Reklama

Kościół

Rektor katedry ukraińskiej w Paryżu z okazji Dnia Polonii: Ks. Popiełuszko uczy nas jak zwyciężać zło dobrem

„Ks. Jerzy Popiełuszko walczył o wolność i godność człowieka z systemem zła. To samo mamy obecnie na Ukrainie. Walczymy o naszą wolność i godność z systemem zła, który ma te same korzenie co w czasach ks. Popiełuszki. Ks. Jerzy uczy nas jak zwyciężać zło dobrem” – powiedział ks. Igor Rantsya, proboszcz katedry ukraińskiej św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, w trakcie uroczystych obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP w Seminarium Polskim w Paryżu, które były połączone z 30. rocznicą inauguracji pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Paryż

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Tomasz Sokół / polskifr.fr


Jak relacjonuje portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji polskifr.fr, uroczystości rozpoczęły się od słów powitania wygłoszonych przez ks. prał. dr. Gawrona. Następnie o 10:00 sprawowano Mszę św. pod przewodnictwem rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ks. Bogusław Brzyś powiedział do zebranych: „Chcemy się tak modlić, żeby ta modlitwa była miła Bogu, ale aby też część ducha ks. Jerzego, jego wiary, jego odwagi, męstwa przeszła na nas, a zwłaszcza żebyśmy się nauczyli od niego i zainspirowali jego przykładem pięknej łagodności i postawy, która polegała na cierpliwym zwyciężaniu zła nie złem, ale dobrem”.

ks. Tomasz Sokół / polskifr.fr


Homilię wygłosił ks. prał. Gawron. Administrator Seminarium w homilii odniósł się do postawy bł. ks.. Popiełuszki, patrona dnia – św. Atanazego oraz wspominanego w czytaniu mszalnym św. Szczepana. Oni „uwielbiali Boga, bo dane im było nie tylko w Chrystusa wierzyć, ale z Chrystusem odnosić zwycięstwo nad złem. I dzisiaj trzeba dopisać moje i twoje imię, abyśmy idąc za mottem bł. ks. Popiełuszki, męczennika wolności, umieli też zło dobrem zwyciężać”.


Zebrani mogli także wysłuchać utworów patriotycznych i religijnych w wykonaniu chóru „Totus Tuus” oraz chóru dziecięcego „Uwierz Polsko” pod kierunkiem Urszuli Szoja.


Na 11:30 zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku bł. ks. Popiełuszki, o którego historii opowiedział Andrzej Dembiński – jego inicjator. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy pomnik ks. Jerzego poza Polską.


Przy okazji uroczystości przy pomniku ks. Popiełuszki za pomoc Polaków, polskiego Kościoła i Polskiej Misji Katolickiej we Francji dla Ukrainy podziękował ks. Igor Rantsya, proboszcz katedry ukraińskiej św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu. „Ks. Jerzy walczył o wolność i godność człowieka z systemem zła. To samo mamy obecnie na Ukrainie.. Walczymy o naszą wolność i godność z systemem zła, który ma te same korzenie co w czasach ks. Popiełuszki. Ks. Jerzy uczy nas jak zwyciężać zło dobrem” – powiedział ks. Igor.

Reklama


O 12:30 odbył się poczęstunek w Seminarium w Paryżu. Ambasador RP w Paryżu Jan Emeryk Rościszewski skierował okolicznościowe przemówienie do zebranych: „Spotykamy się w momencie absolutnie unikalnym. Jesteśmy spadkobiercami tych wszystkich pięknych tradycji. Widząc to, co się dzieje na świecie, w Europie, na terenie Ukrainy, czujemy przede wszystkim ducha Konstytucji 3 Maja. To, że naród ukraiński dzisiaj powstał i potrafi bronić tych wartości, tych zasad, tej wolności, to jest również duch naszej Konstytucji 3 Maja, która była uchwalona ponad 230 lat temu. To jest ten duch polskości. Dziś realizuje się to, o czym mówił Ojciec Święty w swojej sławnej homilii, będąc z wizytą na Ukrainie, że potrzebne są Europie dwa płuca: wschodnie i zachodnie. Myślę, że dziś jesteśmy świadkami realizacji wielkiej myśli św. Jana Pawła II”.


Ambasador złożył też życzenia Polonii z okazji jej Święta Flagi i 3 Maja oraz docenił organizację i poziom artystyczny uroczystości.

Podziel się cytatem

polskifr.fr

ks. Igor Rantsya

ks. Igor Rantsya
2022-05-02 17:11

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Michel Aupetit nowym arcybiskupem Paryża

[ TEMATY ]

arcybiskup

Paryż

Olivier LPB / Wikimedia Commons / pl.wikipedia.org

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną w związku z osiągnięciem przewidzianego prawem wieku przez dotychczasowego arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois i mianował jego następcą dotychczasowego biskupa Nanterre, 66 -letniego Michela Christiana Alaina Aupetit.

Nowy arcybiskup Paryża urodził się 23 marca 1951 r. w Wersalu. Po studiach medycznych przez 21 lat wykonywał zawód lekarza. W 1990 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji paryskiej i 24 czerwca 1995 roku, w wieku 44 lat przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Jean-Marie Lustigera. Następnie pracował duszpastersko. Od 2006 r. był wikariuszem generalnym archidiecezji paryskiej. 2 lutego 2013 r. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji paryskiej, przydzielając stolicę tytularną Maxita. Sakrę biskupią przyjął 19 kwietnia 2013 roku z rąk kard. André Vingt-Trois. Niespełna rok później – 4 kwietnia 2014 Papież Franciszek mianował go ordynariuszem podparyskiej diecezji Nanterre. Posiada doktorat z medycyny, dyplom z etyki medycznej i bakalaureat kanoniczny w dziedzinie teologii. W obrębie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady "Rodzina i Społeczeństwo" oraz grupy roboczej ds. bioetyki.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję