Reklama

Świadek wielkiego pontyfikatu

Niedziela Ogólnopolska 45/2006, str. 5

Członkowie i współpracownicy Fundacji Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie 22 października, w czasie gdy Benedykt XVI skierował do nich specjalne pozdrowienie
Grzegorz Gałązka

Członkowie i współpracownicy Fundacji Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie 22 października, w czasie gdy Benedykt XVI skierował do nich specjalne pozdrowienie<br>Grzegorz Gałązka

Papieskie pozdrowienie

Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi dwudziestopięciolecie istnienia. Dziękuję wam za troskę o zachowanie w pamięci nauczania i dzieła mojego wielkiego Poprzednika. Wszystkim życzę obfitych łask Bożych i serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI Podczas modlitwy „Anioł Pański”

Watykan, 22 X 2006

Fundacja Jana Pawła II powołana została do istnienia na mocy dekretu Ojca Świętego Jana Pawła II 16 października 1981 r. Od samego początku służy pielgrzymom z Polski i z zagranicy przybywającym do Wiecznego Miasta, gromadzi dokumentację i rozpowszechnia nauczanie Jana Pawła II, dba o rozwój i zachowanie dziedzictwa polskiej kultury chrześcijańskiej, pogłębianie więzów między Stolicą Apostolską a narodem polskim, a także udziela stypendiów naukowych osobom z Europy Środkowo-Wschodniej na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wszystkie te cele Fundacja realizuje przez wyspecjalizowane instytucje: Dom Polski Jana Pawła II w Rzymie, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, a także Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. O działalności Fundacji i jej znaczeniu przypomniały uroczystości 25-lecia Fundacji Jana Pawła II, obchodzone w Rzymie w dniach 21-23 października br. Do Rzymu z tej okazji przybyli członkowie i przyjaciele Fundacji z 16 krajów świata.

Msza św. w Bazylice św. Piotra

Reklama

Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra przy ołtarzu Katedry św. Piotra. Przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, w koncelebrze z kard. Adamem Maidą z USA, abp. Szczepanem Wesołym - przewodniczącym Rady Fundacji, abp. Stanisławem Ryłko - przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich i wieloma innymi kapłanami. W homilii abp Kowalczyk przybliżył znaczenie wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, jego ogromne owoce dla Kościoła dziś. Uczestnicy Mszy św. modlili się również przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II.

W Domu Polskim Jana Pawła II

Tego samego dnia wieczorem w Domu Polskim Jana Pawła II przy Via Cassia 1200 została odsłonięta i poświęcona VIII Tablica Dobroczyńców Fundacji Jana Pawła II. Głębokie świadectwo o życiu i ostatnich chwilach Jana Pawła II złożył kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski.

W Kościele Santo Spirito

22 października, kolejny dzień obchodów 25-lecia Fundacji Jana Pawła II, rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Rzymie, w pobliżu Placu św. Piotra. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz, w koncelebrze z kard. Adamem Maidą, abp. Józefem Kowalczykiem, abp. Szczepanem Wesołym, abp. Stanisławem Ryłko, bp. Janem Szkodoniem i bp. Janem Zającem, a także wieloma innymi kapłanami. Homilię wygłosił abp Stanisław Ryłko. Nawiązując do obchodzonego w Kościele Dnia Misyjnego, podkreślił, że właśnie misyjność Kościoła jest kluczem do zrozumienia pontyfikatu Jana Pawła II, który rozpoczynał się na Placu św. Piotra w sposób uroczysty dokładnie 28 lat temu, 22 października 1978 r.

„Anioł Pański” z Benedyktem XVI

Reklama

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy Eucharystii udali się na Plac św. Piotra na niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Przemawiając po polsku, Ojciec Święty w sposób szczególny pozdrowił Fundację Jana Pawła II i podziękował za wierne zachowywanie dzieła i dziedzictwa Jana Pawła II.

Koncert ku czci Jana Pawła II

Tego samego dnia wieczorem odbył się koncert „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Fundacji Jana Pawła II” w Audytorium Palazzo Pio przy Via della Conciliazione. Koncert przy współudziale TVP 2 zorganizowała Fundacja Jana Pawła II, na czele z jej administratorem ks. Stefanem Wylężkiem. Koncert prowadziły znane prezenterki telewizyjne: Grażyna Torbicka i Anna Popek wraz z Piotrem Adamczykiem. Uczestnicy koncertu mogli podziwiać m.in. Natalię Kukulską, Mieczysława Szcześniaka, Alicję Bachledę Curuś, Małgorzatę Kożuchowską, Andrzeja Seweryna, a także wykonawców z USA, Kanady, Indonezji i Ukrainy.

Audiencja u Benedykta XVI

23 października, w ostatnim dniu obchodów rocznicowych, wszystkich członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II przyjął Benedykt XVI na specjalnej audiencji w Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim. Ze słowami pozdrowienia do Ojca Świętego zwrócił się kard. Stanisław Dziwisz. Zapewnił o jedności z Nastepcą św. Piotra. Podziękował Benedyktowi XVI za spotkanie z Fundacją. Papież w swoim przemówieniu wskazał na rolę, jaką odgrywa Fundacja, dokumentując Pontyfikat Jana Pawła II. „To nie jest jedynie archiwizowanie nauczania i gestów Jana Pawła II, ale sięganie do misterium świętości Wielkiego Papieża” - podkreślił Benedykt XVI. Zachęcił też do dalszego pogłębiania duchowego dziedzictwa Jana Pawła II. Na zakończenie spotkania udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję