Reklama

Niedziela Lubelska

KULturalia 2022 pod hasłem "Solidarni z Ukrainą"

2022-05-12 05:40

Tomasz Koryszko/KUL

Pod hasłem "Solidarni z Ukrainą" 13-14 maja odbędą się w Lublinie Dni Kultury Studenckiej - KULturalia 2022. Na dziedzińcu KUL wystąpią takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Piotr Cugowski oraz zespół IRA. Wydarzenia poświęcone będą wsparciu uchodźców z Ukrainy, a także uhonorowaniu instytucji, które dzięki KUL niosą im pomoc.

Na koncerty, z których część dochodu będzie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy, bilety można nabyć online na portalu kupbilecik.pl lub w siedzibie Uczelnianego Samorządu Studentów KUL (CN-231) w gmachu uczelni przy Alejach Racławickich 14 w Lublinie.

"KULturalia 2022, które już od wielu lat charakteryzują się wysokim poziomem kultury studenckiej, w tym roku odbędą się pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Wydarzenia z jednej strony mają służyć wsparciu Ukrainy i jej obywateli, a z drugiej strony integrować społeczność akademicką naszego uniwersytetu z zachowaniem otwartości na wszystkie lubelskie uczelnie" - powiedziała prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska.

Prorektor KUL podkreśliła też, że władze uczelni zdecydowały o mniejszej skali tegorocznych KULturaliów ze względów bezpieczeństwa związanych z sytuacją za wschodnią granicą Polski. Wydarzenia towarzyszące KULturaliom m.in. sportowe czy kulturalne będą zorganizowane w późniejszym czasie. Prof. Piskorska dodała też, że drugiego dnia KULturaliów zostaną uhonorowane te osoby i instytucje, które wsparły KUL w jego pomocy niesionej ukraińskim uchodźcom.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - jak przypomniała prof. Piskorska - już od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę zaoferował szeroką pomoc ukraińskim uchodźcom. Co ważne, wsparcie m.in. noclegowe, prawne i psychologiczne udzielone zostało nie tylko studentom KUL, ale również ich krewnym.

Wydarzenie - Dni Kultury Studenckiej - KULturalia 2022 - we współpracy z władzami uniwersytetu organizują Uczelniany Samorząd Studentów KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL.

Reklama

"To, co jest ważne i co należy podkreślić KULturalia w tym roku odbywają się pod hasłem Solidarni z Ukrainą. Mamy świadomość tego, że nasz wschodni sąsiad zmaga się z rosyjską inwazją i chcemy nie tylko w symboliczny sposób wesprzeć naszych ukraińskich braci" - powiedział prezes Zarządu Fundacji Rozwoju KUL Tomasz Tokarski, któremu podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Centrum Medialnym KUL towarzyszył wiceprezes fundacji Tomasz Ośko.

"Mamy nadzieję, że KULturalia po raz kolejny okażą się imprezą o wysokiej kulturze studenckiej, o wysokim poziomie i że spełnią oczekiwania rzeszy studentów nie tylko z KUL-u, ale także z innych uczelni lubelskich" - dodał Tomasz Tokarski.

Planowane koncerty i artystów KULturaliów 2022 przedstawił przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studentów KUL Paweł Zdybel. "Liczymy na duże powodzenie naszej imprezy. Planujemy dwa dni koncertowe - 13 maja wystąpi dla nas Ania Dąbrowska oraz Daria Zawiałow, 14 maja odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego oraz zespołu IRA. Podczas drugiego dnia koncertu planujemy również przedstawienie filmu, który podsumowuje nasze dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy" - zapowiedział Paweł Zdybel, dziękując przy tym patronom medialnym oraz sponsorom.

Dla KUL najważniejszą sprawą, zwłaszcza w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, było zapewnienie uchodźcom bezpłatnych noclegów - krótkoterminowo taką możliwość zapewniły akademiki przy ul. Konstantynów oraz przy ul. Niecałej w Lublinie. Ponadto pracownicy oraz wolontariusze KUL zaangażowali się w zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla rodzin z Ukrainy. Do tej pory dzięki pomocy darczyńców na Ukrainę wyruszyło kilkanaście transportów z darami.

Poza bezpośrednią pomocą rzeczową KUL uruchomił również zbiórkę środków finansowych: Fundacja Rozwoju KUL otworzyła konto bankowe, na które można wpłacać środki przeznaczone na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. KUL uruchomił także infolinię, dzięki której studenci z Ukrainy mogli uzyskać informacje na temat tego, gdzie się udać po pomoc, jak kontynuować studia w Polsce, a także informacje o formach pomocy realizowanych przez KUL.

Reklama

Uchodźcy otrzymują ze strony KUL także wsparcie prawne, psychologiczne i duchowe. Uczelnia zaoferowała też pomoc rodzinom, matkom w opiece nad dziećmi, bank ofert pracy dla uchodźców - oferty pracy stałej i dorywczej można przekazywać do Biura Karier KUL, bezpłatne kursy języka polskiego, wsparcie finansowe dla studentów i doktorantów z Ukrainy, a także pomoc wolontariuszy w punktach informacyjnych i noclegowych, w tym pomoc dla osób z niepełnosprawnością.

Materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=Wvos_mEtmssOceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Upokorzona. Czego nigdy nie wolno robić człowiekowi?

2022-05-26 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock

Stańmy blisko Maryi ze wszystkimi niedobrymi, podłymi, okrutnymi, raniącymi i upokarzającymi słowami, które przyszło nam usłyszeć na swój temat.

Wyszedł stamtąd i przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce. Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?». I powątpiewali o Nim. A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony». I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał. Mk 6,1-6

CZYTAJ DALEJ

Papież soboru

2022-05-17 08:34

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Św. Paweł VI - ur. 26 września 1897 r. w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo

Św. Paweł VI - ur. 26 września 1897 r. w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo

Jako młody kapłan pracował w nuncjaturze w Warszawie. Był pierwszym papieżem, który odbył podróż samolotem.

Giovanni Battista Montini urodził się w rodzinie duchowo i społecznie zaangażowanej w życie religijne i obywatelskie. Po święceniach kapłańskich, przyjętych 29 maja 1920 r., został wezwany do Rzymu, gdzie rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Pracował w nim 30 lat. Latem 1923 r. był sekretarzem w polskiej nuncjaturze w Warszawie. Sprawował funkcję asystenta kościelnego sekcji uniwersyteckiej włoskiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Zajmował się szczególnie światem pracy, nowymi ubogimi po boomie ekonomicznym, ludźmi oddalonymi, z peryferii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Szyrokoradiuk: Pan Bóg ma swoje plany, nie tylko Putin

2022-05-27 16:22

[ TEMATY ]

Putin

NKWD

rosyjska agresja na Ukrainę

Wikipedia/Тайна віри

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk wyraził nadzieję na nastanie sprawiedliwego pokoju i na prawdziwe zwycięstwo dobra nad złem, które uosabia Kreml. Dodaje przy tym, że w jego działaniu nic nie zmieniło się od 1917 roku: nadal postępowaniem kieruje kłamstwo i dążenie do wyniszczenia ludzi.

„Niebezpieczeństwo zawsze jest wielkie, bo wiemy, do czego zdolna jest Rosja. Ale Pan Bóg ma jeszcze swoje plany, nie tylko Putin. Organizujemy wsparcie humanitarne i dużo pomagamy również przez Caritas, bo bieda rośnie. Ludzie nie mają pracy. Wiele osób przybyło z bardziej zapalnych regionów. Odczuwamy solidarność Kościoła z całego świata, szczególnie z Polski, Niemiec i Austrii. Sam papież wspiera nas nie tylko modlitwą, ale też pomocą okazywaną Kościołowi w praktyczny sposób. To nas bardzo podtrzymuje” – podkreślił bp Szyrokoradiuk w rozmowie z Radiem Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję