Reklama

Kościół

Abp Pennacchio na Jasnej Górze: przypomnijmy sens chrześcijańskiego pielgrzymowania

- Rok Jakubowy jest okazją do przypomnienia sensu chrześcijańskiego pielgrzymowania - powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Po raz 15. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parafii Jakubowych i czcicieli św. Jakuba. Odbywała się w roku 40. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego i w trwającym Ogólnopolskim Synodzie Jakubowym.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Salvatore Pennacchio

Jasna Góra/Facebook

Akt Europejski święty papież podpisał w 1982 r. przy grobie św. Jakuba w Santiago de Compostella podkreślając, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu.

- Przeżywany w Kościele Rok Jakubowy jest dla nas okazją do przypomnienia sobie sensu chrześcijańskiego pielgrzymowania - powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Przypomniał, że pielgrzymka jest wymownym znakiem wędrówki do jakiej powołany jest chrześcijanin. - Stanowi odzwierciedlenie ludzkiego życia, które jest nieustannym wędrowaniem z tej ziemi, gdzie nie mamy trwałego mieszkania, do wiecznego celu czyli do Domu Ojca w Niebie - mówił kaznodzieja.

Podziel się cytatem

Zauważył, że podczas pielgrzymowania najważniejsza podróż dokonuje się w sercu człowieka. - Droga mierzona kilometrami pomaga, tworzy sprzyjający klimat, a święte miejsce znajdujące się u celu pielgrzymki, nadaje jej odpowiednie znaczenie - mówił abp Pennacchio. Zaznaczył jednak, że niezbędna jest droga wewnętrzna, ta którą mierzy się miłością, często bardzo konkretną - podaniem pomocnej dłoni współtowarzyszom, skierowaniem kroków w stronę konfesjonału, rozmową, wybaczaniem sobie i innym.

Reklama

Nuncjusz apostolski w Polsce zachęcał, by jubileuszowy Rok Świętego Jakuba i każde nasze pielgrzymowanie było okazją nie tylko do podjęcia wysiłku osobistego nawrócenia, ale także do pogłębionej modlitwy w intencji Europy o powrót do chrześcijańskich korzeni i głęboką przemianę w duchu Chrystusowej Ewangelii.

Jak podkreśla ks. Stanisław Czerwiński, kustosz parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie i organizator jasnogórskiego spotkania, głównym celem pielgrzymowania do grobu św. Jakuba jest kształtowanie chrześcijańskiej świadomości.

- Chodzi nam o ożywienie kultu św. Jakuba, o to by jeszcze więcej ludzi poznawało jego historię, szlaki: przede wszystkim jednak zależy nam na tym, by propagować Akt Europejski i słowa naszego wielkiego rodaka - powiedział ks. Czerwiński.

W Kościele wciąż trwa Rok Jakubowy z powodu pandemii decyzją papieża Franciszka przedłużony od 2021. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w wyznaczonych kościołach stacyjnych, który mogą uzyskać osoby będące w duchowej łączności z Jubileuszem w Santiago de Compostela, które w formie pielgrzymki odwiedzą którykolwiek z kościołów stacyjnych św. Jakuba i tam pobożnie wezmą udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do NMP i św. Jakuba Większego, Apostoła.

Decyzją Episkopatu Polski i poszczególnych biskupów diecezjalnych ustanowionych jest ponad 50 kościołów stacyjnych, w których można otrzymać odpusty Roku Świętego Jakuba.

W kraju jest obecnie 7 sanktuariów św. Jakuba.

W roku 2004 rozpoczęto w Polsce wytyczanie i znakowanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba, jako części europejskiej sieci Camino de Santago. Dziś przez nasz kraj prowadzi ponad 7 tys. kilometrów szlaków oznakowanych symbolem muszli. Dzięki nim można przejść także z Litwy, Rosji, Ukrainy i Słowacji do Niemiec i Czech.

2022-04-30 15:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Strona Mocy

Takiego wydarzenia Jasna Góra jeszcze nie doświadczyła.

DO WSPÓLNEGO ŚPIEWANIA ZAPRASZA RAFAŁ BRZOZOWSKI

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg przemienia człowieka?

2022-09-13 14:04

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Jak Bóg przemienia człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję