Reklama

Kościół

Jerozolima: od 175 lat 3 maja odprawiane są Msze Pro Polonia w Bazylice Bożego Grobu

W 1847 r. książę Roman Stanisław Sanguszko ufundował w Bazylice Grobu Bożego intencję Mszy świętej 3 maja - za Polskę. Już od 175 lat w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy Grobie Pańskim w Jerozolimie spotykają się Polacy na modlitwie za ojczyznę.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

– Uroczysta Msza Pro Polonia celebrowana 3 maja każdego roku o poranku w Grobie Pańskim ma tradycję sięgającą 1847 r. Zapoczątkował ją książę Roman Stanisław Sanguszko o przydomku "Sybirak". Został on zesłany na Syberię za udział w powstaniu listopadowym. Po 14 latach zesłania przybył do Ziemi Świętej, by odbyć pielgrzymkę dziękczynną za uwolnienie z poniewierki syberyjskiej. Oprócz intencji mszalnej za ojczyznę, ufundował Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie kielich wotywny z napisem: "Votum exulum Polonorum A. D. 1847" - opowiada w rozmowie z KAI Mariola Serafin, uczestniczka dzisiejszej liturgii.

W tym roku Mszy w Grobie Pańskim przewodził wikariusz Kustodii o. Dobromir Jasztal OFM, a homilię wygłosił o. Narcyz Klimas OFM. W koncelebrze wzięli udział księża i zakonnicy posługujący w Ziemi Świętej.

Podziel się cytatem

W kazaniu o. Klimas przypominając maksymę o historii jako najlepszej nauczycielce życia, omówił historię Polski i wpisaną w jej dzieje obecność Maryi. "Nasza narodowa historia od samego początku związana jest z kultem Maryi. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Z XIII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego «Bogurodzica»" - mówił.

Reklama

- Naród przeszedł przez grób. Przez 150 lat trwała niewola, w czasie której Polacy uświadamiali sobie, że jest Ktoś, kto ma za sobą doświadczenie grobu. Grobu, przed którym my dziś tu stoimy. Że Ten, który przeszedł przez grób, Jezus Chrystus, stał się zwiastunem zmartwychwstania. Naród czuł, że historyczny cios, niewola, zadana prawie nazajutrz po wielkiej reformie 3 Maja, jest krzywdą. Że w imię sprawiedliwości, w imię ładu i moralności, po doświadczeniu grobu musi przyjść zmartwychwstanie – mówił franciszkanin.

Jak co roku na liturgii były obecne siostry elżbietanki posługujące w Starym i Nowym Domu Polskim. Zaprosiły one uczestników liturgii na uroczyste śniadanie. Wśród zaproszonych gości był Przemysław Czyż, Przedstawiciel RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej, oraz przedstawiciele polskiej ambasady w Tel Awiwie, a także przebywający w Jerozolimie i okolicach Polacy.

2022-05-03 15:30

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika Grobu Pańskiego zamknięta, ale modlitwa nie ustaje

[ TEMATY ]

modlitwa

Jerozolima

epidemia

koronawirus

Bazylika Grobu Pańskiego

Fotolia.com

Choć Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie została zamknięta, nie przestała być miejscem modlitwy. Wręcz przeciwnie. Modlitwa w tej świątyni jest teraz jeszcze bardziej intensywna, choć ograniczona do najwyżej dziesięciu osób - zapewnia o. Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej.

Podkreśla on, że modlitwę w Bazylice prowadzą na przemian trzy główne wspólnoty chrześcijańskie: prawosławna, ormiańska i katolicka. Modlą się o zakończenie epidemii, a także za wszystkich, którzy zostali nią dotknięci, w tym w sposób szczególny za pracowników służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję