Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Chłopcy! Na śmierć czy na życie, na zwycięstwo czy na klęski - idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania. Te słowa wypowiedział w sierpniu 1914 r. Komendant Józef Piłsudski do żołnierzy I Brygady, wyruszając z nimi w bój. ZMARTWYCHWSTANIE… W 1911 r., gdy we Lwowie narodziło się polskie harcerstwo, skauci zaśpiewali: „My idziemy w zórz świtanie, tam gdzie Polski zmartwychwstanie”. Harcerze - żołnierze Legionów, harcerze - obrońcy Lwowa, powstańcy wielkopolscy i śląscy, harcerze samoobrony Wilna, Ziemi Wileńskiej i Nowogródzkiej, harcerze Pomorza, Wołynia, Podola, harcerze Cudu nad Wisłą. Każdy z nich wraz z pacierzem odmawiał nauczone przez rodziców słowa „Katechizmu polskiego dziecka”, napisane w 1900 r. przez Władysława Bełzę. Jego grób jest na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, niedaleko mogił Orląt.

Kto ty jesteś? - Polak mały.
Jaki znak twój? - Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz? - Między swymi.
W jakim kraju? - W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia? - Mą Ojczyzną.
Czym zdobyta? - Krwią i blizną.
Czy ją kochasz? - Kocham szczerze.
A w co wierzysz? - W Polskę wierzę.
Coś ty dla niej? - Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien? - Oddać życie.

Reklama

1 listopada 1918 r. Lwowskie Dzieci rzuciły się w bój o swoje miasto - Zawsze Wierne Polsce. Powstała o nich, na melodię „Pierwszej Brygady”, piosenka:

Lwowiacy - to Orlęta harde,
Lwowiacy to niezłomna stal,
Do walki żołnierzyki twarde
Z uśmiechem szli tak jak na bal.

Bo Lwowskie Orlęta
To tradycja święta
Za Lwów oddaliby
Pół życia snów,
Za Lwów, za Lwów!

Częstochowie, stolicy duchowej Polski, stanął 9 czerwca 2006 r. pomnik Lwowskich Orląt.
10 listopada 1918 r. do Warszawy, z magdeburskiego więzienia, wrócił Komendant Józef Piłsudski. Wybuchła Niepodległość. Zmartwychwstanie Polski stało się faktem.
Zapraszam serdecznie na nasz 84. Wieczór poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek - w wigilię Święta Niepodległości - 10 listopada o godz. 18.00 w sali teatralnej Liceum im. H. Sienkiewicza przy Al. Najświętszej Maryi Panny 56. Dedykujemy go harcerzowi Gimnazjum im. H. Sienkiewicza - Włodzimierzowi Zagórskiemu, poległemu od kul niemieckich w środku nocy z 11 na 12 listopada 1918 r., gdy po rozbrojeniu Niemców pełnił służbę wartowniczą przed częstochowskim magistratem - ratuszem. Dedykujemy ten Wieczór również wszystkim Żołnierzom Niepodległości poległym za Ojczyznę. Tytuł Wieczoru: „Tam, gdzie Polski zmartwychwstanie”. Wstęp wolny. Śpiewniki w cenie 5 zł.

Idą skauci łez doliną

1911 r.

Słowa i melodia anonimowe

Idą skauci łez doliną
Nocką głuchą, nocką siną,
Raz, dwa, trzy.

Hej, druhowie, gdzie idziecie?
Czego szukacie po świecie?
Raz, dwa, trzy.

My idziemy w zórz świtanie,
Tam, gdzie Polski zmartwychwstanie,
Raz, dwa trzy.

Hen, do polskiej tam mogiły
Pełni mocy, pełni siły,
Raz, dwa, trzy!

Siła nasza w sercach będzie,
Nią zwyciężym wroga wszędzie,
Raz, dwa, trzy!

Już przez burze i zawieje
Lepsza przyszłość Polsce dnieje,
Raz, dwa, trzy!

W zbożnej pracy, w ducha trudzie
Rzucim światu wieść o cudzie,
Raz, dwa, trzy.

Zabrzmi nasza pieśń radości
O złocistym dniu wolności,
Raz, dwa, trzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję