Reklama

Kościół

Demokratyczna Republika Konga: przygotowania na przyjęcie papieża

W niedzielę, 8 maja, do miasta Goma – stolicy prowincji Kiwu Północne. w Demokratycznej Republice Konga przybyła delegacja krajowego komitetu ds. przyjęcia papieża Franciszka (rządowo-kościelnego) oraz zespół przygotowawczy ze strony Stolicy Apostolskiej – informuje portal mediacongo.net.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do Gomy przybył wicepremier Alexis Gisaro, reprezentujący premiera, któremu towarzyszyli inni członkowie rządu. Kościół reprezentuje kardynał Fridolin Ambongo – arcybiskup Kinszasy, natomiast ze strony Watykanu obecni są przedstawiciele żandarmerii, Gwardii Szwajcarskiej, Biura Papieskich Ceremonii Liturgicznych oraz logistyków. Celem ich pobytu jest zbadanie terenu Gomy, gdzie Ojciec Święty zostanie przyjęty po wizycie w Kinszasie. Ekipa z wyprzedzeniem obejrzała również miejsce, w którym stanie podium do odprawiania papieskiej Mszy św.

Rząd i Kościół katolicki pragną serdecznie powitać papieża Franciszka, który po raz pierwszy odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Ojciec Święty będzie przebywał w tym kraju od 2 do 5 lipca, głównie w Kinszasie i Gomie. Wizyta ta będzie obejmowała także teren Sudanu Południowego.

2022-05-09 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: chrzest bramą nadziei

[ TEMATY ]

audiencja

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do niesienie Jezusa w świat, a zwłaszcza tym, „którzy przeżywają sytuację żałoby, rozpaczy, ciemności i nienawiści” zachęcił Ojciec Święty w swojej pierwszej po wakacyjnej przerwie audiencji ogólnej. Wskazał na znaczenie chrztu, jako bramy nadziei. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 7 tys. wiernych.

Papież wyszedł w swojej katechezie od przypomnienia, że chrześcijanie w przeszłości dążyli do tego, aby kościoły były zorientowane w kierunku wschodnim. Wschód jest, bowiem miejscem, które przypomina nam o Chrystusie, Słońcu wschodzącym z wysoka na horyzoncie świata. Natomiast Zachód jest stroną świata, gdzie światło umiera. Do tej symboliki nawiązywały dawne obrzędy chrztu. W tym kontekście Franciszek stwierdził, że bycie chrześcijaninem oznacza „spoglądanie na światło, nieustanne dokonywanie wyznania wiary w światło, nawet wówczas gdy świat spowity jest nocą i ciemnościami”.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję