Reklama

Rodzina

Szczecin: w marcu rusza druga edycja Szkoły Dobrych Żon

[ TEMATY ]

warsztaty

Krzysztof Kunert

W marcu rusza druga edycja Szkoły Dobrych Żon - czyli cykl wykładów i warsztatów dla kobiet, które pragną twórczo rozwijać się i poprawiać relacje w swoich małżeństwach i rodzinach. Zajęcia, zorganizowane przez szczeciński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” prowadzą liderki szkoleń prowadzonych przez Fundację Twórcza Kobieta, które są żonami i matkami. Bernarda Korycko, koordynatorka projektu z ramienia Stowarzyszenia mówi KAI, że nie było problemu z naborem kandydatek – około dwadzieścia kobiet regularnie uczęszczało na zajęcia, a ważnym elementem tych szkoleń są „prace domowe” – zdobyta wiedza na wykładach i warsztatach zastosowana w relacjach z mężem.

Szkoła Żon jest odpowiedzią na potrzeby kobiet, które chcą doskonalić swój warsztat pracy „w zawodzie” żona i matka. Zajęcia są przygotowywane przez liderkę, która jest żoną i matką. Cykl kilkunastu spotkań został opracowany w oparciu o książki małżeństwa Ingrid i Waltera Trobischów, autorów licznych publikacji i dostosowany i zaadoptowany do warunków kulturowych z uwzględnieniem doktryny katolickiej, gdyż Trobischowie są protestantami. - Uczestniczki powinny być wierzące, a więc żyć w związku sakramentalnym, gdyż odpowiedzi na wiele problemów poszukujemy w Piśmie Świętym i jest to ważny element naszych szkoleń - wyjaśnia Korycko.

Spotkania Szkoły Dobrych Żon obejmie różne tematy m.in.: relacji z mężem, wspierania się wzajemnie w pełnieniu roli żony; dzielenia się doświadczeniami, pomysłami i przykładami rozwiązań sytuacji domowych; poszukiwania rozwiązań w Piśmie Świętym oraz zdobywanie potrzebnych wiadomości z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki. – Szkoła Żon będzie przekazywała wiedzę zgromadzoną w podręcznikach za pomocą prowadzonych dyskusji i proponowanych ćwiczeń. Będziemy zachęcać do dzielenia się doświadczeniami oraz mobilizować do wykonywania prac domowych – mówią organizatorzy i pomysłodawcy spotkań.

Reklama

Piętnaście spotkań obejmie m.in. rozmowy o tym, jak i dlaczego mężczyzna rani kobietę, a jak robi to kobieta, na czym polega rola męża i żony, informacje o temperamentach i uczuciach między nimi, o mówieniu i słuchaniu, wzorach kobiet, pozytywnej postawie, wspólnej trosce o dom i rodzinę. Przewidziana jest rozmowa pt. "Twórcza kochanka", "Mąż najlepszy przyjaciel" i in. Bernarda Korycko opowiada, że problematyka spotkań "rozwija się", w poprzedniej edycji doszły takie zagadnienia jak profilaktyka chorób kobiecych, profilaktyka uzależnień kobiet, problem wydawania pieniędzy. Uczestniczki - opowiada koordynatorka - zaczęły się stopniowo otwierać. Po każdych zajęciach dostawały zadanie domowe. - Musiały na przykład pochwalić męża i zaobserwować jego reakcje. Okazuje się, że żony bardzo rzadko to robią, wydaje im się wręcz, że to nienaturalne.

Organizatorzy pragną, by powstała też analogiczna Szkoła Mężów i mają nadzieję, że rozmaite świeckie stowarzyszenia zrealizują taka inicjatywę.

Grupa licząca do 15-20 kobiet będzie się spotykać, co dwa tygodnie – w II i IV wtorki miesiąca – w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, mieszczącego się przy ul. Kaszubskiej 20/3 w Szczecinie. Zgłoszenia są przyjmowane pod nr. tel.: 91 433-71-33 lub adresem mailowym: prorodzina@wp.pl. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 marca o godz. 18.

Informacje można również uzyskać na stronie internetowj Poradnictwa Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej www.poradnictwo.szczecin.pl.

2014-02-19 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom otwarty

Niedziela małopolska 52/2020, str. VI

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Boże Narodzenie

Dagmara Wróbel

Najmłodszy uczestnik domowych warsztatów

Najmłodszy uczestnik domowych warsztatów

Od ośmiu lat w okresie świątecznym zapraszają sąsiadów, uczniów okolicznych szkół, osoby starsze i samotne. Robią dekoracje, pieką pierniczki. Ich dom jest otwarty – dla każdego.

Wszystko zaczęło się od tęsknoty… Tęsknoty dorosłego mężczyzny, który od lat nosił w sercu jedno ciepłe wspomnienie. Obraz mamy, sióstr i kobiet ze wsi, które gromadziły się wokół stołu, siadały na krzesłach, schodach, gdzie popadnie i… skubały pierze. Śmiechu i śpiewów było co niemiara. Pan Mariusz jako mały chłopiec skradał się między nimi i słuchał. Miłych opowiastek, bez obmowy, jadu. Słuchał rad na temat prowadzenia domu, gospodarstwa czy tego, jak znaleźć kandydata do małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Strażnicy pamięci

2023-02-06 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję