Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkać Go, poznać i pokochać, dawać Go innym

Pytamy jak wychować dziś młodego człowieka na odpowiedzialnego chrześcijanina? Bez niedzielnej Eucharystii to mało realne. Eucharystyczny Ruch Młodych pomaga w kształtowaniu pełnej osobowości ludzkiej i dojrzałej postawy chrześcijańskiej.

[ TEMATY ]

Eucharystyczny Ruch Młodych

diecezja kielecka

archiwum prywatne

Pierwsze wczasorekolekcje ERM

Pierwsze wczasorekolekcje ERM

ERM to ruch międzynarodowy, wywodzący się z Krucjaty Eucharystycznej, założonej we Francji w 1916 roku. Na ziemie polskie jego ideę przeniosła św. Urszula Ledóchowska, która w 1925 r. w Pniewach zakłada pierwsze koło Krucjaty. W 1939 r. gromadzi już ok. 200 tys. członków w Polsce. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jej działalności. Na początku lat 60-ych XX w. Krucjata, za sugestią Jana XXIII, przeobraziła się w ruch, który nazwano ERM. Ruch odrodził się w 28 diecezjach na fali przygotowań do II Kongresu Eucharystycznego w Polsce (1985-1986) skupiając wówczas ok. 13 tys. dzieci. Dziś ERM jest obecny w 13 diecezjach, gdzie najdłużej działa w diec. poznańskiej, a najkrócej – kieleckiej.

ERM w naszej diecezji powołał ks. bp Jan Piotrowski w 2019 r. Pierwszym jego moderatorem mianował ks. dr. Sylwestra Robaka, którego od 2020 r. wspomaga ks. mgr lic. Zbigniew Rapcia. Od 26 lutego 2021 r. moderatorem diecezjalnym ERM jest ks. dr Andrzej Kaleta, do zadań którego należy powoływanie dziecięcych wspólnot eucharystycznych w parafiach i koordynowanie ich pracy w diecezji.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 15.05.2022

2022-05-09 09:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karczówka, 159 lat temu

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Karczówka

Agnieszka Dziarmaga

Klasztor na Karczówce – pamiętne miejsce koncentracji oddziałów powstańczych, jest rokrocznie miejscem centralnych obchodów rocznic wybuchu powstania styczniowego. Tegoroczne, ze względu na pandemię miały nieco skromniejszy charakter.

Uczestniczyło w nich m.in. kilkadziesiąt osób, które wcześniej przeszły w Marszu Pamięci z Białogonu na Karczówkę, czyli szlakiem, który 159 lat temu przemierzyli powstańcy.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Woda Jordanu jest uświęcona!

2022-12-09 12:27

Maria Fortuna- Sudor

Miejsce chrztu Jezusa

Miejsce chrztu Jezusa

To moja pierwsza wyprawa do Jordanii. Jakoś wcześniej nie było mi po drodze. Ale oto jestem na krakowskich Balicach i czekam na lot do Ammanu…

Ze zdziwieniem stwierdzam, że w listopadowy czas aż tyle osób wybiera się do kraju nazywanego „ziemią proroków”. Z informacjami zdobytymi w Internecie i w przewodnikach wsiadam do samolotu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję