Reklama

Obraz z Ostrej Bramy w Wilnie

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 22


Margita Kotas

<br>Margita Kotas

Brama, zwana Ostrą, została wybudowana w Wilnie jednocześnie z murem miejskim w latach 1497-1506. Nad bramą we framudze umieszczono obraz Matki Bożej. Ok. 1630 r. zastąpiono go nowym obrazem, namalowanym przez nieznanego malarza. Kult obrazu rozpoczął się po najeździe moskiewskim na Wilno w 1655 r. - wymordowano wówczas 20 tys. mieszkańców miasta. W 1668 r. magistrat wileński oddał obraz pod opiekę wileńskich karmelitów. W 1671 r. ukończono budowę kaplicy nad Ostrą Bramą, w której umieszczono obraz. Od tego czasu kult Matki Bożej Ostrobramskiej przybierał na sile. Wprawdzie podczas pożaru Wilna w 1715 r. spłonęła też kaplica, ale obraz został uratowany. Przeniesiono go do kościoła św. Teresy. O czci, jaką cieszył się obraz, świadczy Inwokacja w Mickiewiczowskim „Panu Tadeuszu”. W 1829 r. obudowano bramę istniejącą do dziś, z kaplicą w stylu późnoklasycystycznym.
W okresie zaborów na ulicy przed kaplicą miały miejsce patriotyczne manifestacje, szczególnie w czasach powstania styczniowego (1863-64). Kult Matki Bożej Ostrobramskiej stał się wówczas częścią polskiego ruchu niepodległościowego przeciw rosyjskiemu zaborcy. W 1844 r. klasztor karmelitów nakazem carskim został skasowany i przekazany duchowieństwu prawosławnemu, zaś kościół św. Teresy i Kaplicę Ostrobramską przejęło katolickie duchowieństwo diecezjalne.
Po odzyskaniu w 1918 r. niepodległości kult Matki Bożej Ostrobramskiej stał się częścią narodowej religijności Polaków. Uroczysta koronacja obrazu z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się w 1927 r. Karmelici wrócili do Wilna w 1926 r., jednak dopiero w 1935 r. przejęli znów pod opiekę kościół św. Teresy i Kaplicę Ostrobramską.
Podczas II wojny światowej i okupacji „ostrobramski” kościół nadal służył wiernym. Władze sowieckie wysiedliły wprawdzie karmelitów do Polski, ale kościół pozostał otwarty. W litewskim Wilnie długo oczekiwał na renowację. Dopiero w latach 1971-76 mogli przeprowadzić jego odnowę polscy konserwatorzy. Dziś nabrał znów splendoru, a uliczkę wiodącą do „Tej, co w Ostrej świeci Bramie”, napełniają codziennie rzesze pobożnych pielgrzymów.
Obraz Matki Bożej Miłosierdzia, o wymiarach 200 x 165 cm, namalowany jest na dębowych deskach. Najprawdopodobniej powstał w latach dwudziestych XVII wieku. Jego twórca jest nieznany, ale wiadomo, że należał do kręgu artystów formacji zachodnioeuropejskiej. Matka Boża jest bez Dzieciątka, o przemiłym obliczu, z głową nieco pochyloną w prawo i skrzyżowanymi na piersiach rękami. Jej oczy są przymrużone i spuszczone w dół, zatopione w pokornej, głębokiej kontemplacji. Na obraz nałożona została w XVIII wieku srebrna szata, zdobna w kute ręcznie róże, tulipany, goździki. Na głowie Najświętszej Matki - dwie nałożone na siebie korony. Jej głowę otacza aureola ze złocistych promieni. Księżyc umieszczony na obrazie - to wotum z 1849 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję