Reklama

Kościół

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Z położonych niedaleko polskiej granicy Mościsk, przybywamy dziś do Poczajowa, gdzie mieści się prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Maryjna wędrówka pozwala nam dziś zatrzymać się największej cerkwi wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej, która została zbudowana w latach 1771–1783 na polecenie Mikołaja Bazylego Potockiego przez śląskiego architekta Jana Gotfryda Hoffmana i ukończona w 1785 według wskazówek Piotra Polejowskiego ze Lwowa.

[ TEMATY ]

Ukraina

Maryja

wikipedia.org

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Sobór, w którym dziś się zatrzymujemy jest okazałą świątynią o potężnej, spiętrzonej bryle zewnętrznym wyglądem przypomina założenia klasztorne Austrii lub Niemiec, ponieważ poczajowscy bazylianie, dla których była wznoszona, dążyli do zbliżenia z kulturą Zachodu.

Jeśli chodzi o położenie, to Cerkiew Uspieńska stoi nad pieczarą, w której według tradycji miała ukazać się Matka Boska (w samej cerkwi znajduje się kamień z odbitym śladem jej stopy). W innej z pieczar znajduje się cerkiew Pieczarna, ze szczątkami św. Hioba, wielkiego autorytetu prawosławia. Obok jest pieczara, w której święty medytował. Jeszcze niżej jest cerkiew św. Antoniego.

Sama Cerkiew jest trójnawową bazyliką, z fasadą flankowaną dwiema wieżami i kopułą na ogromnym tamburze. Wystrój wnętrza jest utrzymany w stylu rokokowym. Uwagę zwraca XIX-wieczny, bogato zdobiony eklektyczny ikonostas, w którym znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej Poczajowskiej.

Reklama

Wracając do tematu objawienia się Matki Bożej, jak głosi legenda, w XII wieku pastuszek Jan ujrzał stojącą na skale Matkę Bożą rozmawiającą z mnichem-pustelnikiem. Matka Boża odcisnęła na skale swoją stopę a w miejscu tym trysnęła woda o właściwościach leczniczych. Wokół cudownego źródełka i wizerunku Matki Bożej szybko powstało sanktuarium, które duchowo i kulturowo oddziaływało na całą Ukrainę. Wspaniała cerkiew pochodzi z XVII wieku. Pielgrzymowali tu unici, katolicy i prawosławni. Po powstaniu listopadowym rząd carski odebrał sanktuarium bazylianom przekazując je prawosławnym mnichom, którzy pozostają tutaj do dziś.

Ikona Matki Bożej przed którą się dziś zatrzymaliśmy jest pochodzenia greckiego i podarowana została cerkwi w 1597 roku przez Annę Hojską. Obraz, który zasłynął licznymi łaskami, uhonorowany został w roku 1773 złotymi koronami podarowanymi przez papieża Klemensa XIV.”

Obecnie do Matki Bożej Poczajowskiej modlą się nie tylko chorzy, ale również jeńcy i pojmani do niewoli, gdyż od wieków dzięki Jej wstawiennictwu wielu żołnierzy odzyskało wolność. Maryja Poczajowska jest również patronką rodzin zwaśnionych i pogrążonych w konfliktach.

Wpatrzeni w Ikonę Madonny Poczajowskiej, która jest patronką zwaśnionych i pogrążonych w konfliktach, prośmy o dar pokoju i zaprzestanie wojny, która niesie śmierć i spustoszenie.

2022-05-10 21:00

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlak sanktuariów maryjnych na Ukrainie: Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

Udziel pokoju dniom naszym – majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy.

W naszej wędrówce po umęczonej wojenną zawieruchą Ukrainie, zatrzymujemy się w Bołszowcach, gdzie znajduje się położony na malowniczym wzgórzu klasztor bł. Jakuba Strzemię, w którym posługę pełnią Ojcowie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanów. Jest tu też kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Matki Bożej Bołszowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: Seminarium Duchowne przeniesione do Poznania

2022-06-27 19:37

[ TEMATY ]

seminarium

Seminarium w Bydgoszczy/Facebook

„Te Deum” na zakończenie roku akademickiego wybrzmiało w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. bp. Michała Kozala w Bydgoszczy. Decyzją ordynariusza uczelnia przechodzi restrukturyzację swej organizacji i sposobu funkcjonowania. Dalszą formację alumni będą kontynuować w Poznaniu.

Przy podejmowaniu decyzji wzięto pod uwagę: wymogi uniwersyteckie co do liczby studentów na zajęciach oraz zalecenia kongregacji względem liczby kleryków w seminariach.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Ks. Adrian Put nowym biskupem pomocniczym

2022-06-28 13:41

archiwum

Ks. Adrian Put, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze oraz redaktor odpowiedzialny Aspektów został mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś, 28 czerwca, w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do wiadomości w siedzibie kurii diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję