Reklama

gadu-gadu z księdzem

Uroczyste pożegnanie z Kościołem

Mój syn przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Za moich czasów takie przygotowanie odbywało się bardzo krótko i sprawnie. Tymczasem dowiedziałam się, że mój syn musi się przygotowywać do tego sakramentu aż dwa lata, chodzić w tym czasie na niedzielne Msze święte i na nauki. Ostatnio wrócił z wiadomością, że musi również napisać podanie do biskupa o możliwość przyjęcia tego sakramentu. Czy nie ma w tym jakiejś przesady? Dziś trzeba nam raczej zachęcać młodych, aby przyszli do Kościoła, a nie odstraszać ich skomplikowanymi formalnościami.
Helena

Coraz częściej mówi się o tym, że bierzmowanie to dla młodych uroczyste pożegnanie z Kościołem. Przynajmniej w Polsce tak jest, że większość młodych przyjmuje ten sakrament, a potem znika z aktywnego życia w Kościele. A przecież bierzmowanie to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, którego owocem powinno być jeszcze większe zaangażowanie w życie Kościoła. Kościół rzymskokatolicki zdecydował się oddzielić ten sakrament od chrztu świętego, aby człowiek, już w pełni świadomy, mógł jeszcze raz, i to w sposób bardzo osobisty, potwierdzić (konfirmacja) swoją wiarę w Boga. Okazuje się, że do tego potwierdzenia potrzebne jest dzisiaj solidne przygotowanie. Ode mnie również przed wielu laty nikt nie wymagał długiego przygotowania i efekt jest taki, że prawie nic nie pamiętam z chwili mojego bierzmowania. Do naszej wioski biskup przyjeżdżał raz na wiele lat i bierzmował hurtem wszystkich, którzy byli po Pierwszej Komunii św. Moje bierzmowanie przypadło właśnie krótko po Komunii św. Toteż kiedy wybierałem się do seminarium, musiałem nawet sprawdzić, czy w ogóle jestem bierzmowany. Moja historia potwierdza słuszność pogłębionej formy przygotowania do tego sakramentu. Po drugie, niestety, coraz częściej rodziny nie wychowują dostatecznie młodych do pogłębionego życia z Bogiem. Te braki stara się uzupełnić Kościół. Wierzę, że ktoś, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są sakramenty, rozumie dlaczego Kościół stara się, aby wierni byli do nich dobrze przygotowani. Spróbuj bardziej pozytywnie spojrzeć na wymienione przez Ciebie propozycje formacji Twojego syna przed bierzmowaniem. Przecież uczestniczenie co niedzielę we Mszy św. to najbardziej podstawowy obowiązek chrześcijanina. Godzina katechezy tygodniowo to też żadne wielkie obciążenie w porównaniu choćby z czasem, jaki młodzi spędzają przed telewizorem. Warto porozmawiać ze swoim synem po przyjacielsku i wytłumaczyć mu, że sakrament bierzmowania, do którego się przygotowuje, jest naprawdę bardzo ważny. Jeśli dołączysz się do jego narzekania i krytykowania proponowanej formacji, utwierdzisz go w przekonaniu, że w życiu ważne są sprawy doczesne, a te religijne powinno się potraktować zdawkowo i po najmniejszej linii oporu. Oczywiście, że taki program formacji wymaga też od duszpasterzy większego zaangażowania, żeby wszystko nie sprowadziło się tylko do sprawdzenia listy obecności i odfajkowania spotkania. Jestem jednak przekonany, że wzajemna mobilizacja kapłanów i rodziców sprawi, że bierzmowanie nie będzie już traktowane jak uroczyste pożegnanie z Kościołem.

Na listy odpowiada ks. dr Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki z Częstochowy. Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź. Można napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję