Reklama

Kościół

Kardynał Dziwisz: „Patriarcha Cyryl utrudnia działania papieża”

Rola Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, który pobłogosławił wojnę Władimira Putina stanowi przeszkodę w mediacji, jaką mógłby prowadzić Kościół katolicki. Powiedział o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji Ansa były sekretarz św. Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz.

Emerytowany metropolita krakowski przypomniał działania, apele, modlitwy św. Jana Pawła II w związku z ówczesnymi konfliktami, między Chile a Argentyną, potem między Argentyną a Wielką Brytanią o Falklandy, i wreszcie konfliktem w Iraku. Zauważył, że dziś działania papieża Franciszka wydają się jeszcze trudniejsze. „Sytuacja nie sprzyja interwencjom papieskim. To, co powiedział Patriarcha Moskiewski, jest skandalem. To, że my, tu na Zachodzie, wszyscy jesteśmy narkomanami, wszyscy homoseksualistami, trudno nawet słuchać takich słów. Jedynym świętym jest on sam. Cyryl nie chce nawet wysłuchać apeli papieża” – skomentował. Kardynał Dziwisz jest jednak przekonany, że nieustanne wezwania papieża Franciszka do pokoju, a także działania dyplomacji watykańskiej, która jest jedną z najlepszych na świecie przyniosą swój skutek.

Następnie powiedział o życzliwości, jaką Polska okazała Ukraińcom podczas tych dwóch miesięcy agresji ze strony Rosji. Jednym z paradoksalnych skutków tej wojny, tym razem pozytywnym, „jest to, że dwa narody, które były do siebie wrogo usposobione w przeszłości, stały się przyjaciółmi. Swoje drzwi otworzyły nie tylko instytucje państwowe, ale także domy prywatne. Rywalizowali o przyjęcie tych gości, zwłaszcza kobiet i dzieci” – powiedział włoskiej agencji kard. Dziwisz. Przypomniał, że do Polski przybyło dotychczas ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. „Jeśli ktoś nie ma w domu osoby z Ukrainy, to czuje się trochę niedobrze” - żartował były sekretarz św. Jana Pawła II. Zaznaczył, że jedna czwarta mieszkańców Krakowa to dziś Ukraińcy.

„Nikt nie przypuszczał, że to się może zdarzyć, wydawało się, że po ostatniej wojnie światowej że nie będzie już więcej wojen w Europie. Ale nie. A ta wojna jest straszna, okrutna” – powiedział włoskiej agencji o konflikcie na Ukrainie kard. Stanisław Dziwisz.

2022-05-04 08:41

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie może pozostać księdzem, kto dopuszcza się wykorzystywania seksualnego

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nie może pozostać księdzem, kto dopuszcza się wykorzystywania seksualnego – oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla portugalskiego oddziału CNN. Potwierdził „tolerancję zero” wobec sprawców.

Wyjaśnił, że poprzez wykorzystanie seksualnie, ludzie Kościoła niszczą życie dziecka, które mieli prowadzić do Boga. Jednocześnie zaprzeczył, jakoby przyczyną wykorzystywania był celibat, gdyż w rodzinach celibatu nie ma, a tam również dochodzi do wykorzystywania. Nazwał je ohydnym i diabolicznym oraz wskazał, że sprawcy są albo chorzy, albo nikczemni i „wykorzystują swą pozycję dla własnej satysfakcji”.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję