Reklama

Kościół

Jasna Góra: „Zapiski więzienne” Prymasa Wyszyńskiego na inaugurację ogólnopolskiego dziękczynienia za jego beatyfikację

„Najbardziej wartościowe chwile, jakie przeżyłem, zdarzyły mi się w więzieniu” – to według reżysera Jarosława Tochowicza kluczowe zdanie dzisiejszego spektaklu. Monodram monumentalny „Zapiski więzienne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - droga duchowa” został zaprezentowany dziś na Jasnej Górze w przeddzień ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Wszystkie słowa użyte w monodramie są bł. kard. Wyszyńskiego. Można powiedzieć, że jest on pierwszym scenarzystą. – To on, oczywiście przez aktora, wypowiada się na scenie. Jest to też jednak przedstawienie, bo jest scenografia i muzyka – tłumaczył w rozmowie przed spektaklem reżyser i scenarzysta sztuki Jarosław Tochowicz.

Jak wyjaśnił dalej, nie jest to opowieść historyczna ani biograficzna o Prymasie Wyszyńskim – to wszystko zarysowuje się w tle – ale jest to jego „ścieżka duchowa”, zwrócenie uwagi na to, co działo się w jego wnętrzu.

Podziel się cytatem

Twórca docenia wybitną, wielką, życiową rolę Piotra Piechy z krakowskiego Teatru Ludowego, który „gra ogromną gamą uczuć”. - Uwiarygodnił i w sposób znakomity zmierzył się z postacią bł. kardynała, który tak naprawdę w swoim życiu jako człowiek przeszedł wszystko, od strachu, płaczu, zwątpienia, po dni bezgranicznego zaufania Bogu – podkreślił reżyser.

Reklama

- Nasz utwór wykracza poza teatr, przestał nim być w pewnym momencie, a stał się formą rekolekcji, traktujemy go jako dar - obcowanie ze słowem Prymasa, który zresztą był obdarzony niezwykłym literackim talentem – powiedział Tochowicz.

Przygotowanie przedstawienia zajęło prawie półtora roku.

„Zapiski więzienne” są dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego od września 1953 r. do października 1956 r. W tym czasie więziony Prymas prowadził bardzo regularnie rodzaj dziennika. Obok kroniki życia codziennego zawiera on również zapis „dziejów duszy”, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące jego osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

Monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” Prymasa to artystyczne, ale przede wszystkim duchowe wprowadzenie w obchody narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które już dziś rozpoczęły się na Jasnej Górze.

Jutro Suma odpustowa z racji uroczystości Królowej Polski, w którą w tym roku wpisuje się wdzięczność za życie i posługę bł. Prymasa, który sam nazwał się jasnogórskim.

2022-05-02 19:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystości 3-majowe i dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

przeor

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego jest przypieczętowaniem czegoś ważniejszego niż tylko jego osobistej świętości. Jest pokazaniem, że droga jego życia jest sprawdzona i wciąż aktualna - zauważył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Tegoroczna uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja, będzie w Sanktuarium czasem narodowego dziękczynienia za bł. kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Paulini zapraszają do licznego udziału za Jego beatyfikację.

O. Samuel Pacholski podkreślił, że przesłaniem “na dziś” kard. Wyszyńskiego jest zwyciężać świat miłością. „Prymas pozostaje znakiem wielkiej miłości i niewzruszonej nadziei, bo kiedy śledzimy jego życiorys, to widzimy, że był to człowiek niezwykle doświadczany przez życie. Przy tym bardzo pokorny i z wielką cierpliwością znosił nienawiść, upokorzenia i liczne prześladowania” - przypomniał jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wolę Kościół poraniony niż Kościół, który pozostaje chory

2022-08-08 14:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Niech to spotkanie pomoże wam poczuć się wspólnotą, częścią misyjnego życia Kościoła, który nigdy nie bał się wychodzić na spotkanie nowych horyzontów i granic. Z kreatywnością i odwagą głoście miłosierdzie i czułość Boga” - powiedział papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do młodych ewangelizatorów uczestniczących w spotkaniu pod hasłem „Hechos 29” w Monterrey, w Meksyku.

Ojciec Święty przypomniał słowa wypowiedziane podczas podróży do Kanady, że wciąż trzeba znajdować nowe sposoby głoszenia Ewangelii tym, którzy jeszcze nie spotkali Chrystusa. To zakłada kreatywność duszpasterską, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie żyją, nie czekając na ich przyjście, ale tam, gdzie żyją, odkrywając znaczenie słuchania, dialogu i spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję