Reklama

Wiara

4 maja

#TrzymajSięMaryi: Ta, która chce. Nie musisz wszystkiego umieć i rozumieć

Bóg nie pyta nas, czy (i nie oczekuje, że) wszystko zrozumiemy. Ani o to, czy potrafimy, czy damy radę, czy podołamy. On Ją (i nas) pyta tylko o jedno: Czy zgadzasz się na to, co Ci proponuję? Chcesz tak?

Anioł rzekł do niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego…». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym…». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa!». Łk 1,30-38.

Skazani na swoje rozumienie i pojmowanie, musimy stwierdzić, że z takiej zwykłej ludzkiej perspektywy ta rozmowa wygląda dość dziwnie. Wszystko pięknie. Pocznie i porodzi. Syna. Syna Najwyższego. Każdy z członów tego zdania jest zrozumiały. Razem jednak układają się w jedno wielkie „że jak?!”. A Ona zgłasza tylko jeden problem: że Ona na razie nawet zwykłe ludzkie dziecko nie bardzo ma jak urodzić, bo najzwyczajniej w świecie nie była jeszcze z mężczyzną. Anioł tłumaczy: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię”. I wszystko jasne? Po dwudziestu wiekach teologicznych rozważań potrafimy z grubsza powiedzieć «dlaczego» dziewica może począć, urodzić i pozostać dziewicą; oraz «dlaczego» kobieta-człowiek może być Matką Boga. Ale na temat tego «jak» to jest możliwe, mamy do powiedzenia nadal bardzo niewiele.

W kluczowym momencie historii zbawienia kluczowa tej historii Postać prawdopodobnie rozumie naprawdę niewiele z tego, co Bóg do Niej mówi, co Jej proponuje i czego od Niej chce. To jest Ewangelia o tych wszystkich momentach naszego życia, w których nie bardzo wiemy, rozumiemy i pojmujemy, o co chodzi Panu Bogu, co On do nas mówi i czego od nas chce. O tych wszystkich sytuacjach, w których Słowo Boga, Jego wola, wezwania, natchnienia, przynaglenia, przykazania, żądania wydają nam się totalnie niezrozumiałe, mgliste, niepojęte i niemożliwe.

Podziel się cytatem

Reklama

Całe to nasze niezrozumienie jest naprawdę marginalnym problemem. Bo Bóg nie pyta nas, czy (i nie oczekuje, że) wszystko zrozumiemy. Ani o to, czy potrafimy, czy damy radę, czy podołamy. On Ją (i nas) pyta tylko o jedno: Czy zgadzasz się na to, co Ci proponuję? Chcesz tak? Maryja mówi: „Niech mi się stanie”. Niech mi się to stanie, niech się wydarzy. Nie: „Ja to zrobię”, ale: „W porządku, zrób to, a ja to przyjmę”.

Tekst pochodzi z książki „Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam”, ks. Michał Lubowicki

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-05-03 20:54

Ocena: +46 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: kult maryjny istotnym dziedzictwem

[ TEMATY ]

Franciszek

Maryja

Grzegorz Gałązka

„Pobożność maryjna jest dziedzictwem religijnokulturowym, które należy zachować w oryginalnej czystości” - napisał Franciszek.

Ojciec Święty skierował przesłanie do prezesa Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej, o. Stefano Cecchina OFM w związku z planowaną na 18 września konferencją na temat powiązań religijności i przestępczości. W dokumencie datowanym 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, Franciszek apeluje o wyzwolenie pobożności maryjnej z „dodatków, władzy czy uwarunkowań, które nie spełniają ewangelicznych kryteriów sprawiedliwości, wolności, uczciwości i solidarności". Donosi o tym dzisiejsze wydanie włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. ekspiacyjna w bazylice św. Piotra

2023-06-03 09:48

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Dzisiaj o godz. 12.00, kardynał Mauro Gambetti OFM conv. i Kapituła Świętego Piotra odprawią Mszę świętą ekspiacyjną za profanację, której 1 czerwca 2023 r. przy ołtarzu głównym bazyliki watykańskiej dopuścił się 34 –letni Rosjanin z polskim paszportem – donosi Corriere della Sera.

34-letni mężczyzna, cierpiący na poważną formę depresji i różnego rodzaju zaburzenia przybył do Włoch z zamiarem dokonania wymownego gestu przeciwko wojnie na Ukrainie. Wszedł do bazyliki, symbolu chrześcijaństwa, późnym popołudniem w czwartek 1 czerwca, mieszając się z nielicznymi o tej porze turystami. Podszedł do ołtarza głównego, szybko się rozebrał i przeskoczył nad marmurowym blatem, między trzema cennymi kandelabrami i pod baldachim Berniniego. Na jego plecach widniał napis flamastrem: „Ratujcie dzieci Ukrainy”. Nie krzyczał, nie stawiał oporu strażnikom bazyliki, którzy pospieszyli, by go zdjąć i ubrać, wraz z funkcjonariuszami żandarmerii watykańskiej, którzy zabrali go do biura w celu identyfikacji. Następnie, zgodnie z traktatem między Włochami a Stolicą Apostolską, obłąkany mężczyzna został przekazany przez władze watykańskie do Inspektoratu Policji Państwowej Włoch przy Stolicy Apostolskiej, gdzie spędził noc, po przesłuchaniu i zgłoszeniu. Wydano jemu nakaz opuszczenia terytorium Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Trzy imiona Boga

2023-06-03 22:59

[ TEMATY ]

Ewangelia

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję