Reklama

Niedziela Lubelska

KULturalia 2022 pod hasłem "Solidarni z Ukrainą"

Tomasz Koryszko/KUL

Pod hasłem "Solidarni z Ukrainą" 13-14 maja odbędą się w Lublinie Dni Kultury Studenckiej - KULturalia 2022. Na dziedzińcu KUL wystąpią takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Piotr Cugowski oraz zespół IRA. Wydarzenia poświęcone będą wsparciu uchodźców z Ukrainy, a także uhonorowaniu instytucji, które dzięki KUL niosą im pomoc.

Na koncerty, z których część dochodu będzie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy, bilety można nabyć online na portalu kupbilecik.pl lub w siedzibie Uczelnianego Samorządu Studentów KUL (CN-231) w gmachu uczelni przy Alejach Racławickich 14 w Lublinie.

"KULturalia 2022, które już od wielu lat charakteryzują się wysokim poziomem kultury studenckiej, w tym roku odbędą się pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Wydarzenia z jednej strony mają służyć wsparciu Ukrainy i jej obywateli, a z drugiej strony integrować społeczność akademicką naszego uniwersytetu z zachowaniem otwartości na wszystkie lubelskie uczelnie" - powiedziała prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska.

Prorektor KUL podkreśliła też, że władze uczelni zdecydowały o mniejszej skali tegorocznych KULturaliów ze względów bezpieczeństwa związanych z sytuacją za wschodnią granicą Polski. Wydarzenia towarzyszące KULturaliom m.in. sportowe czy kulturalne będą zorganizowane w późniejszym czasie. Prof. Piskorska dodała też, że drugiego dnia KULturaliów zostaną uhonorowane te osoby i instytucje, które wsparły KUL w jego pomocy niesionej ukraińskim uchodźcom.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - jak przypomniała prof. Piskorska - już od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę zaoferował szeroką pomoc ukraińskim uchodźcom. Co ważne, wsparcie m.in. noclegowe, prawne i psychologiczne udzielone zostało nie tylko studentom KUL, ale również ich krewnym.

Wydarzenie - Dni Kultury Studenckiej - KULturalia 2022 - we współpracy z władzami uniwersytetu organizują Uczelniany Samorząd Studentów KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL.

Reklama

"To, co jest ważne i co należy podkreślić KULturalia w tym roku odbywają się pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Mamy świadomość tego, że nasz wschodni sąsiad zmaga się z rosyjską inwazją i chcemy nie tylko w symboliczny sposób wesprzeć naszych ukraińskich braci" - powiedział prezes Zarządu Fundacji Rozwoju KUL Tomasz Tokarski, któremu podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Centrum Medialnym KUL towarzyszył wiceprezes fundacji Tomasz Ośko.

"Mamy nadzieję, że KULturalia po raz kolejny okażą się imprezą o wysokiej kulturze studenckiej, o wysokim poziomie i że spełnią oczekiwania rzeszy studentów nie tylko z KUL-u, ale także z innych uczelni lubelskich" - dodał Tomasz Tokarski.

Planowane koncerty i artystów KULturaliów 2022 przedstawił przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studentów KUL Paweł Zdybel. "Liczymy na duże powodzenie naszej imprezy. Planujemy dwa dni koncertowe - 13 maja wystąpi dla nas Ania Dąbrowska oraz Daria Zawiałow, 14 maja odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego oraz zespołu IRA. Podczas drugiego dnia koncertu planujemy również przedstawienie filmu, który podsumowuje nasze dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy" - zapowiedział Paweł Zdybel, dziękując przy tym patronom medialnym oraz sponsorom.

Dla KUL najważniejszą sprawą, zwłaszcza w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, było zapewnienie uchodźcom bezpłatnych noclegów - krótkoterminowo taką możliwość zapewniły akademiki przy ul. Konstantynów oraz przy ul. Niecałej w Lublinie. Ponadto pracownicy oraz wolontariusze KUL zaangażowali się w zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla rodzin z Ukrainy. Do tej pory dzięki pomocy darczyńców na Ukrainę wyruszyło kilkanaście transportów z darami.

Poza bezpośrednią pomocą rzeczową KUL uruchomił również zbiórkę środków finansowych: Fundacja Rozwoju KUL otworzyła konto bankowe, na które można wpłacać środki przeznaczone na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. KUL uruchomił także infolinię, dzięki której studenci z Ukrainy mogli uzyskać informacje na temat tego, gdzie się udać po pomoc, jak kontynuować studia w Polsce, a także informacje o formach pomocy realizowanych przez KUL.

Reklama

Uchodźcy otrzymują ze strony KUL także wsparcie prawne, psychologiczne i duchowe. Uczelnia zaoferowała też pomoc rodzinom, matkom w opiece nad dziećmi, bank ofert pracy dla uchodźców - oferty pracy stałej i dorywczej można przekazywać do Biura Karier KUL, bezpłatne kursy języka polskiego, wsparcie finansowe dla studentów i doktorantów z Ukrainy, a także pomoc wolontariuszy w punktach informacyjnych i noclegowych, w tym pomoc dla osób z niepełnosprawnością.

Materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=Wvos_mEtmss2022-05-12 05:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Premier: armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

2022-07-03 20:41

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w niedzielę na Poligonie w Orzyszu z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO. Po tym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska buduje "siłę ognia artyleryjskiego w oparciu o nasze własne zasoby, a także zasoby nabywane od naszych sojuszników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję