grabowski. – Wiara domaga się od nas odwagi i entuzjazmu, by pomimo groźnych chmur na horyzoncie teraźniejszości i przyszłości zaufać Bogu i wyznawać Go w każdej życiowej sytuacji – dodał.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w 1996 r. w Watykanie podczas spotkania z pracownikami tygodnika: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli i talentów, który jest w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności. Podejmujcie to wezwanie z zapałem i miłością do Boga i do Kościoła”.

Zawierzając Maryi pracowników i czytelników tygodnika, ks. Grabowski prosił przez Jej wstawiennictwo, aby „Niedziela” jako wiarygodne pismo katolickie stawała się przewodnikiem na drogach wiary i mogła docierać do coraz szerszego grona czytelników.

2022-04-27 12:36

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: trzeba nam wracać do Wieczernika

[ TEMATY ]

Niedziela

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner

Jezus w czasie Wieczerzy ze swoimi uczniami wypowiedział prawdę o sobie, a jednocześnie prawdę o uczniach - powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 26 marca przewodniczył Mszy św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję