Reklama

Niedziela Łódzka

Papież Franciszek: Pozdrawiam pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W drugim dniu diecezjalnego pielgrzymowania do Rzymu pątnicy wzięli udział w audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie.

W katechezie wygłoszonej podczas audiencji Ojciec Święty zaznaczył, że - czasami skłonność osób starszych do pesymizmu musi być zrównoważona czułą bliskością osób młodych. Teściowa Noemi z kolei zachęca wdowę po swoim synu, aby otworzyła się na nowy związek z mężczyzną. Rut świętuje swoje nowe małżeństwo, a na świecie znowu panuje pokój. Kobiety izraelskie mówią Noemi, że Rut, cudzoziemka, jest warta «więcej niż siedmiu synów» i że małżeństwo to będzie «błogosławieństwem Pana». Noemi, w podeszłym wieku, zazna radości mając udział w nowych narodzinach. Widać wyraźnie, jak wiele cudów towarzyszy nawróceniu starszej kobiety. Nawraca się, aby z miłością oddać się do dyspozycji przyszłości pokolenia zranionego stratą i zagrożonego opuszczeniem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wiara i miłość pozwalają pokonać uprzedzenia dotyczące tworzenia nowych więzi. Teściowa przezwyciężyła zazdrość o swojego syna, pogłębiając relację z Rut. Kobiety izraelskie przezwyciężają nieufność wobec cudzoziemki. Bezbronność samotnej dziewczyny w obliczu siły mężczyzny zostaje wzmocniona siłą więzi pełnej miłości i szacunku.- podkreślił.

- Dzisiaj teściowa jest postacią mityczną, nie mówię, że myślimy o niej jak o diable, ale zawsze myśli się o niej jak o złej postaci. Ale teściowa jest matką twojego męża, jest matką twojej żony. Myślimy dziś o tym dość powszechnym przekonaniu, że im dalej od teściowej, tym lepiej. Nie! Ona jest matką, jest starsza. Jedną z najpiękniejszych rzeczy dla babć jest obserwowanie wnuków, gdy ich dzieci mają dzieci, wtedy ożywają – podkreślił Papież. Przyjrzyjcie się dobrze relacjom, jakie łączą was z teściowymi: czasami są one nieco specyficzne, ale to one dały wam macierzyństwo i ojcostwo waszego współmałżonka, dały wam wszystko. – zaznaczył Papież.

Reklama

Kończąc Ojciec Święty zauważył, że – jeśli młodzi ludzie otworzą się na wdzięczność za to, co otrzymali, a starsi podejmą inicjatywę, by na nowo otworzyć ich przyszłość, nic nie powstrzyma rozkwitu Bożych błogosławieństw wśród narodów! Jeszcze raz zalecam, niech młodzi rozmawiają ze swoimi dziadkami, niech młodzi rozmawiają ze starszymi, niech starzy rozmawiają z młodymi – podkreślił Papież. Musimy mocnym odbudować ten most, przez niego przechodzi nasze zbawienie, nasze szczęście. Niech Pan pomoże nam w tym, abyśmy wzrastali w harmonii w rodzinach, tej konstruktywnej harmonii, która idzie od starszych do młodych, musimy strzec i zachować pięknym ten most. – zakończył.

Po wygłoszeniu swojej środowej katechezy Ojciec Święty pozdrowił również pątników z Archidiecezji Łódzkiej. - Pozdrawiam serdecznie Polaków, szczególnie pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, którzy wraz ze swoimi pasterzami dziękują Bogu za sto lat istnienia swojej diecezji – zaznaczył Papież. – Pozdrawiam również wiernych z polskiej parafii z Anglii ze Swindon oraz z Gdyni, z bazyliki NMP Królowej Polski. Po audiencji poświęcę korony, którymi zostanie ozdobiony znajdujący się w tej świątyni obraz Matki Bożej. Dzisiaj, w 8. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, prośmy przez jego wstawiennictwo, byśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa, Jego miłosiernej miłości – w świecie, w rodzinie i w miejscach pracy. Wszystkim Wam z serca błogosławię!

Audiencję zakończyła wspólna modlitwa Ojcze nasz.

2022-04-29 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Rekolekcje Wielkopostne dla kobiet

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Archidiecezjalne Rekolekcje Wielkopostne dla Kobiet na stałe weszły w harmonogram kobiecych spotkań naszej archidiecezji. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej wspólnie z s. Anną Marią Pudełko AP (apostolinką) oraz s. Judytą Pudełko PDDM (uczennicą Boskiego Mistrza) przygotowały nauki rekolekcyjne w tematyce życia miedzy obdarowaniem a zranieniem

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

Są znakiem nadziei i radości

2022-08-12 23:02

Biuro Prasowe AK

    – Bóg zapłać za wasz trud pielgrzymi, za waszą obecność, za waszą gotowość do bycia znakiem Chrystusa dla współczesnego świata – bądźcie nim zawsze – mówił abp Marek Jędraszewski do 7 tys. uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, którzy dotarli w czwartek 11 sierpnia na Jasną Górę.

    – Wybraliście trud pielgrzymowania, by być razem w drodze do Matki – to daje poczucie szczęścia i radości – mówił abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów na Jasnej Górze podkreślając, że trud pielgrzymowania musi przynieść trwałe owoce, ponieważ zdążanie do Matki było przepełnione modlitwą, rozważaniami i cichą refleksją. – Dla wielu byliście znakiem nadziei i radości, że jest Kościół ciągle żywy, ciągle młody, ciągle przeniknięty nadzieją. Jesteście także dla niektórych znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy słownej i fizycznej – mówił metropolita krakowski zwracając uwagę na celowe działania, które mają obrazić i poniżyć chrześcijan – fake newsy, profanacje czy oskarżenia wobec biskupów i księży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję