Reklama

Nowe Kramsko: Odpust parafialny

Z życia diecezji - z życia regionów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziewczyna z Nazaretu

8 września Kościół katolicki obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Bożej Siewnej. Jest to dzień poświęcenia ziaren pod urodzajny siew. Nieprzypadkowo dzień ten wybrano, by czcić Narodzenie Maryi - narodzenie ziarna zbawienia. Parafia w Nowym Kramsku nosi właśnie wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę, 8 września, przy Grocie Matki Bożej z Lourdes, na placu przykościelnym ks. dr A. Oczachowski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, odprawił odpustową Mszę św. W homilii powiedział m.in.: "Moment narodzenia Maryi był tak mało ważny w owym czasie, że nikt z biblistów nie wspomina o tym. Dopiero fakt, iż Maryja stała się Matką Odkupiciela, sprawił, że ujrzeliśmy Ją w innym świetle. Dając człowieczeństwo Bożemu Synowi, stała się Matką Bożą". A mówiąc o narodzeniu Maryi, zwrócił uwagę na momenty narodzenia każdego z nas.: "Jak Trójjaki jest Bóg, tak my rodzimy się trzykrotnie: po raz pierwszy w momencie fizycznego pojawienia się na świecie, drugie narodzenie następuje podczas chrztu św., gdy rodzimy się dla Boga. Trzecie to to, nad którym często bolejemy - śmierć oddzielająca nas od życia ziemskiego, a odradzająca dla Boga".
Uczestnicy spotkania Eucharystycznego modlili się w intencji Papieża, wszystkich żywych i zmarłych parafian, księży proboszczów, dobrodziejów oraz za urodzaj przyszłych plonów i za pokój na ziemi.
Po Mszy św. parafianie i goście w sali wiejskiej wysłuchali koncertu muzyki europejskiej w wykonaniu 32-osobowej orkiestry "Heman" z Zujd Wolde z Holandii. "Heman" to orkiestra amatorska istniejąca już ponad 80 lat. System holenderskiego szkolnictwa umożliwia dzieciom i młodzieży pobieranie nauki gry na instrumentach, mobilizując tym samym do pracy w tym kierunku, mając na celu grę w tego typu orkiestrach. Orkiestra prezentowała wysoki poziom artystyczny i kulturalny. Umiejętnościami wirtuozerskimi i wytworzeniem miłej atmosfery zupełnie oczarowała publiczność. Były bisy i okazja do odśpiewania Sto lat jednemu z członków zespołu. W takiej samej atmosferze przebiegło spotkanie przy poczęstunku w Domu Kultury.

Reklama

Wioletta Malinowska

Na dobry początek

Wiosną tego roku w parafii pw. św. Michała Archanioła w Witoszynie koło Żagania zostało założone Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo. Swoją działalność rozpoczęło od zorganizowania opieki i wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.
Od 3 do 13 lipca 41-osobowa grupa ministrantów, członków scholi oraz dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących pomocy wraz z sześcioma opiekunami przebywała na zorganizowanej przez stowarzyszenie kolonii w Sopocie. Uczestnicy zwiedzili Trójmiasto i jego okolice, odbyli rejs statkiem oraz spędzali czas na nadmorskiej plaży.
Oprócz formy wyjazdowej zorganizowano też półkolonie w Witoszynie Dolnym i Koninie Żagańskim. W pierwszej uczestniczyło 51 dzieci, a kadra liczyła 8 osób, a w drugiej było 32 uczestników, którym opiekowało się także 8 osób. Podczas pobytu na półkoloniach dzieci miały zapewniony ciepły posiłek.
Zorganizowanie wypoczynku letniego przez Stowarzyszenie Miłosierdzia było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, zwłaszcza Caritas Polskiej i samorządu Gminy Wymiarki, a także osób prywatnych, którym wdzięczni jesteśmy za wszelką pomoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Alicja Babiarz

Słubice

14 września w Słubicach w kościele pw. Świętego Ducha powstała finałowa scena niemieckiego filmu pod roboczym tytułem Światła w oddali w reż. Hansa Christiana Szmidta. W filmie produkowanym przez monachijską firmę Claussen-Wobke Filmproduktion GmbH grają polscy, niemieccy i rosyjscy aktorzy. W rolach głównych zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego i Aleksandrę Justę. Zdjęcia są dziełem Bogumiła Gotfrejowa nominowanego w tym roku do Oskara w kategorii filmu szkolnego za film pt. Męska sprawa. W zamyśle twórców Światła w oddali to obraz o wewnętrznych wyborach związanych z przekraczaniem granicy, tej międzypaństwowej i moralnej.

Reklama

Zbąszynek

5 września, w pierwszy czwartek miesiąca, w czasie Mszy św. w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku odbyło się uroczyste przyjęcie zobowiązań wiernych do wieczystej modlitwy za kapłanów. Podjęcie modlitwy zainicjowała Wspólnota Królowej Polski, która istnieje przy parafii od 1994 r. Modlitwa za kapłanów, tzw. apostolat "Margaretka", zrodził się w Medjugorie, a zaczyna już obejmować obie półkule. Wierni przyrzekają, że przez całe życie w wybranym dniu tygodnia będą modlić się za danego kapłana. Objęcie kapłana modlitwą jest włączeniem go w kwiat siedmiu darów Ducha Świętego i dlatego wierni tworzą siedmioosobowe grupy modlitwy, by codziennie ktoś modlił się w intencji danego kapłana. Przyrzeczenia modlitwy w Zbąszynku przyjął proboszcz ks. Jerzy Kordiak. W parafii utworzono 12 "Margaretek", czyli za 12 kapłanów modli się łącznie 81 osób.

Szkolenia

Zapraszamy kandydatów, sympatyków, młodzież chcącą założyć KSM na szkolenie informacyjno-formacyjne w terminie 4-6 października. Szkolenie przybliża uczestnikom zadania, środki, strukturę organizacyjną i program formacyjny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży zaprasza w dniach 11-13 października na szkolenie dla osób prowadzących lub pragnących prowadzić grupy domowe dla kandydatów do bierzmowania w ramach przygotowania młodzieży do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej.
Obydwa szkolenia odbędą się w domu rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze. Bliższe informacje i zgłoszenia: biuro KSM ul. Aliny 7 w Zielonej Górze, tel. (0-68) 320-72-96, 453-97-71 w dni robocze między 8.00-16.00.

Akademia

Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie organizuje w roku akademickim 2002/2003 Akademię Etyczno-Pedagogiczną w Zielonej Górze dla absolwentów Studium Edukacji Narodowej. Nauka obejmuje dwa semestry i zajęcia odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca. Opłata za jeden semestr wynosi 130 zł. Zapisy w Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi, tel. 324-46-94.

Jednym zdaniem

Katolicka Prywatna Szkoła Podstawowa w Nowej Soli od września mieści się w nowym budynku przy ulicy Muzealnej 40.

8 września Mszą św. w kościele pw. św. Marcina w Świdnicy rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Po Mszy św. odbył się przemarsz korowodu, występy zespołów ludowych oraz konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

13 września bp Paweł Socha spotkał się w Gorzowie Wlkp. z uczestnikami rekolekcji Odnowy w Duchu Świętym.

14 września w Sanktuarium Matki Bożej Grodowieckiej bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. odpustowej.

14 września bp Adam Dyczkowski wziął udział w uroczystościach 30-lecia sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

14 września w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbył się dzień skupienia dla katechetów, w którym wziął udział bp Paweł Socha.

15 września Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie Wielkim rozpoczęły się gminne uroczystości dożynkowe. Po Mszy św. odbył się przemarsz korowodu dożynkowego, koncert orkiestry dętej, występ Koła Gospodyń Wiejskich oraz ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą posesję w gminie.

15 września Mszą św. polową rozpoczęły się w Nosocicach III Dożynki Miejskie Głogowa. Zebranni obejrzeli występy zespołów folklorystycznych "Przedmościanki" i "Jaczowianki", zakopiańkiego zespołu "Rybka i Przyjaciele" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

15 września w bazylice mniejszej w Rokitnie bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. podczas tegorocznej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców.

17 września w konkatedrze pw. św. Jadwigi odprawiono Mszę św. w inetncji Ojczyzny i poległych w jej obronie w 63. Rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Po Mszy św. uczestnicy manifestacji spotkali się pod Obeliskiem Katyńskim, gdzie poświęcono obraz Matki Bożej Katyńskiej.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 1 października na Mszę św. o godz. 18.00 w kościele pw. Ducha Świętego inaugurującą nowy rok pracy. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w salce parafialnej.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza na nowennę Fatimskich Nocy Pokuty, która rozpocznie się 4 października o godz. 20.00.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję