Reklama

Kościół

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny: każda polska parafia powinna włączyć się w Światowe Spotkanie Rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin (ŚSR) powinno być przeżywane w każdej polskiej parafii - powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny uczestniczył w zakończonym dziś w Porszewicach koło Łodzi spotkaniu środowisk Duszpasterstwa Rodzin. To element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.

[ TEMATY ]

rodzina

spotkanie

Adobe Stock

Czerwcowe wydarzenie będzie jednocześnie zakończeniem Roku Rodziny „Amoris laetita", który został ustanowiony w marcu 2021 r. przez Franciszka w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji o tym tytule.

W Wiecznym Mieście przedstawicielom polskich rodzin, także polonijnych, będą towarzyszyć diecezjalni duszpasterze rodzin oraz biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W duchowej łączności z papieżem i delegatami rodzin z całego świata wydarzenie będzie przeżywane także w polskich parafiach i diecezjach. Bp Śmigiel wyraził nadzieję, że parafie w naszym kraju aktywnie włączą się w przeżywanie ŚSR. Przypomniał, że watykańska dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia na Rok Rodziny wydała „niezbędnik” z materiałami do wykorzystania na poziomie diecezji i parafii.

Można tu znaleźć m.in. przewodnik duszpasterski wskazujący tematykę konferencji wraz z propozycjami ich realizacji oraz przewodnik liturgiczny z propozycjami celebracji Mszy św. w diecezjach. Materiały te dostępne są na stronie Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (kodr.pl).

Watykańska publikacja zawiera propozycje dotyczące tego, jak w diecezjach i parafiach można byłoby przeżywać Światowe Spotkanie Rodzin, rozpoczynające się 22 czerwca. I tak, pierwszy dzień może zostać zainaugurowany w parafiach poprzez celebrację eucharystyczną, na zakończenie której miałoby miejsce przedstawienie znaku oraz na przykład, listu do każdej rodziny przez biskupa.

W czwartek, 23 czerwca i w piątek, 24 czerwca: Wieczorne spotkania mogą być organizowane w parafiach lub w małych grupach, w domach. Małżeństwa mogą obejrzeć film z jednej z konferencji z watykańskiego kongresu duszpasterskiego z tego dnia, a następnie spędzić trochę czasu na wspólnej dyskusji.

W sobotę, 25 czerwca, rodziny mogą być zaproszone do diecezji (lub do innego miejsca, łącząc kilka diecezji) lub do miejsca takiego jak sanktuarium. Byłby to dzień poświęcony rodzinie, z konferencjami, świadectwami, pracą w grupach, dzieleniem się i celebracjami.

Reklama

W niedzielę, 26 czerwca, można zaplanować Eucharystię pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego z udziałem rodzin diecezji (w katedrze lub innym odpowiednim miejscu) – proponuje watykański „niezbędnik”. Zaznaczono w nim także, że czerwcowe spotkanie wpisuje się w aktualny proces synodalny Kościoła i może okazać się cennym doświadczeniem „uczestnictwa, komunii i misji” rodzin.

W rozmowie z KAI bp Wiesław Śmigiel wyraził nadzieję, że watykańskie materiały zawierające wiele cennych wskazań, zostaną wykorzystane w polskich parafiach. Przyznał, że jeśli chodzi różne inicjatywy sugerowane w watykańskich materiałach, to łatwiej je będzie zorganizować w parafiach większych, dysponujących większym zapleczem, jednak elementy związane ze Światowym Spotkaniem Rodzin powinny mieć miejsce wszędzie.

ŚSR mają być przede wszystkim czasem wzajemnych modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, ale też w intencji związków niesakramentalnych, tych które przeżywają problemy oraz par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa - zaznaczył biskup.

Czerwcowe wydarzenie będzie też okazją do rodzinnego świętowania – zauważa duchowny. Nie chodzi tylko o jakieś wielkie kongresy o tematyce rodzinnej, ale po prostu o szczere rozmowy małżeństw i rodzin, o wymianę doświadczeń i świadectw. - Tym bardziej, że wyszliśmy z trudnego okresu pandemii i weszliśmy w czas niepokoju związanego z wojną w Ukrainie.

„Dobrze byłoby, żeby rodziny się spotkały i rozmawiały o wojnie, o uchodźcach i zadaniach, jakie ma rodzina chrześcijańska w tym świecie” – powiedział biskup diecezji toruńskiej dodając, że zadania te są jasno sprecyzowane: rodziny chrześcijańskie mają być światłem. I takie rodziny, budowane na wierze nadziei i miłości; rodziny, które choć mają problemy, potrafią je pokonywać – powinno się dziś pokazywać.

Reklama

Bp Śmigiel przypomniał, że w świetle badań rodzina jest dla Polaków najwyższą wartością i największym marzeniem. Kościół zaś ma do zaoferowania model rodziny szczęśliwej, choć nie jest to model modny i powszechnie promowany, bo odbiega od różnych, funkcjonujących w świecie sposobów relacji między ludźmi. „Rodzina, której model proponuje Kościół, jest wspólnotą, która każdemu daje szansę na szczęście, a wszyscy jesteśmy tego szczęścia spragnieni” – powiedział duchowny.

W konferencji w Porszewicach uczestniczyli członkowie duszpasterstwa rodzin i konsultorzy Rady ds. Rodziny KEP, diecezjalni duszpasterze rodzin oraz diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Organizatorem spotkania był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR).

Ważnym tematem poruszanym podczas dwudniowych obrad był kerygmat, czyli głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa w przygotowaniu do życia małżeńskiego ale też w rodzinie. "Na pierwszym miejscu musimy zastanowić się, jak wzbudzać wiarę, jak prowadzić małżeństwa i dzieci do spotkania z osobą Jezusa Chrystusa, z żywym Bogiem” – tłumaczył bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny zaznaczył, że spotkania duszpasterzy i doradców życia małżeńskiego odbywają się kilka razy do roku oraz, że mają one także walor wspólnotowy. „Poznajemy się wzajemnie, wymieniamy się doświadczeniami i adresami, wspieramy się. To są zwyczajne gesty, które sprawiają, że ci doradcy i doradczynie życia rodzinnego w Polsce stanowią wspólnotę. To jest niezwykle ważne. Oni czują dzięki temu, że nie są osamotnieni w diecezjach i w swoich parafiach” - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Podczas spotkania wykład na temat praktyki towarzyszenia duchowego małżeństwom i rodzinom zaprezentował o. Mirosław Pilśniak OP, krajowy doradca duchowy Spotkań Małżeńskich. Natomiast o wyzwaniach w obszarze komunikacji o rodzinie opowiedział Paweł Soproniuk (Neuron Agencja Public Relations), który następnie poprowadził warsztaty poświęcone strategii duszpasterstwa rodzin.

Reklama

Konferencja stanowiła element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.

Inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych przez Papieską Radę ds. Rodziny, był Jan Paweł II. Pierwsze takie spotkanie odbyło się również w Rzymie w 1994 r. Kolejne organizowane są zazwyczaj co 3 lata, za wyjątkiem najbliższego spotkania, które przeniesiono z roku ubiegłego ze względu na pandemię covid-19.

Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

Z myślą o jak najlepszym przygotowaniu do czerwcowych uroczystości w Rzymie Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował specjalne materiały duszpasterskie. Można je znaleźć na stronie www.kodr.pl w zakładce „X Światowe Spotkanie Rodziny".

2022-05-11 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Caffarra: debata o rozwiedzionych schodzi na złą drogę

[ TEMATY ]

rodzina

rozwód

sakramenty

pl.wikipedia.org

Kościelna debata o rozwodnikach i dopuszczaniu ich do sakramentów schodzi na złą drogę. Przypomina ona kazuistykę, którą stosowali wobec Jezusa faryzeusze – uważa kard. Carlo Caffarra, pierwszy i wieloletni przewodniczący Papieskiego Instytutu im. Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. W ten sposób odniósł się on do publicznych wypowiedzi kard. Waltera Kaspera, który postuluje dopuszczanie do sakramentów rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych po przebyciu odpowiedniej pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczął się pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt

2022-08-09 14:43

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymki

Łukasz Masłowski

Przede wszystkim błaganie o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, ale też modlitwa za Kościół i trwający w nim synod, za młodych o wiarę i wierność chrześcijańskim wartościom - to intencje tegorocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Rozpoczął się pierwszy sierpniowy szczyt związany z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Każdego dnia przybywać teraz będą duże diecezjalne grupy, a w nich tysiące pątników.

W sumie w tygodniu poprzedzającym święto, a więc od 8 do 14 sierpnia dotrze ponad 30 diecezjalnych pielgrzymek i wiele mniejszych. Po przerwie spowodowanej pandemią, która wymusiła znaczne ograniczenia w ruchu pielgrzymkowym, choć go nie zatrzymała, ten rok przynosi ponowne ożywienie i znaczący wzrost uczestników rekolekcji w drodze.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona przez Krzyż. Eucharystia w 80. rocznicę śmierci Edyty Stein

2022-08-09 20:30

Marzena Cyfert

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża koncelebrowana Msza św. miała miejsce w salezjańskim kościele św. Michała Archanioła, świątyni, do której Edyta Stein często przychodziła na modlitwę.

– Dzisiaj przypada 80. rocznica jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz, tam odbyły się już uroczystości ogólnopolskie, ale również w naszym kościele chcemy się modlić, ponieważ św. Teresa Benedykta jest bardzo z nim związana. Po przyjęciu chrztu św., kiedy przyjeżdżała odwiedzać rodzinę, zawsze przychodziła do naszego kościoła. Tutaj się modliła, tutaj uczestniczyła we Mszy św. – mówił w słowie powitania ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii. Przypomniał, że każdego 9. dnia miesiąca św. Teresa Benedykta od Krzyża jest wspominana w kościele, zwłaszcza na Mszy św. o godz. 18, po której odprawiana jest wieczysta nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję