Reklama

Europa

Ukraina: wywiad ujawnił imiona rosyjskich biskupów prawosławnych, popierających agresję

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR MO) ogłosił imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia oraz sprawowane funkcje biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), współpracujących z propagandzistami kremlowskimi i popierającymi wojnę Rosji przeciw Ukrainie. Wykaz obejmuje 246 osób, z głową Kościoła, patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem na czele.

Na swym Facebooku GUR MO napisał, że w ślad za oficjalną propagandą rosyjską duchowni RKP usprawiedliwiają agresję rosyjską, ludobójstwo narodu ukraińskiego i wzywają swych wiernych do uzupełniania szeregów rosyjskich jednostek okupacyjnych. Według danych, jakimi rozporządza ukraiński wywiad wojskowy, biskupi rosyjscy otrzymali dokładne wskazówki, jak mają agitować rodziców młodych Rosjan, aby zachęcali oni swe dzieci do zawierania kontraktów wojskowych.

Służba wywiadowcza przekazała wiadomości o tych hierarchach RKP, którzy współpracują z propagandzistami rosyjskimi i okupacyjnymi oddziałami operacji informacyjno-psychologicznych oraz przypomniała, że za zbrodnie przeciw integralności terytorialnej, jak również ludności Ukrainy, wszyscy sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Wśród ujawnionych nazwisk jest większość spośród ponad 400-osobowego episkopatu RKP (czynnych hierarchów jest 391). Spis otwiera patriarcha Cyryl, po czym w kolejności alfabetycznej zamieszczono nazwiska i imiona świeckie, następnie biskupie (mnisze), tytuły funkcji, jakie pełnią poszczególni hierarchowie, ich daty i miejsca urodzenia.

Jedną z ciekawostek tego zestawu jest biskup otradnieński i pochwistniewski Nikifor (w świecie Aleksiej Chotiejew), urodzony 14 sierpnia 1975 w Legnicy, a więc w rodzinie wojskowego sowieckiego, który w owym czasie przebywał w składzie tzw. Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, stacjonującej w naszym kraju.

2022-04-28 19:52

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef NATO: nie jesteśmy stroną konfliktu, ale będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba

[ TEMATY ]

NATO

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/STEPHANIE LECOCQ

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg

NATO nie jest stroną konfliktu, ale będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba - powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu posiedzenia ministrów obrony krajów członkowskich.

"NATO nie jest stroną konfliktu, ale będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba. Wczoraj wieczorem dołączył do nas minister obrony (Ukrainy) Ołeksij Reznikow i przedstawił najnowsze informacje z pola bitwy. Ukraina robi dobre postępy, odsuwając siły rosyjskie na wschodzie i na południu. Sojusznicy z NATO wyposażają (Ukrainę) w zaawansowane systemy, w tym artylerię, obronę przeciwlotniczą i pojazdy opancerzone" - powiedział Stoltenberg.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję