Reklama

Kościół

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Z położonych niedaleko polskiej granicy Mościsk, przybywamy dziś do Poczajowa, gdzie mieści się prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Maryjna wędrówka pozwala nam dziś zatrzymać się największej cerkwi wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej, która została zbudowana w latach 1771–1783 na polecenie Mikołaja Bazylego Potockiego przez śląskiego architekta Jana Gotfryda Hoffmana i ukończona w 1785 według wskazówek Piotra Polejowskiego ze Lwowa.

[ TEMATY ]

Ukraina

Maryja

wikipedia.org

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór, w którym dziś się zatrzymujemy jest okazałą świątynią o potężnej, spiętrzonej bryle zewnętrznym wyglądem przypomina założenia klasztorne Austrii lub Niemiec, ponieważ poczajowscy bazylianie, dla których była wznoszona, dążyli do zbliżenia z kulturą Zachodu.

Jeśli chodzi o położenie, to Cerkiew Uspieńska stoi nad pieczarą, w której według tradycji miała ukazać się Matka Boska (w samej cerkwi znajduje się kamień z odbitym śladem jej stopy). W innej z pieczar znajduje się cerkiew Pieczarna, ze szczątkami św. Hioba, wielkiego autorytetu prawosławia. Obok jest pieczara, w której święty medytował. Jeszcze niżej jest cerkiew św. Antoniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sama Cerkiew jest trójnawową bazyliką, z fasadą flankowaną dwiema wieżami i kopułą na ogromnym tamburze. Wystrój wnętrza jest utrzymany w stylu rokokowym. Uwagę zwraca XIX-wieczny, bogato zdobiony eklektyczny ikonostas, w którym znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej Poczajowskiej.

Reklama

Wracając do tematu objawienia się Matki Bożej, jak głosi legenda, w XII wieku pastuszek Jan ujrzał stojącą na skale Matkę Bożą rozmawiającą z mnichem-pustelnikiem. Matka Boża odcisnęła na skale swoją stopę a w miejscu tym trysnęła woda o właściwościach leczniczych. Wokół cudownego źródełka i wizerunku Matki Bożej szybko powstało sanktuarium, które duchowo i kulturowo oddziaływało na całą Ukrainę. Wspaniała cerkiew pochodzi z XVII wieku. Pielgrzymowali tu unici, katolicy i prawosławni. Po powstaniu listopadowym rząd carski odebrał sanktuarium bazylianom przekazując je prawosławnym mnichom, którzy pozostają tutaj do dziś.

Ikona Matki Bożej przed którą się dziś zatrzymaliśmy jest pochodzenia greckiego i podarowana została cerkwi w 1597 roku przez Annę Hojską. Obraz, który zasłynął licznymi łaskami, uhonorowany został w roku 1773 złotymi koronami podarowanymi przez papieża Klemensa XIV.”

Obecnie do Matki Bożej Poczajowskiej modlą się nie tylko chorzy, ale również jeńcy i pojmani do niewoli, gdyż od wieków dzięki Jej wstawiennictwu wielu żołnierzy odzyskało wolność. Maryja Poczajowska jest również patronką rodzin zwaśnionych i pogrążonych w konfliktach.

Wpatrzeni w Ikonę Madonny Poczajowskiej, która jest patronką zwaśnionych i pogrążonych w konfliktach, prośmy o dar pokoju i zaprzestanie wojny, która niesie śmierć i spustoszenie.

2022-05-10 21:00

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe święto, niezwykły gość

Już po raz kolejny jedna z najpiękniejszych ulic Legnicy będzie obchodziła swoje imieniny. Legnickie imieniny ulicy Najświętszej Maryi Panny nawiązują do ustanowionego przez papieża Innocentego XI dnia12 września świętem Najświętszego Imienia Maryi. Obchodzone jest ono jako wotum wdzięczności za obronę chrześcijańskiej Europy, której dokonały sprzymierzone oddziały pod wodzą króla polskiego Jana III Sobieskiego, pokonując Turków pod Wiedniem 12 września 1683 r.

CZYTAJ DALEJ

Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby się zbawić?

Pytanie czytelnika:
Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby się zbawić?

CZYTAJ DALEJ

Papież dostosowuje prawo Trybunału Sygnatury do reformy Kurii

2024-03-02 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież wydał Motu proprio Munus Tribunalis. Wprowadza ono pewne zmiany techniczno-leksykalne do norm regulujących funkcjonowanie Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, który rozstrzyga spory wynikające z aktów kościelnej władzy administracyjnej.

Papieski dokument dostosowuje i harmonizuje prawo Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej z reformą Kurii wprowadzoną przez Konstytucję Praedicate Evangelium. „Pełniąc funkcję Najwyższego Trybunału Kościoła - pisze Franciszek w przedmowie - Trybunał Sygnatury Apostolska służy najwyższemu urzędowi pasterskiemu Papieża i jego powszechnej misji w świecie. W ten sposób, rozstrzygając spory powstałe w związku z aktem kościelnej władzy administracyjnej, Najwyższy Trybunał wydaje prawomocny wyrok w sprawie decyzji wydanych przez instytucje kurialne służące Następcy Piotra i Kościołowi powszechnemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję