Reklama

Świadek wielkiego pontyfikatu

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 5

Członkowie i współpracownicy Fundacji Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie 22 października, w czasie gdy Benedykt XVI skierował do nich specjalne pozdrowienie
Grzegorz Gałązka

Papieskie pozdrowienie

Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi dwudziestopięciolecie istnienia. Dziękuję wam za troskę o zachowanie w pamięci nauczania i dzieła mojego wielkiego Poprzednika. Wszystkim życzę obfitych łask Bożych i serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI Podczas modlitwy „Anioł Pański”

Watykan, 22 X 2006

Fundacja Jana Pawła II powołana została do istnienia na mocy dekretu Ojca Świętego Jana Pawła II 16 października 1981 r. Od samego początku służy pielgrzymom z Polski i z zagranicy przybywającym do Wiecznego Miasta, gromadzi dokumentację i rozpowszechnia nauczanie Jana Pawła II, dba o rozwój i zachowanie dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej, pogłębianie więzów między Stolicą Apostolską a narodem polskim, a także udziela stypendiów naukowych osobom z Europy Środkowo-Wschodniej na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wszystkie te cele Fundacja realizuje przez wyspecjalizowane instytucje: Dom Polski Jana Pawła II w Rzymie, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, a także Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. O działalności Fundacji i jej znaczeniu przypomniały uroczystości 25-lecia Fundacji Jana Pawła II, obchodzone w Rzymie w dniach 21-23 października br. Do Rzymu z tej okazji przybyli członkowie i przyjaciele Fundacji z 16 krajów świata.

Msza św. w Bazylice św. Piotra

Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra przy ołtarzu Katedry św. Piotra. Przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, w koncelebrze z kard. Adamem Maidą z USA, abp. Szczepanem Wesołym - przewodniczącym Rady Fundacji, abp. Stanisławem Ryłko - przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich i wieloma innymi kapłanami. W homilii abp Kowalczyk przybliżył znaczenie wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, jego ogromne owoce dla Kościoła dziś. Uczestnicy Mszy św. modlili się również przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II.

Reklama

W Domu Polskim Jana Pawła II

Tego samego dnia wieczorem w Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia 1200 została odsłonięta i poświęcona VIII Tablica Dobroczyńców Fundacji Jana Pawła II. Głębokie świadectwo o życiu i ostatnich chwilach Jana Pawła II złożył kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski.

W Kościele Santo Spirito

22 października, kolejny dzień obchodów 25-lecia Fundacji Jana Pawła II, rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Rzymie, w pobliżu Placu św. Piotra. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz, w koncelebrze z kard. Adamem Maidą, abp. Józefem Kowalczykiem, abp. Szczepanem Wesołym, abp. Stanisławem Ryłko, bp. Janem Szkodoniem i bp. Janem Zającem, a także wieloma innymi kapłanami. Homilię wygłosił abp Stanisław Ryłko. Nawiązując do obchodzonego w Kościele Dnia Misyjnego, podkreślił, że właśnie misyjność Kościoła jest kluczem do zrozumienia pontyfikatu Jana Pawła II, który rozpoczynał się na Placu św. Piotra w sposób uroczysty dokładnie 28 lat temu, 22 października 1978 r.

„Anioł Pański” z Benedyktem XVI

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy Eucharystii udali się na Plac św. Piotra na niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Przemawiając po polsku, Ojciec Święty w sposób szczególny pozdrowił Fundację Jana Pawła II i podziękował za wierne zachowywanie dzieła i dziedzictwa Jana Pawła II.

Reklama

Koncert ku czci Jana Pawła II

Tego samego dnia wieczorem odbył się koncert „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Fundacji Jana Pawła II” w Audytorium Palazzo Pio przy Via della Conciliazione. Koncert przy współudziale TVP 2 zorganizowała Fundacja Jana Pawła II, na czele z jej administratorem ks. Stefanem Wylężkiem. Koncert prowadziły znane prezenterki telewizyjne: Grażyna Torbicka i Anna Popek wraz z Piotrem Adamczykiem. Uczestnicy koncertu mogli podziwiać m.in. Natalię Kukulską, Mieczysława Szcześniaka, Alicję Bachledę Curuś, Małgorzatę Kożuchowską, Andrzeja Seweryna, a także wykonawców z USA, Kanady, Indonezji i Ukrainy.

Audiencja u Benedykta XVI

23 października, w ostatnim dniu obchodów rocznicowych, wszystkich członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II przyjął Benedykt XVI na specjalnej audiencji w Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim. Ze słowami pozdrowienia do Ojca Świętego zwrócił się kard. Stanisław Dziwisz. Zapewnił o jedności z Nastepcą św. Piotra. Podziękował Benedyktowi XVI za spotkanie z Fundacją. Papież w swoim przemówieniu wskazał na rolę, jaką odgrywa Fundacja, dokumentując Pontyfikat Jana Pawła II. „To nie jest jedynie archiwizowanie nauczania i gestów Jana Pawła II, ale sięganie do misterium świętości Wielkiego Papieża” - podkreślił Benedykt XVI. Zachęcił też do dalszego pogłębiania duchowego dziedzictwa Jana Pawła II. Na zakończenie spotkania udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy polski biskup wziął udział w akcji #hot16challenge2

2020-05-26 19:40

[ TEMATY ]

#Hot16Challenge2

YouTube

Bp Adrian Galbas SAC jako pierwszy z polskich biskupów wziął udział w akcji #hot16challenge2. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zamieścił swoje nagranie na kanale YouTube „Pallotti TV”.

Na wstępie filmiku pallotyn przyznaje, że kiedy cztery miesiące temu zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał, że wśród nich znajdzie się wezwanie do rapowania. - Przekonał mnie do tego mój współbrat, mówiąc, że to jest bardzo w duchu Pallottiego, aby każdym możliwym sposobem głosić Ewangelię – dodaje.

Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus (…) Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - rapuje bp Galbas z Ełku.

Duchowny do udziału w akcji nominował kleryków pallotyńskich z Ołtarzewa, kleryków diecezji ełckiej, Siostry Uczennice Krzyża oraz Marka Kalka.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,3 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Celem jego życia było niebo

2020-05-27 21:44

Właśnie minęła 100.rocznica urodzin św. II. O istocie i znaczeniu świętości w życiu Jana Pawła II z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Natalia Janowiec

- W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Niemalże każdy Polak kojarzy Ojca Świętego ze świętością. W 2010 roku papież Benedykt XVI przekonywał i zachęcał, że „Każdy powinien mieć jakiegoś świętego, z którym pozostawałby w bardzo zażyłej relacji, aby odczuwać jego bliskość przez modlitwę i wstawiennictwo, ale także, aby go naśladować”. W przypadku Jana Pawła II możemy powiedzieć, że te słowa najlepiej oddają jego postawę.

- Osoby beatyfikowane i kanonizowane są doskonałymi przewodnikami, aby jeszcze bardziej kochać Boga. Takim przykładem jest właśnie Jan Paweł II. Lista spotkań Jana Pawła II ze świętymi jest bardzo długa. W relacjach z takimi osobami papież Polak odnajdywał cenną pomoc dla wzrostu ludzkiego i chrześcijańskiego. Przepiękne są jego zapiski i kazania na ten temat. W tych ludziach poszukiwał dla świata wzorów godnych naśladowania. Odczytywał rzeczywistość i aktualność czasów.

- Jan Paweł II miał wielu przyjaciół, którzy dążyli ku świętości. Jednym z najważniejszych był kardynał Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze.

- Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był ważną osobą w życiu Jana Pawła II. Prymasa Tysiąclecia traktował jak własnego ojca. Każde spotkanie z nim nacechowane zostało ojcowską troską i miłością. Choć dzieliła ich różnica pokolenia, nie zaprzestali na wzajemnej i serdecznej przyjaźni. Zdarzało się, że, gdy Wojtyła przyjeżdżał na imieniny do kard. Stefana Wyszyńskiego, przyzywał wstawiennictwa św. Stefana. Potrafił łączyć dwie postaci - świętego wyniesionego już do chwały nieba ze świętym na ziemi. Zarówno Wyszyński jak i Wojtyła cieszyli się wielką życzliwością i uznaniem papieża Pawła VI. Ojciec Święty szanował i doceniał przyjacielską więź polskich kardynałów. Papież okazywał wyjątkową serdeczność do obu postaci. Papieski wyraz uznania przejawiał się stałą obecnością wiernej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą wręczyli mu dwaj kardynałowie.

- Mówi się, że dzień narodzin Jana Pawła II był „dniem narodzin dla nieba”.

- Jan Paweł II został włączony w wielką rodzinę nieba. Dziś wraz ze swymi braćmi i siostrami cieszy się obecnością Boga. Za życia również był jej członkiem. Od dzieciństwa przejawiała się w nim wewnętrzna, głęboka wiara, szacunek, przyjaźń i braterska miłość.

- Księże Biskupie, co było najważniejszym celem życia Jana Pawła II?

- Celem jego życia było niebo. Myśl o świętości pomagała Ojcu Świętemu przede wszystkim w prowadzeniu Kościoła i codziennym życiu osobistym. W nauczaniu, w podejmowaniu trudnych decyzji. W czasie swojego pontyfikatu gromadził i przechowywał niemalże wszystkie biografie świętych. Codziennie starał się przeczytać kilka, czerpiąc z nich inspirację w praktykowaniu cnót.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję