Reklama

Europa

Zełenski i Szmyhal złożyli życzenia urodzinowe abp. Szewczukowi

Prezydent i premier Ukrainy Wołodymyr Zełeński i Denys Szmyhal przesłali życzenia arcybiskupowi większemu kijowsko-halickiemu Swiatosławowi Szewczukowi z okazji przypadających 5 maja jego 52. urodzin. Obaj politycy podkreślili jego zaangażowanie i autorytet na płaszczyźnie nie tylko kościelnej, ale także ogólnonarodowej.

[ TEMATY ]

Ukraina

Abp Szewczuk

Wołodymyr Zełenski

Wikipedia/Олександр Гаврик

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

„W ciągu tych lat swej owocnej pracy kościelnej Wasza Ekscelencja zyskał sobie autorytet duchowy i stał się mądrym przewodnikiem duchowym dla milionów wiernych” – napisał w swych pozdrowieniach prezydent kraju. Wyraził głęboki szacunek zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) za jego „aktywny udział w obywatelskim i społecznym życiu kraju i za niezachwianą postawę patriotyczną”. „Dziękuję Waszej Ekscelencji za działania praktyczne oraz za szczere modlitwy o zwycięstwo i pokój na naszej ziemi” – napisał szef państwa.

W życzeniach „w imieniu własnym i rządu” premier Szmyhal życzył solenizantowi trzech cnót: miłości, dobra i pokoju, zaznaczając przy tym, że te właśnie wyjątkowe wartości są „częścią składową człowieka, który wybiera dla siebie niełatwą drogę posługi duchowej”. „Wiem, że w czasach wojny i niezwykle złożonych wyzwań, gdy wspólnota ukraińska potrzebuje umocnienia i wsparcia duchowego, Wasza Ekscelencja zawsze okazuje aktywne stanowisko państwowotwórcze” – napisał szef rządu. Podkreślił, że „jest to również rękojmią naszego zwycięstwa nad wrogiem i zbudowania pokoju w naszym kraju”. Na zakończenie życzył głowie UKGK „długich lat życia, łaski Bożej, krzepkiego zdrowia i nowych osiągnięć” w jego szlachetnej i błogosławionej pracy duchowej”.

Przyszły arcybiskup urodził się 5 maja 1970 w Stryju na ziemi lwowskiej jako syn Jurija i Wiry Szewczuków. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 czerwca 1994 z rak ówczesnego zwierzchnika UKGK kard. Myrosława Lubacziwśkiego. W latach 2002-05 był sekretarzem osobistym jego następcy kard. Lubomyra Huzara. 14 stycznia 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym eparchii greckokatolickiej Opieki Matki Bożej w Buenos Aires (sakrę przyjął 7 kwietnia tegoż roku) a 10 kwietnia 2010 powołał go na administratora apostolskiego tej jednostki kościelnej. 23 marca 2011 Synod Biskupów UKGK wybrał go na urząd arcybiskupa większego kijowsko-halickiego i tym samym zwierzchnika grekokatolików ukraińskich. Decyzję tę papież potwierdził dwa dni później.

2022-05-05 19:11

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w 39. dniu wojny: Rozdziera serce, jak Rosjanie zabierają zrabowane mienie niewinnie zamordowanych Ukraińców

[ TEMATY ]

Ukraina

Abp Szewczuk

wojna na Ukrainie

Artur Stelmasiak

Abp Światosław Szewczuk

Abp Światosław Szewczuk

„Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa w wyzwolonych miastach widzimy straszne zbrodnie wojenne, masowe groby z setkami martwych ciał, ludzi rozstrzeliwanych na ulicach, czasem ze związanymi rękami, nagie ciała kobiet, których nie zdążyli spalić. Już sam fakt, że rosyjska armia wywozi z Ukrainy zrabowane mienie pełnymi ciężarówkami, rozdziera serce. Majątek tych niewinnie zamordowanych Ukraińców” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w wideoprzesłaniu, w 39. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą.

Abp Szewczuk zauważył, że podczas ostatniego dnia i nocy ukraińska ziemia znów drży od rosyjskich bomb i pocisków. „Nasze miasta i wsie znów płoną. Jęk, płacz i krzyk słychać dziś z ukraińskiej ziemi aż do nieba” - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ks. Dariusz Zalewski biskupem pomocniczym w Ełku

2022-09-24 12:37

[ TEMATY ]

biskup

bp Dariusz Zalewski

diecezjaelk.pl

Ojciec Święty mianował księdza Dariusza Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Warszawie.

Nuncjatura Apostolska

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję