Reklama

Wiara

7 maja 2022 r.

#TrzymajSięMaryi: „Tajna broń” Boga. Jak Bóg powinien działać w twojej historii?

Patrzymy z Elżbietą na Maryję i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, którego nie sposób uniknąć: Odpowiedź Boga na zło – także na zło masakrujące moją osobistą historię – może tak wyglądać? Może być taka?

Dzień 7

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Elżbieta wydała okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana». Łk 1,41-45.

Elżbietę pozdrowienie Maryi otwiera na działanie Ducha, a Duch objawia jej o młodej krewniaczce prawdę, do której o własnych siłach (nawet dzięki słynnej kobiecej intuicji) nigdy by nie doszła. Chcesz rzeczywiście znać prawdę o człowieku? Pytaj Ducha Świętego i czekaj, aż Duch ci ją objawi. Inaczej możesz wiele przegapić i stracić. Gdyby Elżbieta nie poznała prawdy o Maryi od Ducha Świętego, to zaraz w rozmowie dotarłoby do niej, że dziewczyna jest w ciąży, choć nie zdążyła jeszcze zamieszkać ze swoim mężem. I zanim/mimo że Maryja powiedziałaby jej, o co chodzi, to Elżbieta mogłaby mieć pokusę, żeby pomyśleć sobie o Niej „różne rzeczy”…

Tymczasem Elżbieta nazywając Maryję „błogosławioną między niewiastami” przywołuje pamięć dwóch innych kobiet, które zostały tak nazwane w Starym Testamencie – Jaeli i Judyty. Obie, mimo swojej pozornej bezsilności, ocaliły lud Boży w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. Przed Elżbietą stoi mała Marysia z „Nazaretówka Dolnego”, a w Elżbiecie jest pewność, że to jest „błogosławiona między niewiastami”, która przynosi Wybawienie ludu Boga, ukryte w Jej łonie. Elżbieta patrzy na tę dziewczynkę i z Ducha Świętego jest przekonana, że ma przed sobą odpowiedź Boga na całe zło panoszące się w historii.

Patrzymy z Elżbietą na Maryję i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, którego nie sposób uniknąć: Odpowiedź Boga na zło – także na zło masakrujące moją osobistą historię – może tak wyglądać? Może być taka? Może nią być dziewczynka znikąd? Bóg nie powinien zachowywać się jakoś poważniej i rozważniej? Czy ja nie mam prawa oczekiwać, że jednak wystąpi z jakąś robiącą lepsze wrażenie propozycją? Z bardziej przekonującym rozwiązaniem?

Reklama

To są te wszystkie momenty, kiedy środki, jakie proponuje mi Bóg do radzenia sobie z moimi problemami i dramatami, wydają mi się śmiesznie (a raczej: żenująco, rozpaczliwie) słabe i nieprzystające do powagi sytuacji. Każde z nas wie, jakie to są sytuacje i jakie to są środki. Zostańmy wpatrzeni w Maryję, która właśnie dotarła do Ein Karem i pozdrowiła Elżbietę, i pozmagajmy się z tym pytaniem.

Podziel się cytatem

Reklama

Red.

Tekst pochodzi z książki „Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam”, ks. Michał Lubowicki

[zdjecie id="127073"][/zdjecie]

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-05-06 21:00

Ocena: +25 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Ta, która zna zmęczenie. Czy czujesz się doceniony przez Boga?

Popatrzmy na Nią, by dostrzec jak Ona podchodzi do nas w naszym szarym zmęczeniu i mówi: „Rozumiem. Wierz mi, naprawdę rozumiem. I widzę, jak się starasz”.

A oto gwiazda, którą Mędrcy widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny. Mt 2,9-12.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Biskupa do wiernych dieciezji sosnowieckiej

2023-09-23 15:16

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

CZYTAJ DALEJ

70 lat służb konserwatorskich na Ziemi Lubuskiej

2023-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Służby konserwatorskie

Ziemia Lubuska

Karolina Krasowska

Najwyższe diecezjalne wyróżnienie z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego za opiekę nad zabytkami sakralnymi w diecezji otrzymała lubuska wojewódzka konserwator zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć

Najwyższe diecezjalne wyróżnienie z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego za opiekę nad zabytkami sakralnymi w diecezji otrzymała lubuska wojewódzka konserwator zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć

Służby konserwatorskie na Ziemi Lubuskiej obchodzą w tym roku 70-lecie istnienia.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się dziś w dawnym klasztorze kanoników regularnych reguły św. Augustyna w Żaganiu. Najpierw była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a później był czas na wręczenie medali i odznaczeń za opiekę nad zabytkami oraz konferencję. Najwyższe diecezjalne odznaczenie "Zasłużony dla Diecezji ZIelonogórsko-Gorzowskiej" z rąk bp. Lityńskiego otrzymała lubuska wojewódzka konserwator zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję