Reklama

Kard. Dziwisz objął kościół tytularny w Rzymie

Rzymscy znajomi od miesięcy pytali mnie, kiedy don Stanislao obejmie swój kościół tytularny. Dla większości Włochów Metropolita Krakowski pozostanie zawsze don Stanislao, tak jak za pontyfikatu Jana Pawła II, co bynajmniej nie świadczy o braku szacunku dla Purpurata, lecz jest wyrazem pewnej „zażyłości” z osobą, którą widzieli przy „polskim Papieżu” przez ponad 26 lat. Don Stanislao swoim całkowitym oddaniem się Papieżowi, życzliwością i dyskrecją zjednał sobie serca wielu Włochów. Dlatego wśród osób, które we wtorkowe popołudnie 24 października tłumnie przybyły do kościoła Najświętszej Maryi Panny del Popolo, byli nie tylko Polacy mieszkający w Wiecznym Mieście i delegacje z kraju, lecz głównie Włosi - ludzie związani z Watykanem, przedstawiciele władz i parafianie „kardynalskiej” parafii. Obecny był burmistrz Rzymu Valter Veltroni oraz znani włoscy politycy - Pierferdinando Casini i Rocco Buttiglione. Uroczystość uświetniło swą obecnością 6 kardynałów: Henryk Gulbinowicz - były arcybiskup Wrocławia, Julián Herranz - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji ds. Biskupów, Camillo Riuni - papieski wikariusz Rzymu, Angelo Sodano - były Sekretarz Stanu, oraz Edmund Casimir Szoka - były przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. Rzesza była tak wielka, że krzesła ustawiono również na placu przed kościołem i część osób śledziła uroczystość na specjalnie przygotowanym telebimie.
W drzwiach kościoła na kard. Dziwisza oczekiwał rektor świątyni, który - jak przewiduje zwyczaj - wręczył mu do pocałowania krucyfiks. Gdy wszyscy zaproszeni zajęli miejsca w kościele, ks. prał. Paweł Ptasznik, szef polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, odczytał bullę papieską, na mocy której Benedykt XVI przydzielił metropolicie krakowskiemu kościół tytularny Najświętszej Maryi Panny del Popolo. Następnie rektor powitał Kardynała zarówno w imieniu zgromadzonych, jak i augustianów, którzy od wieków są kustoszami świątyni, na uroczystości obecny był również generał zakonu. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Przy ołtarzu stał oddział karabinierów w paradnych strojach, śpiewały dwa chóry: diecezji rzymskiej i Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa. Nad aspektem liturgicznym uroczystości czuwał ks. prał. Konrad Krajewski z Urzędu Papieskiego Nabożeństw Liturgicznych. Kard. Dziwisz wygłosił po włosku wzruszające kazanie. Nie zabrakło w niej wspomnień o Janie Pawle II, na które zebrani reagowali gromkimi oklaskami. Następnie rozpoczęła się liturgia Ofiary. Kardynał chciał, aby koncelebrowali z nim przy ołtarzu jego dwaj przyjaciele z Watykanu: abp Piero Marini, mistrz ceremonii papieskich nabożeństw liturgicznych, i abp James Michael Harvey, prefekt Domu Papieskiego. Wszyscy trzej byli najbliższymi współpracownikami Jana Pawła II i razem otrzymali z jego rąk sakrę biskupią w uroczystość św. Józefa w 1998 r.
Na zakończenie Mszy św. kard. Dziwisz podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność, a kustoszom kościoła podarował piękny obraz przedstawiający Jana Pawła II, pędzla Natalii Tsarkowej, znanej malarki rosyjskiej pracującej w Rzymie.
Następnie wszyscy przeszli do znajdujących się na wprost kościoła koszar karabinierów, gdzie zaproszeni goście mieli okazję pozdrowić kard. Dziwisza i złożyć mu życzenia.
W taki to podniosły sposób metropolita krakowski rozpoczął funkcję „rzymskiego proboszcza”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję