Reklama

Wiara

2 maja

#TrzymajSięMaryi: Dziewczynka znikąd. Bogu nie przeszkadza to, kim nie jesteś

Bóg nie zaprosił Jej na spotkanie w kawiarni. Nie wezwał Jej do siebie „do biura”. Wszedł do Niej. Wszedł w Jej świat, w ten żałosny mikrokosmos otoczenia, w którym funkcjonowała, i z którego nawet nie planowała się pewnie wyrwać.

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Monika Książek

Witraż z Kościoła z Porto San Paolo-Sardynia-Włochy

Witraż z Kościoła z Porto San Paolo-Sardynia-Włochy

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Łk 1,26-29.

Pisząc o Nazarecie „polis”, Łukasz zdradza, że najpewniej nigdy osobiście tam nie był. W przeciwnym wypadku użyłby każdego innego określenia, ale nie nazwałby Nazaretu „miastem”. Za czasów Jezusa była to nawet nie wioska, ale ledwie osada. Sama Maryja to nastolatka żyjąca w na wskroś patriarchalnej kulturze starożytnego Izraela, w której kobieta, a już zwłaszcza młoda dziewczyna, niewiele miała do powiedzenia. Nie miała prawa publicznie zabierać głosu, jej słowo w żaden sposób nie liczyło się wobec prawa. Bezpieczna była jedynie wówczas, gdy chroniła ją powaga ojca, męża lub dorosłego syna.

Gdyby chcieć opisać sytuację Maryi w dwóch słowach, to można by powiedzieć z brutalną szczerością, że to Nikt Nigdzie. I to do Niej właśnie Bóg posyła anioła Gabriela z najważniejszym pytaniem w historii kosmosu. Powiedzmy sobie jasno: to nie jest ktoś, czyjej rady, zgody, a tym bardziej pomocy szukalibyśmy, mając do załatwienia coś istotnego. To nawet nie jest ktoś, kogo zdaniem bylibyśmy skłonni się przejąć czy choćby zainteresować. A jednak to jest ktoś, kogo Bóg potrzebuje w najważniejszym momencie dziejów.

Bóg nie zaprosił Jej na spotkanie w kawiarni. Nie wezwał Jej do siebie „do biura”. Wszedł do Niej. Wszedł w Jej świat, w ten żałosny mikrokosmos otoczenia, w którym funkcjonowała, i z którego nawet nie planowała się pewnie wyrwać. Bóg wkroczył poprzez anioła w absolutną zwykłość egzystencji Maryi – pomiędzy Jej codzienne sprawy, zajęcia i troski – by powiedzieć Jej, że jest Pełna Łaski, że On z Nią jest i Jej potrzebuje, by wydarzyło się zbawienie.

Podziel się cytatem

Reklama

„Zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie” – dosłownie trzeba by to przetłumaczyć: „była zakłopotana, miała kłopot” i „rozprawiała”, w sensie: prowadziła wewnętrzny dialog, dyskusję z tym Słowem. Pozostańmy z Maryją, w tym zdumieniu, zmieszaniu, zaskoczeniu, w tym kłopocie ze Słowem, w tym zmaganiu z nim. Bóg wie, gdzie mieszkasz. Wie, jak żyjesz. Wie, kim jesteś i kim na pewno nie jesteś. Wchodzi w to. Czeka między zlewem a pralką, żebyś się z Nim spotkał i usłyszał, że jesteś pełen Jego; że On tu właśnie z tobą jest, a ty świetnie się nadajesz do tego, żeby On mógł przez ciebie i z twoją pomocą zbawiać świat, w którym żyjesz. I zupełnie nie szkodzi, jeśli to jest „nigdzie”, a ty jesteś we własnych (i może innych) oczach „nikim”.

Reklama

Tekst pochodzi z książki „Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam”, ks. Michał Lubowicki

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-05-01 21:00

Ocena: +45 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Matka Boża utkana z modlitw

2023-05-23 20:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Okres pierwszych wieków nie był czasem Maryjnego milczenia. Chociaż liczni teologowie uważają, że ze względu na troskę o monoteizm nie mówiono wtedy głośno o Matce Najświętszej, to jednak we wczesnych wiekach chrześcijaństwa wcale nie brakowało Maryjnych objawień.

Pierwsze wieki wcale nie charakteryzują się Maryjnym milczeniem. Wprawdzie wielu teologów i historyków Kościoła twierdzi, że z uwagi na troskę o monoteizm chrześcijaństwa unikano odwoływania się do Matki Najświętszej jako Pośredniczki między Bogiem i ludźmi, ale musimy pamiętać, że element maryjny jest w Kościele dwupłaszczyznowy. Może rzeczywiście płaszczyzna kultyczna jest mało zaznaczona, jednak druga – z pewnością bardziej podstawowa, bo mówi o obecności! – jest wyraźna. Chodzi oczywiście o płaszczyznę objawień, których wcale nie brakowało we wczesnych wiekach chrześcijaństwa. Potwierdza to starożytna legenda maryjna, uważana za najstarszy ludowy przekaz o objawieniu Matki Najświętszej. Powstała ona w VI w., nie gdzie indziej, tylko w samym sercu Kościoła – w Rzymie. Opowiada o uratowaniu żeglarzy przez Matkę Bożą, ale najważniejsze jest wprowadzenie do cudu, będącego tematem opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteście żywym Chrystusowym Kościołem

2023-06-03 18:31

Organizatorzy

„Nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości. Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodych przybyłych na XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które odbywa się pod Bramą Rybą pod hasłem „Idź za Barankiem”.

„To już po raz dwudziesty siódmy, gdy spotykamy się na Lednicy. To właśnie tutaj, między Gnieznem a Poznaniem, w samym sercu piastowskiej ziemi rozumiemy lepiej, że wiara choć może mieć tysiącletnią tradycję, jest żywa i młoda. I za to świadectwo, a więc za waszą obecność, za to, że jesteście dziś tutaj, razem, serdecznie Wam dziękuję” - mówił do młodych arcybiskup gnieźnieński rozpoczynając jak co roku czuwanie modlitewne młodych na Polach Lednickich k. Gniezna.

CZYTAJ DALEJ

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

2023-06-03 22:48

[ TEMATY ]

Ewangelia

Adobe.Stock

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję