Reklama

Konserwacje i Kościoły 2006 Targi w Toruniu

Niedziela Ogólnopolska 44/2006, str. 56

Stoisko „Niedzieli” na targach w Toruniu
Archiwum

Stoisko „Niedzieli” na targach w Toruniu<br>Archiwum

W dniach 12-14 października br.odbywały się w Toruniu XI Targi Konserwatorskie 2006, IX Forum Konserwacji Zabytków i III Targi Wyposażenia, Usług, Sztuki i Dewocjonaliów - Kościoły 2006. W czasie otwarcia Targów, na których obecni byli m.in. biskup włocławski Wiesław Mering - przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bp bydgoski Jan Tyrawa, biskup toruński Andrzej Suski, senator Michał Wojtczak oraz konserwatorzy zabytków z całej Polski, podkreślano wyjątkowość toruńskiego spotkania, dającego możliwość współpracy firm, które w normalnych warunkach konkurują, a mimo to są zdolne wspólnie przygotować służące ogółowi duże przedsięwzięcia. Gospodarz miejsca - bp Suski podkreślił, że Kościół zawsze stał na straży kultury i sztuki. Tomasz Merta podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalny konserwator zabytków powiedział m.in., że Toruń, tak bardzo bogaty w zabytki, jest właściwym miejscem, aby stworzyć odpowiedni klimat do takiego spotkania. Znaczenie Szkoły Konserwacji i Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w dziele przywracania piękna zabytkom oraz w osiągnięciach naukowych na tym polu podkreślił Michał Zaleski - prezydent Torunia.
W czasie spotkań warsztatowych, prezentacji i dyskusji przeprowadzono również forum wymiany myśli i doświadczeń. Odbyła się także debata o sakramencie pojednania na temat: „Czy konfesjonał jest nam jeszcze potrzebny?”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję