Reklama

Kościół

Papież zachęcił Słowaków do działań i modlitwy w intencji pokoju

„Zachęcam was do dalszej modlitwy i pracy na rzecz pokoju, który buduje się w naszym codziennym życiu, także poprzez te gesty gościnnej miłości” - powiedział Franciszek do Słowaków, którzy przybyli do Rzymu z pielgrzymką dziękczynną za ubiegłoroczną wizytę Następcy św. Piotra w swej ojczyźnie.

[ TEMATY ]

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty ze wzruszeniem powitał obecnych, w tym 98-letniego kardynała Jozefa Tomko – najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego, a także obecnych przedstawicieli Kościoła i władz państwowych.

Odnosząc się do swojej ubiegłorocznej pielgrzymki Franciszek powiedział: „Z wielką przyjemnością zobaczyłem, jak Kościół na Słowacji żyje bogactwem różnorodności obrządków i tradycji, jako most łączący chrześcijański Zachód i Wschód. Dziękuję Panu, że pomimo pandemii mogłem odwiedzić wasz kraj; niech sprawi, by dojrzewały owoce podróży apostolskiej!”. Podkreślił przywiązanie Słowaków Stolicy Piotrowej. Zaznaczył, że celem jego ubiegłorocznej wizyty było zachęcenie mieszkańców do budowania kultury spotkania, dążąc do harmonii między różnorodnościami, wymagającej akceptacji, otwartości i kreatywności.

Papież zauważył, że w minionych miesiącach Słowacy przyjęli pod swój dach matki i dzieci z rodzin ukraińskich, które zostały zmuszone do rozdzielenia się, aby się ratować. „Patrząc w ich oczy, jest się świadkiem tego, jak wojna niszczy więzi rodzinne, pozbawia dzieci obecności ojców, szkoły, a dziadków pozostawia bez opieki. Zachęcam was do dalszej modlitwy i pracy na rzecz pokoju, który buduje się w naszym codziennym życiu, także poprzez te gesty gościnnej miłości. Wiem, że jesteście solidarni nie tylko z sąsiednimi braćmi i siostrami, ale także z tymi, którzy są daleko, jak na przykład ci na Kubie” – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że „Kto przyjmuje osobę potrzebującą, czyni nie tylko akt miłosierdzia, ale także wiary, ponieważ w bracie i siostrze rozpoznaje Jezusa. Niech Bóg sprawi, abyście zawsze byli bogaci w sól gościnności! I niech wasza sól nigdy nie traci swojego smaku, zawsze się odnawia, czerpiąc życie z korzeni. Wiem, że jesteście dumni z dziedzictwa świętych Cyryla i Metodego. Zachęcam was, abyście zawsze zachowywali i kultywowali to dziedzictwo, abyście budowali mosty braterstwa razem ze wszystkimi narodami, które są karmione tymi samymi korzeniami ewangelizacji Europy, z obydwoma płucami chrześcijaństwa, o których mówił święty papież Jan Paweł II” – powiedział papież.

Reklama

Franciszek wyraził Słowakom wdzięczność za ich wierność Chrystusowi, która przejawia się w świadectwie żywej wiary, w praktycznym ekumenizmie relacji z bliźnimi, w serdecznej miłości wobec tych, którzy są inni, w poszanowaniu dla każdego ludzkiego życia i w odpowiedzialnej trosce o środowisko naturalne.

Podziel się cytatem

„Niech Matka Boża Bolesna, Patronka Słowacji, będzie dla Was Matką, która zawsze towarzyszy Wam w drodze, uczy Was pocieszać i nieść nadzieję. Tej nadziei, która nie zawodzi i która ma swoje imię: Chrystus Zmartwychwstały” – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów ze Słowacji.

2022-04-30 14:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: łączmy troskę o środowisko z miłością do człowieka

[ TEMATY ]

człowiek

środowisko

papież Franciszek

PAP

Troskę o środowisko trzeba łączyć ze szczerą miłością do człowieka i rozwiązywaniem problemów społecznych – przypomina papież w przesłaniu z okazji inauguracji oenzetowskiej Dekady Odnowy Ekosystemów. Franciszek przyznaje, że inicjatywa ta zachęca do podjęcia dziesięcioletnich zobowiązań mających na celu troskę o świat poprzez powstrzymywania degradacji ekosystemów oraz podnoszenia świadomości znaczenia skutecznej ich odbudowy.

Zwracając się do przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej, papież przywołał biblijną wizję świata i stworzenia. Zacytował przy tym pierwsze zdania Psalmu 19, w który jest mowa o niebiosach, które głoszą chwałę Boga i dzieło Jego rąk. „Nie jest to słowo, nie są to mowy, których by dźwięku nie usłyszano” – podkreśla Franciszek, cytując słowa Psalmu. Dodał przy tym, że wszyscy jesteśmy częścią tego daru stworzenia, jesteśmy częścią natury.

CZYTAJ DALEJ

Cudowna Pani z Łukawca

2022-08-03 09:55

Niedziela na lato 32/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Matka Boża

Henryk Bielamowicz/commons.wikimedia.org

Kościół w Łukawcu

Kościół w Łukawcu

Kiedy w dniach 9-24 marca 1765 r. z oczu Maryi popłynęły łzy, jedni uważali, że Matka Boża płacze nad upadkiem moralnym w Polsce, inni zapowiadali nadchodzące nieszczęścia.

Łukawiec to duża i rozległa wieś, odległa o 12 km od Lubaczowa. Leży przy drodze z tego miasta do Wielkich Oczu. Po jednej stronie drogi stoi zabytkowy drewniany kościółek, ostatnio gruntownie odnowiony. Naprzeciw, po drugiej stronie, wybudowano murowany z cegły duży kościół. W nim umieszczony jest obecnie cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, który w 1965 r. został przekazany do Łukawca przez ks. prof. Jana Nowickiego, przyszłego administratora apostolskiego archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupa.

CZYTAJ DALEJ

Korzystaj z tego, co daje Pismo Święte! Tam jest mnóstwo do odkrycia...

2022-08-09 20:59

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

„Jezus korzystał wielokrotnie z historii, które opowiedziane same, bez kontekstu nie musiały być o Bogu. Jezus opowiada najróżniejsze historie z życia. Różne rzeczy się przydarzały. Nam się też przydarzają i przydarzają się ludziom, których mamy obok siebie. I tego jest mnóstwo. Słyszymy wiele historii. Czemu nie wziąć ich na modlitwę?” – mówi o. Piotr Kropisz SJ.

Wszystko przyda się na modlitwie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję