Reklama

Kościół

Św. Joanna Beretta Molla wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie

- Św. Joanna Beretta Molla wybrała cierpienie i śmierć, bo pragnęła życia dla swojego dziecka. Ona wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie – powiedział bp Mirosław Milewski w Mławie w diecezji płockiej. W parafii pw. Świętej Rodziny udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Bp Mirosław Milewski odwołał się do Ewangelii św. Jana (J 3,31-36), w której Jezus przekazuje, kim jest Bóg. Niestety, jest On świadom, że zbyt mało ludzi rozumie Go i przyjmuje Jego świadectwo.

- My katolicy nie tylko w okresie wielkanocnym mamy obowiązek głosić światu Ewangelię o zmartwychwstałym Chrystusie. My też mamy do spełnienia bardzo ważną misję. Nie wszyscy będą nas słuchać. Są i będą tacy, którzy będą mówić, że brak dowodów, że mówimy rzeczy niedorzeczne, że pleciemy „duby smalone”. Jednak nie należy się tym zrażać. Naszym zadaniem jest głosić Dobrą Nowinę o Bogu, który przyszedł na świat, aby odkupić stworzenie - podkreślił biskup.

Powiedział też, że przykładem osoby, która w swoim życiu nie zmarnowała ani daru wiary, ani talentów, jest święta Joanna Beretta Molla (1922-1962). Pochodziła z bardzo religijnej rodziny, jej dwóch braci zostało księżmi, a jedna z sióstr – zakonnicą. Od 16 roku życia codziennie odmawiała modlitwę „Zdrowaś Mario” z prośbą o dobrą śmierć. Gdy dorosła, została lekarką, wyszła za mąż z Piotra Molla, urodziła troje dzieci. Gdy czwarte dziecko pod sercem Joanny miało dwa miesiące, okazało się, że jest chora na złośliwy nowotwór.

- Miała do wyboru: albo poddać się operacji i uratować swoje życie – ale wtedy maleńkie dziecko w jej łonie straciłoby własne życie – albo dalej nosić ciążę. Joanna miała wtedy 39 lat. Zdecydowała, że leczeniem siebie zajmie się po urodzeniu dziecka. Gdy urodziła córkę jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Bardzo cierpiała. Przed śmiercią ucałowała krzyż. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku. 16 maja 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą. W uroczystej Mszy św. uczestniczył mąż i Joanna Emanuela – najmłodsza córka. Ona też została lekarką – bp Milewski przypomniał życiorys świętej.

Podkreślił, że św. Joanna Beretta Molla jest patronką życia, z nieba dodaje odwagi tym matkom, które przeżywają trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka. Kobiety modlą się do niej o dar potomstwa i dar zdrowia dla swoich dzieci.

Reklama

- Św. Joanna Beretta Molla była zdolna do heroizmu. Wybrała cierpienie i śmierć, bo pragnęła życia dla swojego dziecka. Ona wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie. Odpowiedzialność ta ma różne przejawy, dotyczy życia osobistego, ale też religijnego – zaznaczył biskup pomocniczy.

Poprosił młodych, aby, nie wstydzili się swojej wiary i przyznawali do niej, bez względu na okoliczności, w których się znajdują. Bywa to trudne, na przykład gdy rówieśnicy „otwarcie drwią z Boga, religii, Kościoła”.

- Bądźcie ludźmi żywej wiary w Zmartwychwstałego Pana. Wyznawajcie ją w miejscach, w których żyjecie, w swojej świątyni parafialnej, przy ołtarzu, przed tabernakulum, w szkole, w domu. Wyznawajcie wiarę wobec waszych bliskich i ludzi, których spotykacie. Bądźcie świadkami Zmartwychwstałego Jezusa – zwrócił się do młodych bp Milewski.

W czasie wieczornej Eucharystii bp Milewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie.

2022-04-29 10:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Heroizm czy obowiązek?

Niedziela toruńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Maria Pilińska

Poczta Polska wydała znaczek na cześć św. Gianny.

Poczta Polska wydała znaczek na cześć św. Gianny.

Życie jest wartością szczególną, dlatego odebranie komuś lub sobie życia jest zawsze czynem moralnie złym.

Moralne zło to nie tylko czyny, ale zdolność do takich czynów. Jeśli będziemy przekonani, że dokonywanie zabójczych czynów wobec niewinnego dziecka jest czymś dobrym, to nawet jeśli własnego dziecka nie zabijemy, bo nie ma takiej okazji, to z nami nie jest dobrze – powiedział dr hab. Marek Czachorowski podczas konferencji „Świętość w ofierze życia za dziecko” zorganizowanej przez parafię św. Antoniego w Toruniu oraz Fundację „S.O.S. Rodzinie” im. św. Gianny Beretty Molli.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję