Reklama

Niedziela Kielecka

Żeromszczyzna, Żeromszczyzna

Ciekoty, miejsce gdzie spędził dzieciństwo Stefan Żeromski – piewca Kielecczyzny i jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich musi promieniować tradycją i edukować w kierunku rodzimej kultury, w duchu spuścizny pisarza. I tak się dzieje. W zgodzie z rytmem świąt, obrzędowości Gór Świętokrzyskich i pór roku.

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Stefan Żeromski

Ciekoty

Agnieszka Dziarmaga

Bp Marian Florczyk z zespołem Domaszowianie

Bp Marian Florczyk z zespołem Domaszowianie
Nad stawem w Ciekotach stała niegdyś kapliczka z figurką św. Jana Nepomucena, którą Żeromski opisywał w „Urodzie życia” i „Ludziach bezdomnych”. Prawdopodobnie jeszcze w XIX w. uległa zniszczeniu.

Została odtworzona w ramach zakończonych w 2015 r. prac związanych z porządkowaniem terenu wokół zalewu. Różni się od tej z czasów Żeromskiego, umieszczona jest w niej dwustronna płaskorzeźba - z wizerunkiem św. Jana Nepomucena od strony zalewu i Matki Boskiej Zielnej od strony dworku. Jak kapliczka – ta oraz inne, to nabożeństwo majowe. Tę tradycję w regionie podtrzymują folklorystyczne formacje muzyczne na terenie gminy Masłów, m.in. Domaszowianie. Zespół powstał w 2005 r., liczy 12 osób i kieruje nim Edward Papież. – Przy kapliczkach śpiewamy pieśni maryjne, bo Góry Świętokrzyskie muszą nimi rozbrzmiewać. Mamy także w repertuarze różne obrzędy, jak „Zielarki”, „Kusoki”, „Wyprowadzenie święconki” – mówi w rozmowie z Niedzielą.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 8.05.2022.

2022-05-02 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję