Reklama

Niedziela Łódzka

Łodzianie pielgrzymowali do Kościołów Jubileuszowych Wiecznego Miasta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W samo południe pielgrzymi z Archidiecezji Łódzkiej modlili się w kościele św. Wawrzyńca – diakona i męczennika, gdzie słowo Boże o miłosierdziu w praktyce wygłosił ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Duchowny przypomniał, że – św. Jan w swoim liście zapisze, że Bóg jest miłością, a od czasu nauczania Jana Pawła II, a także Papieża Franciszka możemy mówić o Bogu w ten sposób: Bóg jest miłością miłosierną. Powiedz, że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga – zapisze w swoim dzienniczku św. Faustyna. (…) Pozwólmy – drodzy bracia i siostry – aby wskrzesiły nas do życia w pokoju - przebaczenie i rany Jezusa miłosiernego i prośmy o łaskę, byśmy stali się świadkami miłosierdzia. Tylko w ten sposób nasza wiara będzie żywa. – dodał.

Po homilii wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której nastąpiła modlitwa – całego zgromadzenia – za obecnych i przygotowujących się do przyjęcia święceń diakonatu. Wychodząc ze świątyni, wierni mogli złożyć kolektę – jałmużnę, która zostanie przeznaczona na ochronkę bałucką prowadzoną przez Siostry Salezjanki w Łodzi.

Kolejnym Kościołem Jubileuszowym nawiedzonym prze pielgrzymów była Bazylika Świętego Krzyża Jerozolimskiego. Tam o historii powstania świątyni opowiedział metropolita łódzki oraz poprowadził refleksję opartą o XII stację drogi krzyżowej – Chrystus na krzyżu umiera. – Mamy przed oczyma trzy straszne godziny Twojego umierania. Jezu, chcę ufać, że nie umarłeś na darmo. Jezu, nie chcę, by twoja śmierć, została zmarnowana przeze mnie. Niech Twoja krew spluwająca z krzyża okaże się tym, czym jest – siedliskiem życia we mnie, by się stało we mnie to słowo z dzisiejszej Eucharystii żyję nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus. Panie ufam, że nie umarłeś na darmo. Chcemy się modlić Jezus również za tych, którzy umierają w tej chwili – zawłaszcza za tych, którzy umierają teraz w Ukrainie, w tej strasznej ludobójczej wojnie. Prosimy Cię, żeby ich śmierć też nie była na darmo. – mówił abp Ryś.

Reklama

Pątnicy mogli pomodlić się również przy relikwiach Męki Pańskiej znajdujących się w tej bazylice.

Ostatnia świątynia na dzisiejszym szlaku pątniczym to Bazylika św. Jana na Lateranie, gdzie pielgrzymi z Archidiecezji Łódzkiej zachęceni słowem księdza biskupa Marka Marczaka – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej – odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne.

- Chrzest Święty dla wszystkich – podzielonych chrześcijan jest tym, co nas łączy, bo chrzest jest złączeniem każdego z nas ze względu na śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Lepiej mówić, że jest się ochrzczonym, niż, że przyjęło się chrzest. Jesteśmy ochrzczeni, to znaczy, że jesteśmy złączeni z Chrystusem. To On przelał za nas swoją Krew. Być człowiekiem ochrzczonym, to być człowiekiem zbawionym przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. – tłumaczył bp. Marek.

Następnie duchowny pokropił zgromadzonych wodą święconą.

2022-05-01 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dobroczynność od pokoleń

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Sander Jeuriss

Gra jest przedstawieniem tego, ile dobra zadziało się w Łodzi na przestrzeni lat, gdzie różnorodności wyznaniowej i kulturowej przyświecała jedność wzajemnej pomocy i dobroczynności.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę do Żórawiny przyjedzie ambasador Austrii

2023-02-09 12:46

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie

Kościół pw. Trójcy Św. w Żórawinie

Kościół pw. Trójcy Św. w Żórawinie

Dolnośląska Perła Manieryzmu - kościół św. Trójcy w Żórawinie to bardzo wyjątkowy zabytek. Obecnie trwają prace przywracające dawny blask tej świątyni. W ostatnim czasie do Żórawiny przybywało wielu zagranicznych gości. Tym razem wizytę złoży Ambasador Austrii Andreas Stadler.

Przybędzie on do podwrocławskiej Żórawiny w niedzielę 12 lutego o godz. 12:30. Ambasadorowi towarzyszyć będą dyplomaci austriaccy oraz konsul honorowy Austrii we Wrocławiu dr Edward Wąsiewicz. Dyplomaci przyjadą do Żórawiny, aby zobaczyć wyjątkowy zabytek "Dolnośląską Perłę Manieryzmu" kościół św. Trójcy, gdzie na jednej ze ścian znajduje się fresk z XVII w. z herbem Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję