Reklama

Wiara

11 maja

#TrzymajSięMaryi: Zależna i potrzebująca. Czy Bóg ceni sobie samowystarczalność?

W Ewangelii, którą dziś czytamy, Maryja jest… zależna. Jej przyszłość zależy całkowicie od decyzji Józefa – od tego, czy Jej uwierzy; czy uwierzy Bogu.

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

wikimedia.com

William A. Bouguereau, "Madonna Tronująca"

William A. Bouguereau,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją małżonkę do siebie. Mt 1,21-21.24.

W Ewangelii, którą dziś czytamy, Maryja jest… zależna. Jej przyszłość zależy całkowicie od decyzji Józefa – od tego, czy Jej uwierzy; czy uwierzy Bogu. Maryja jest zależna i potrzebuje Józefa. Właśnie wróciła do Nazaretu po trzech miesiącach nieobecności, spędzonych w odległym Ein Karem. Kiedy opuszczała Nazaret, była już poślubiona Józefowi, ale jeszcze z nim nie mieszkała. Po trzech miesiącach wraca w ciąży, która za niedługi już czas zacznie być widoczna. To, czego Józef może być pewien, to że nie jest to jego dziecko. Czyje zatem jest? Boga. My to wiemy, ale postawmy się na miejscu Józefa – nawet jeśli był najufniejszym, najmniej podejrzliwym, najsprawiedliwszym człowiekiem w historii świata.

Jest w tym coś irytującego. Maryja jest niewinna, Józef jest niewinny. A znaleźli się w naprawdę fatalnej sytuacji. Przez kogo? Gdzie ten Ktoś teraz jest? Coś zamierza zrobić?

Podziel się cytatem

Reklama

Owszem, Pan Bóg wkracza w pewnym momencie w tę historię, ale najpierw pozwala, by Józef sam próbował znaleźć wyjście, a Maryja była całkowicie zdana na niego i od niego zależna. Zresztą, nawet gdy już wreszcie zainterweniuje, to nie zrobi tego zmuszając Józefa do czegokolwiek. Bóg mówi do niego we śnie, przez co zostawia mu niejako „wyjście awaryjne”. Rano, po przebudzeniu, Józef będzie mógł zrobić to, co polecił mu anioł. Ale równie dobrze, z czystym sumieniem, będzie mógł machnąć ręką i powiedzieć: „Sen mara, Bóg wiara… Co to ja miałem…? A tak! Oddalić Maryję…”. Nawet po owym sennym objawieniu anioła i wyraźnej podpowiedzi ze strony Boga decyzja nadal należy do Józefa. I ma on prawo podjąć każdą możliwą decyzję. Do końca Maryja zależna jest od Józefa, zdana na niego. Potrzebuje go.

Reklama

To nie „podłe” ze strony Pana Boga? Najpierw o coś prosi, do czegoś zaprasza… A potem zostawia nas na łasce ludzi? Skazuje na zależność od innych? Nie powinien o nas zadbać osobiście, pousuwać przeszkody z drogi, zabezpieczyć nas pod każdym względem? Czy bycie zależnym od innych jest komfortowe, bezpieczne? Ludzie są przecież tak bardzo zawodni. Ludzie potrafią też być niewrażliwi, czasem okrutni. Mogą odmówić, upokorzyć. Ich możliwości często są bardzo ograniczone. Mogą pomóc tylko trochę, albo w nie do końca właściwy sposób. To naprawdę musi tak być, żebyśmy nawzajem się potrzebowali?

Widocznie tak, skoro Bóg nie oszczędził tego nawet Matce swojego Syna i to w tak dramatycznym momencie, w którym nieadekwatna ludzka decyzja mogła kosztować Ją i Syna Bożego życie. Najwidoczniej to jest konieczne, byśmy się nieustannie nawzajem potrzebowali. Może po prostu to także jest częścią bycia „na obraz i podobieństwo” Jego, który w Trójcy jest przecież Wspólnotą Dającą i Przyjmującą, a nie Samowystarczalną Samotnością?

Red.

Tekst pochodzi z książki „Nocą szukałam. Rekolekcje maryjne – zrób to (nie) sam”, ks. Michał Lubowicki

[zdjecie id="127073"][/zdjecie]

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#TrzymajsieMaryi
<a href="https://www.niedziela.pl/trzymajsiemaryi"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-trzymajsiemaryi-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #TrzymajsieMaryi" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-05-10 21:00

Ocena: +27 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Matka i Córka Słowa. Czym jest Słowo Boże w twoim życiu?

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Thomas Graham/Fotolia.com

Jak trzeba być zaprzyjaźnionym ze Słowem Bożym, zanurzonym w Biblii i przesiąkniętym nią, żeby w momencie, w którym mamy nieodpartą potrzebę jak najpełniejszego i najgłębszego wypowiedzenia siebie, nie znajdować lepszych słów niż słowa Pisma Świętego?

Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię – a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia zachowuje dla tych, co się Go boją. On przejawia moc ramienia swego, rozprasza pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje – jak przyobiecał naszym ojcom – na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki». Łk 1,46-55.

CZYTAJ DALEJ

Dr Rayzacher-Majewska: religia w szkole jest kluczowa dla formacji ogólnoludzkiej

2023-11-28 11:10

[ TEMATY ]

religia

Adobe Stock

Religia jest jedną z kluczowych lekcji, które służą formacji ogólnoludzkiej i chrześcijańskiej. Czy osoba, która nie ma fundamentalnej wiedzy biblijnej lub pojęcia o największych chrześcijańskich uroczystościach, może pretendować do miana osoby wykształconej? - mówi w rozmowie z KAI dr Aneta Rayzacher-Majewska. Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP i wykładowca katechetyki z UKSW komentuje też polityczne zapowiedzi usunięcia religii ze szkół oraz najnowsze dane dotyczące uczęszczania na ten przedmiot.

Z danych zebranych przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP wynika, że średnia frekwencji na lekcjach religii w Polsce to nieco ponad 80%. To powód do optymizmu czy pesymizmu?

CZYTAJ DALEJ

Piotrkowski Męski Różaniec u progu Adwentu

2023-11-29 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Już w najbliższą niedzielę  rozpoczyna się Adwent. Dzień wcześniej, tj. w sobotę 2 grudnia 2023 r., ulicami miasta przejdzie 57. Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję