Reklama

Kościół

Jerozolima: od 175 lat 3 maja odprawiane są Msze Pro Polonia w Bazylice Bożego Grobu

W 1847 r. książę Roman Stanisław Sanguszko ufundował w Bazylice Grobu Bożego intencję Mszy świętej 3 maja - za Polskę. Już od 175 lat w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy Grobie Pańskim w Jerozolimie spotykają się Polacy na modlitwie za ojczyznę.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Uroczysta Msza Pro Polonia celebrowana 3 maja każdego roku o poranku w Grobie Pańskim ma tradycję sięgającą 1847 r. Zapoczątkował ją książę Roman Stanisław Sanguszko o przydomku "Sybirak". Został on zesłany na Syberię za udział w powstaniu listopadowym. Po 14 latach zesłania przybył do Ziemi Świętej, by odbyć pielgrzymkę dziękczynną za uwolnienie z poniewierki syberyjskiej. Oprócz intencji mszalnej za ojczyznę, ufundował Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie kielich wotywny z napisem: "Votum exulum Polonorum A. D. 1847" - opowiada w rozmowie z KAI Mariola Serafin, uczestniczka dzisiejszej liturgii.

W tym roku Mszy w Grobie Pańskim przewodził wikariusz Kustodii o. Dobromir Jasztal OFM, a homilię wygłosił o. Narcyz Klimas OFM. W koncelebrze wzięli udział księża i zakonnicy posługujący w Ziemi Świętej.

Podziel się cytatem

Reklama

W kazaniu o. Klimas przypominając maksymę o historii jako najlepszej nauczycielce życia, omówił historię Polski i wpisaną w jej dzieje obecność Maryi. "Nasza narodowa historia od samego początku związana jest z kultem Maryi. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Z XIII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego «Bogurodzica»" - mówił.

Reklama

- Naród przeszedł przez grób. Przez 150 lat trwała niewola, w czasie której Polacy uświadamiali sobie, że jest Ktoś, kto ma za sobą doświadczenie grobu. Grobu, przed którym my dziś tu stoimy. Że Ten, który przeszedł przez grób, Jezus Chrystus, stał się zwiastunem zmartwychwstania. Naród czuł, że historyczny cios, niewola, zadana prawie nazajutrz po wielkiej reformie 3 Maja, jest krzywdą. Że w imię sprawiedliwości, w imię ładu i moralności, po doświadczeniu grobu musi przyjść zmartwychwstanie – mówił franciszkanin.

Jak co roku na liturgii były obecne siostry elżbietanki posługujące w Starym i Nowym Domu Polskim. Zaprosiły one uczestników liturgii na uroczyste śniadanie. Wśród zaproszonych gości był Przemysław Czyż, Przedstawiciel RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej, oraz przedstawiciele polskiej ambasady w Tel Awiwie, a także przebywający w Jerozolimie i okolicach Polacy.

2022-05-03 15:30

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: w Bazylice Grobu Pańskiego odkryto starożytny ołtarz

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Podczas prowadzonych ostatnio prac konserwatorskich w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie przypadkowo natknięto się na stojącą w bocznym korytarzu kamienna płytę, która okazała się mensą głównego ołtarza z XII wieku. Pod pokrytą inskrypcjami z wielu wieków płytą o wymiarach 2,5 x 1,5 m odkryto misterne ozdoby, jakimi ozdabiano średniowieczne ołtarze w Europie.

Amit Re`em, archeolog z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w wywiadzie dla agencji Reutera zwrócił uwagę,

CZYTAJ DALEJ

Rzym: 1500-lecie Matki Bożej w Portyku

2024-07-17 12:42

[ TEMATY ]

Matka Boża

przesłanie

papież Franciszek

Portyk

Karol Porwich/Niedziela

Wpatrujcie się w Maryję jako w znak pocieszenia i pewnej nadziei, macierzyńskie oblicze Boga i miejsce schronienia - pisze Papież do kustoszy jednego z najstarszych rzymskich wizerunków Matki Bożej: Najświętszej Maryi Panny w Portyku, Opiekunki Wiecznego Miasta. W tym roku przypada 1500-lecie kultu tego obrazu.

W swym przesłaniu Franciszek przypomina jego historię. Przedstawia on wizerunek Maryi, która ukazała się rzymskiej patrycjuszce Galli w portyku, w którym przyjmowała ona ubogich i pielgrzymów. Papież przypomina, że objawienie to miało miejsce w trudnych dla Kościoła czasach i dokonało się w obecności papieża Jana I, który cierpiał i umarł za pokój, nie wyrzekając się swej wiary, i, jak dodaje Franciszek, był zakładnikiem spisków politycznych i bratobójczych wojen. Były to czasy, w których Italia doświadczała konsekwencji inwazji ariańskich Ostrogotów. Wspominając ówczesne objawienie Matki Bożej, poprzez które rozciągała Ona swój płaszcz na papieżem Janem, Franciszek zachęca to żarliwej modlitwy o pokój w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Bytom: urzędnicy zakazali bicia dzwonów w parafii Bożego Ciała

2024-07-18 09:59

[ TEMATY ]

parafia

dzwony

Kościół: Autorstwa Stanisław Kołodziejczyk/commons.wikimedia.org//Dzwony:Canva

Podczas niedzielnej Mszy św. w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach, proboszcz parafii ks. prałat. Henryk Oleś poinformował wiernych, że w związku z uprawomocnieniem się wyroku ws. skargi na zbyt głośne dzwony kościelne, na parafię został nałożony zakaz ich używania - czytamy na portalu wpolityce.pl.

Ks. Oleś powiedział też, że nie jest to wypadek odosobniony, gdyż ksiądz z innej bytomskiej parafii został już nawet ukarany z tego powodu, że nie posłuchał wezwania do wyciszenia dzwonów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję