Reklama

Rodzina

Szczecin: w marcu rusza druga edycja Szkoły Dobrych Żon

[ TEMATY ]

warsztaty

Krzysztof Kunert

W marcu rusza druga edycja Szkoły Dobrych Żon - czyli cykl wykładów i warsztatów dla kobiet, które pragną twórczo rozwijać się i poprawiać relacje w swoich małżeństwach i rodzinach. Zajęcia, zorganizowane przez szczeciński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” prowadzą liderki szkoleń prowadzonych przez Fundację Twórcza Kobieta, które są żonami i matkami. Bernarda Korycko, koordynatorka projektu z ramienia Stowarzyszenia mówi KAI, że nie było problemu z naborem kandydatek – około dwadzieścia kobiet regularnie uczęszczało na zajęcia, a ważnym elementem tych szkoleń są „prace domowe” – zdobyta wiedza na wykładach i warsztatach zastosowana w relacjach z mężem.

Szkoła Żon jest odpowiedzią na potrzeby kobiet, które chcą doskonalić swój warsztat pracy „w zawodzie” żona i matka. Zajęcia są przygotowywane przez liderkę, która jest żoną i matką. Cykl kilkunastu spotkań został opracowany w oparciu o książki małżeństwa Ingrid i Waltera Trobischów, autorów licznych publikacji i dostosowany i zaadoptowany do warunków kulturowych z uwzględnieniem doktryny katolickiej, gdyż Trobischowie są protestantami. - Uczestniczki powinny być wierzące, a więc żyć w związku sakramentalnym, gdyż odpowiedzi na wiele problemów poszukujemy w Piśmie Świętym i jest to ważny element naszych szkoleń - wyjaśnia Korycko.

Reklama

Spotkania Szkoły Dobrych Żon obejmie różne tematy m.in.: relacji z mężem, wspierania się wzajemnie w pełnieniu roli żony; dzielenia się doświadczeniami, pomysłami i przykładami rozwiązań sytuacji domowych; poszukiwania rozwiązań w Piśmie Świętym oraz zdobywanie potrzebnych wiadomości z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki. – Szkoła Żon będzie przekazywała wiedzę zgromadzoną w podręcznikach za pomocą prowadzonych dyskusji i proponowanych ćwiczeń. Będziemy zachęcać do dzielenia się doświadczeniami oraz mobilizować do wykonywania prac domowych – mówią organizatorzy i pomysłodawcy spotkań.

Piętnaście spotkań obejmie m.in. rozmowy o tym, jak i dlaczego mężczyzna rani kobietę, a jak robi to kobieta, na czym polega rola męża i żony, informacje o temperamentach i uczuciach między nimi, o mówieniu i słuchaniu, wzorach kobiet, pozytywnej postawie, wspólnej trosce o dom i rodzinę. Przewidziana jest rozmowa pt. "Twórcza kochanka", "Mąż najlepszy przyjaciel" i in. Bernarda Korycko opowiada, że problematyka spotkań "rozwija się", w poprzedniej edycji doszły takie zagadnienia jak profilaktyka chorób kobiecych, profilaktyka uzależnień kobiet, problem wydawania pieniędzy. Uczestniczki - opowiada koordynatorka - zaczęły się stopniowo otwierać. Po każdych zajęciach dostawały zadanie domowe. - Musiały na przykład pochwalić męża i zaobserwować jego reakcje. Okazuje się, że żony bardzo rzadko to robią, wydaje im się wręcz, że to nienaturalne.

Organizatorzy pragną, by powstała też analogiczna Szkoła Mężów i mają nadzieję, że rozmaite świeckie stowarzyszenia zrealizują taka inicjatywę.

Reklama

Grupa licząca do 15-20 kobiet będzie się spotykać, co dwa tygodnie – w II i IV wtorki miesiąca – w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, mieszczącego się przy ul. Kaszubskiej 20/3 w Szczecinie. Zgłoszenia są przyjmowane pod nr. tel.: 91 433-71-33 lub adresem mailowym: prorodzina@wp.pl. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 marca o godz. 18.

Informacje można również uzyskać na stronie internetowj Poradnictwa Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej www.poradnictwo.szczecin.pl.

2014-02-19 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przebaczenie drogą do miłości

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

warsztaty

warsztaty

Bożena i Marian Sztajner

Być kochanym i kochać to marzenie drzemiące na dnie serca każdego człowieka. Miłość ta, rozumiana biblijnie, jest niewyczerpanym źródłem życia. Co się zatem dzieje z osobami niedostrzegającymi miłości, rozczarowanymi, niekiedy zgorzkniałymi? Czy Bóg bawi się ludzkim sercem, składając w nim pragnienie nieograniczonej miłości, jednocześnie nie dając możliwości zaspokojenia tego głodu serca? Co przeszkadza w dostrzeżeniu miłości z tak ogromną hojnością ofiarowanej nam przez dobrego Boga? Co przeszkadza w dostrzeżeniu otwartej dłoni drugiego człowieka?

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję