Reklama

Kościół

Jasna Góra: kombatanci żołnierze-górnicy przypomnieli o swym tragicznym losie

Kombatanci, których jako żołnierzy kierowano w latach 50. ubiegłego wieku do ciężkiej pracy w kopalniach, przybyli z doroczną pielgrzymką Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników na Jasną Górę. Związek zrzesza osoby, które w latach 1949-1959 z powodów politycznych trafiły do kopalń węgla kamiennego, uranu i do kamieniołomów. Tzw. żołnierze-górnicy byli zmuszani do katorżniczej pracy w batalionach – oddziałach roboczych, organizowanych na wzór radziecki. Pielgrzymka rozpoczęła się już wczoraj Drogą Krzyżową po Wałach. Dziś odprawiona została Msza św.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

żołnierze

Jasna Góra/Facebook

Na mocy ściśle tajnych rozkazów wcielano do nich młodzież patriotyczną, tak zwany wówczas „element klasowo obcy i politycznie obciążony”. – Wśród prawie 200 tys. rzeszy skazanych na niewolniczą pracę przymusową znaleźli się przede wszystkim uczestnicy powstania warszawskiego, a także młodzi członkowie Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ta zbrodnia komunistyczna objęła też synów walczących w latach 1919-1921 o polski Śląsk – powstańców śląskich. Do batalionów wcielano też synów ekspatriantów z kresów i repatriantów wracających z wojennej tułaczki. Od pewnego czasu główny trzon batalionów stanowili synowie właścicieli gospodarstw rolnych – podkreślił Edmund Celoch, wiceprezes Krajowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.

W latach 1949-1959 do kopalń i kamieniołomów trafiło ponad 200 tys. poborowych. Szacuje się, że w wyniku katorżniczej pracy ponad tysiąc z nich zginęło, kilka tysięcy zostało kalekami, a dziesiątki tysięcy straciły przedwcześnie zdrowie i siły.

– To była niewolnicza praca – przypomniał ks. generał Stanisław Respondek, kapelan kombatantów arch. częstochowskiej. – Hasłem prześladowań żołnierzy-górników były słowa: „traktuj ich nie po ludzku”.

Reklama

Instytut Pamięci Narodowej uznał żołnierzy-górników za grupę dyskryminowaną i prześladowaną z powodów politycznych. System represji, któremu podlegali żołnierze-górnicy, IPN uznał za zbrodnię komunistyczną.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników działa od 1992 r. Początkowo zrzeszał około 45 tys. osób – poszkodowanych oraz wdów po nich. Liczba członków jednak stale spada.

2022-04-30 15:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: polscy żołnierze rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes

[ TEMATY ]

żołnierze

Bożena Sztajner/Niedziela

Poranną Mszą św. celebrowaną w katedrze polowej przez ks. ppor. Daniela Piejko, wikariusza katedry polowej rozpoczęła się pielgrzymka polskich żołnierzy do Lourdes. Żołnierze wezmą udział w rozpoczynającej się w piątek 60. Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej w Lourdes, w tym roku weźmie w niej udział 14 tys. mundurowych z 40 krajów, w tym 150 polskich żołnierzy.

W homilii podkreślił, że w przypadającej dziś, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Ewangelii, obecny jest motyw rozstania Chrystusa ze swoimi uczniami. Mówił o tym, że rozstania bywają różne. Są takie, które rozrywają serce, a proces leczenia zdaje się nie mieć końca oraz takie, które kończą się w atmosferze pogodzenia, ale zawsze czas po rozstaniu jest czasem trudnym. – Chrystus odchodząc do nieba, znikając apostołom z oczu sprawił, że możemy szukać Go w naszym wnętrzu, dostrzec Go w drugim człowieku, w jego obliczu – tam, gdzie jest On realnie obecny dzięki Duchowi świętemu. Dlatego można powiedzieć, że rozstanie z Nim paradoksalnie przybliżyło Go do nas – wyjaśniał ks. Piejko.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję