Reklama

Konstytucyjne prawo do życia

Trwają prace nad wnioskiem złożonym przez 156 posłów dotyczącym poprawki do artykułu 38. Konstytucji Rzeczypospolitej, w którym mowa jest o gwarancji prawnej ochrony życia. W prezydium Sejmu uzgodniono, że wszystkie kluby, z wyjątkiem tradycyjnie przeciwnego tej sprawie SLD, są otwarte na udział swoich posłów w takim projekcie.

Niedziela Ogólnopolska 46/2006, str. 28


Remigiusz Malinowski

<br>Remigiusz Malinowski

Remigiusz Malinowski: - Czego dotyczy proponowana poprawka do konstytucji?

Marek Jurek: - Chcemy w artykule 38. konstytucji do słów: „Rzeczpospolita gwarantuje prawną ochronę życia” dopisać zwrot: „od momentu poczęcia.”

Reklama

- Czy 156 posłów wystarczy do tego, żeby poprawka weszła w życie?

- Jesteśmy już po pierwszym czytaniu i w głosowaniu za kontynuacją prac nad tym projektem opowiedziało się 72% głosujących posłów. Z Prawa i Sprawiedliwości - 133, z Platformy Obywatelskiej - 38, z Samoobrony - 37, z Ligi Polskich Rodzin - 27, z PSL - 16 i z Ruchu Ludowo-Narodowego - 11. Ponad 2/3 posłów głosuje za kontynuacją nad pracami, widać więc wyraźnie, że są duże szanse na to, żeby poprawka konstytucyjna została uchwalona.
Prawo do życia jest zawarte w bardzo wielu dokumentach międzynarodowych i prawodawstwach narodowych, ale niestety w większości krajów europejskich przestało dzisiaj oznaczać ochronę życia od momentu, kiedy człowiek żyje, tzn. od poczęcia. Również w przypadku osób dorosłych życie nie jest traktowane jako wartość niezbywalna. Eutanazja jest przykładem tworzenia kultury śmierci, zakładającej, że w niektórych przypadkach życie ludzkie jest pozbawione wartości.
W tej sytuacji wyraźne zapisanie w konstytucji, czym jest prawo do życia, jest konieczne. Zapis o prawie do życia był wystarczający 50 lat temu, kiedy przyjmowano Powszechną Deklarację Praw Człowieka czy Konwencję Rady Europy, bo wtedy prawo do życia oznaczało prawo do życia od poczęcia. Po rewolucji prawno-obyczajowej w latach 60., jeśli chcemy bronić prawa do życia, musimy to sformułować niedwuznacznie. Prawo konstytucyjne jest ogromną dziedziną wiedzy, mimo że zajmuje się względnie krótkimi dokumentami. Każdy przepis konstytucyjny powinien być tak skonstruowany, żeby skutecznie chronić dobro, którego dotyczy.

- Kiedy poprawka wejdzie w życie?

- Ustawę w tej sprawie możemy przyjąć najwcześniej w styczniu. Potem jest czas na decyzję Senatu i Prezydenta. Mamy nadzieję, że przepis wejdzie w życie w pierwszej połowie przyszłego roku. Ta poprawka będzie chronić godność ludzką dziecka przed urodzeniem i zagwarantuje stabilizację prawa. Jest to również wypełnienie wierności wobec Ojca Świętego Jana Pawła II i jego nauki zawartej w „Evangelium vitae”. Prawa człowieka muszą być wpisane w konstytucję. Jeśli nie będzie tam prawa do życia od poczęcia, to znaczy, że albo nie traktujemy dzieci nienarodzonych jako ludzi, albo naruszamy zasadę równości ludzi, sugerując, że pewna kategoria ludzi nie zasługuje na ochronę swoich praw jako praw człowieka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję