Reklama

Kościół

Watykan/ Kard. Parolin: istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył w piątek, że "istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji". Podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że kluczowe jest to, by "odpowiedź nie spowodowała większych strat niż agresja".

2022-05-13 12:15

[ TEMATY ]

Watykan

wojna

www.catholic.by

kard. Pietro Parolin

kard. Pietro Parolin

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej pytany o kwestię wysyłania broni na Ukrainę odparł: "Powtarzam to, co mówiłem od początku. Istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji. To stwierdza też Katechizm, pod określonymi warunkami".

Wyjaśnił, że warunkiem tym jest przede wszystkim "proporcjonalność, a poza tym fakt, by odpowiedź nie spowodowała większych strat niż agresja".

"W tym kontekście mówi się o wojnie sprawiedliwej" - przypomniał.

Następnie ocenił: "Problem wysyłania broni leży w tym kontekście. Rozumiem, że w konkretnej sytuacji trudno jest to określić, ale trzeba mieć jasne parametry, by podejść do tego w sposób możliwie najbardziej sprawiedliwy i umiarkowany".

Zapewnił, że Stolica Apostolska popiera wszelkie inicjatywy na rzecz doprowadzenia do pokoju na Ukrainie.

"Każda próba doprowadzenia do zakończenia wojny jest mile widziana" - powiedział Parolin poproszony o komentarz do propozycji premiera Włoch Mario Draghiego, by zorganizować mediacje w sprawie Ukrainy. O potrzebie takich negocjacji Draghi mówił podczas wizyty w Waszyngtonie.

Na pytanie o ewentualny udział Watykanu w takich rozmowach odparł: "Nie chcemy przyjmować pierwszoplanowej roli. Jeśli inni zdołają zrobić to, czego nie jest w stanie uczynić Stolica Apostolska, bo nie została przyjęta jej oferta mediacji, to bardzo dobrze".

"Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy byśmy uczestniczyli, czy nie" - zaznaczył sekretarz stanu. Następnie dodał: "Ale inicjatywę samą w sobie należy poprzeć".

Kardynał Parolin wyjaśnił: "Pracowaliśmy i pracujemy w możliwy sposób - choć przestrzeń jest bardzo ograniczona - przede wszystkim nad zawieszeniem broni". Zaznaczył, że to jest kluczowy punkt wyjścia.

"Niech zakończą się działania zbrojne i niech zacznie się poważny dialog, bez warunków wstępnych i niech zostanie znaleziona droga rozwiązania problemu" - mówił.

Reklama

Dodał: "To szkoda, że do tej pory nie nauczyliśmy się tego, że zamiast powodować wszystkie te rzezie i zniszczenia, należałoby wcześniej znaleźć rozwiązania".

Kardynał - sekretarz stanu powiedział także, że Stolica Apostolska wyraziła gotowość udzielenia gwarancji, by doprowadzić do ewakuacji cywilów z Mariupola. "A potem niczego nie zrobiono" - zauważył.

Odnosząc się do sprawy relacji z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem kardynał Parolin przypomniał, że papież Franciszek postanowił nie spotykać się z nim.

"Jesteśmy w trudnym momencie, musimy to uznać. Nie znaczy to, że jesteśmy w punkcie zero i że panuje mróz między rosyjską Cerkwią a Kościołem katolickim" - zastrzegł.

Sekretarz stanu poinformował, że podejmowane są próby dialogu, ale "wszystko stało się trudniejsze w świetle ostatnich wydarzeń".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)sw/ adj/

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Rosyjski żołnierz w rozmowie z żoną: na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym

2022-05-06 17:04

[ TEMATY ]

wojna

żołnierze

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/Rada Najwyższa Ukrainy

Walki na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu

Walki na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu

Na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym; innych opcji nie ma, dlatego trzeba wydostać się stąd wszelkimi sposobami - ocenia w rozmowie z żoną rosyjski żołnierz uczestniczący w inwazji na Ukrainę. Zapis rozmowy opublikował w piątek ukraiński wywiad wojskowy na swoim kanale na YouTube.

"Gdy wrócę, wszystko ci opowiem. Nie będziesz mogła w to uwierzyć. Nasi dowódcy nigdy nigdzie nie walczyli, ilu ludzi oni posłali tutaj na śmierć... Każą nam realizować takie zadania, że to się nie mieści w głowie. Oni są nienormalni" - relacjonuje rosyjski wojskowy (https://tinyurl.com/yhnkryeu).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie ewangelizacyjne młodych „Wake up”

2022-05-27 14:45

[ TEMATY ]

młodzi

pixabay.com

„Wake up”, to nazwa spotkania ewangelizacyjnego młodych, które odbędzie się 28 maja na terenie parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Spotkanie, organizowane w diecezji płockiej już po raz trzeci, ma charakter otwarty. Eucharystii będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski, konferencję wygłosi dr Michał Saj z „Armii Dzieci”, kazanie „Ksiądz z Osiedla”, czyli ks. Rafał Główczyński SDS, a uwielbienie poprowadzi zespół Mai Sowińskiej.

W programie spotkania „Wake up” (z ang. obudź się) oprócz modlitwy i możliwości spowiedzi zaplanowano też rozmowy z psychologiem a także dobrą, integrująca zabawę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję